Gaz için muskat kullananlar?

Aysemirr soruyor: 10

Merhaba anneler bebeğimin gaz sorunu bir türlü geçmedi bende muskat kullanmaya karar verdim ancak günde kaç defa kullanılıyor bilgim yok.. Kullananlar yardımcı olabilirmisiniz 🙄

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


wonderwoman

merhaba,


Muskatın sakinleştirici etkisi olduğu için bebeğinizi uyutur ancak gazını geçirmez. Muskat çok bebeğe uygun değil. ılık duş, ayak altına acı elma yağı ya da ezcanlerde satılan gaz giderici takviyeler daha iyi gelebilir. Ama hiç biri %100 geçirmez.


Anne_Ebe

1 aydan büyük olan ve çaresiz kalan annelere "Biogaia" öneriyorum. Prebiyotik bakteri içeren bu damla barsak florasının gelişmesine yardımcı oluyor. Günde 1 kez 5 damla kullanılıyor. Buzdolabı rafında saklamalısınız. Ağlama saatlerinden 1-2 saat önce içirebilirsiniz. Benim kızım akşam 5-6 gibi başlardı ağlamaya ben de 3 gibi verirdim damlayı. Şunu da unutmayın her ağlama gaz problemi olmayabilir. Bebekler büyüme ataklarında, kendilerini rahatlatmak için de ağlayabilirler. Kakasını rahat yapıyor ve anne sütü alıyorsa muhtemel sebebi gaz değildir. Ten tene teması arttırın. Çok sıkı olmayan kundak yapabilirsiniz. Günlük banyo ve masaj da rahatlatabilir. Kolay gelsin. 


Aysemirr

Doğru söylüyorsunuz 40 ı yeni bitti bem düzelir diye beklerken daha kötü oldu. Sab simplex kullanıyordum onu her verdiğimde ağlama krizleri başlıyor bende bıraktım maalesef. Muskatın bağırsak hareketlerini düzenlediğini okudum hatta yetişkinlerdeki kabızlığa bile iyi geliyormuş. Dün gece muskat be kimyon çayı verdim öyle uyuduk ancak 😞 Böyle değildi gaz problemimiz napcaz nasıl eski haline döncek bilmiyorum. 


ssebnemm

Valla sırf gaz yüzünden depresyona girmiş bir anne olarak söylüyorum boşuna çocuğu ilaç deposuna cevirmeyin hiçbir şey işe yaramıyor. Üç aylık olana kadar katlanarak devam etti bizimkinin gazi hiç ama hiç uyumadı göbek deliği gazdan yukarı firlamisti. Üç aylık gazda zirve yaptı sonra yavaş yavaş azalıp altı aylık tahammül edilebilir hale geldi. Kullanmadığım ilaç bitki kalmadı şimdi çocuğuma bunları icirdigim için çok pişmanım. Gaz için sadece sabır gerekli belki bir de rahatlatıcı masaj.


benjamin2010

5 haftalık bebeğe kimyon vb hiçbir çay verilmez. meriden

Bizde öyle aşırı gaz olmamıştı çok şükür. Sab simplex çok etkili birşey değil diye okudum ve bana da öyle gelmişti. Çaylar da öyle. hem şişkinlik yapar süte yer kalmaz diye düşünmüştüm. ilk 6 ay sütten başka birşey almasın bebek deniliyor ya.

Yabancı sitelerden de okuyarak kimyon yağı alıp akşam pijama giydirirken ve bazen gün içinde biraz kimyon yağ ile karnına masaj yapıyordum ve bence iyi geliyordu. Hem doğal ve zararsız dıştan kullanım birazcık yağ.  

Bence deneyebilirsiniz umarım faydası olur bebislere.


meriden

Ve çok önemli muskatin fazlası zehirli bile olabiliyor. Aman Dikkat. Teyzem 70 yaşında ona da zamanında doktoru bebek için bir cimdik önermis. iyi gelirdi dedi teyzem bana da. Ama kimyon yağı bizde faydalı oldu. Hem ağızdan verilen birşey de olmuyor bu durumda.


uykudanonce

Ben kızda yaşamadım oğlanlarda daha fazla olur derler zaten gaz sorunu. Oğlanda bir çaresizlik anında niyetlenmiştim muskat cevizine fakat zararlarından bahsediliyordu. Bu yüzden cesaret edemedim denemeye.

Arkadaşlar zaten yazmışlar, geçti de gitti gaz derdi, şimdi sanki çook eski bir sorun gibi geliyor.  Önceden yoktu demişsiniz zaten çoğunda dert bu zamanlarda başlıyor. Çözümler bulacağım diye kendinizi fazlaca yormayın. Denediğini de bilemiyor insan zira, yediğimden mi oldu, denediğimden mi düzeldi.

Bu haftalarda bebeğin midesi de çabuk dolar, bu defa süt içmez, bebeğe bir şeyler vermeye çalışmayın. Rezene, kimyon, naneli çaylar, siz kendiniz için sütünüze geçsin. Hazır çaylar da satılıyor anneler için. Hem rahatlatır da sizi, sütünüzü de arttırır. Bebek emiyorsa tabi...

Kolaylıklar dilerim...Aysemirr

Kimyon çayı veriyorum ibrahim saraçoğlu tavsiye etmiş bir programda 0-3 ay bebekler için.. zaten 1 çay kaşğnın yarısını veriyorum.. Evet muskatın çok zararı var ama çok çok az kullanınca sakinleştiriyor ve tuvaletini yaptırıyor.. Dozu aşmamak lazım. Günde bir kere bir çimdikten bile az kullanılması lazımmış kullananlar ne kadar kullandı günde kaç kere kullandı onu merak ediyorum. kendimde çay içiyorum rezene anason kimyon karışımı ama öyle olunca sadece bana faydası oluyor bebeğe geçtiği yok geçiyorsada etki etmiyor. 4 aya kadar sabret diyor herkes kullanma bunları diyor tamam ama çocuğum için için ağlarken dayanamıyorum maalesef en azından rahatlıyor biraz 😞 


uykudanonce

Kimyon çayı işe yarıyorsa ne ala, zaten bebek çaylarında da mevcuttur. Ancak hiç muskatlı bebek çayı görmedim ve muskatın bebeklerde hangi dozda güvenli olduğu ile ilgili bir bilgiye de rastlayamadım. Doğru anladıysam siz de bu bilgiye ulaşamadınız. Küçücük bir bebek için size az gözüken bir miktar çok gelebilir, fazlası tehlikeli bir bitki deniyor. Bu yüzden bu kullanım şeklini en azından doktorunuza sorun. O daha bebek annesi ağlayacak tabi, ağlıyor diye üzülmeyin. Koyun memenize, alın koynunuza sakinleşecektir.

Kolaylıklar dilerim...Cevaplamak için Üye ol