meyve püresi sorunsalı

NuPe soruyor: 10

Meyve püresini ne yaptıysam yediremiyorum Cemre'ye.Elma armut muzu cam rendede püre haline getiriyorum yemiyor, olmadı bisküvi koyuyorum içine o da olmadı yoğurtla karıştırıp veriyorum ama yok bir türlü sebze püresi ya da yoğurt gibi yediremiyorum diğerlerinde ağzını açıyor meyve püresine gelince kilit.ayrıca su da içmiyor.ne yapabilirim lütfen bir fikir...önerisi olan varsa çok sevinirim...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


dildade

meyve püresini tek başına azar azar vermeyi deneseniz mesela sadece muz yada sadece elma hepsini karıştırmadan ben kızıma ilaçlarını op uçak geliyo bak bak diyorum havada kaşığı döndürüp o gülerken pıt ağzına damlatıp içiriyorum benimki küçük daha pürelere geçmedik ama anneme sordum tek meyveyi sana oynatıp şarkı söylerken hop ağzını açtınmı tıkardım dedi.:))) bu ne derece doğru olur bilemem ama gülerken gülerken alıştırmış işte su için çay kaşıı ile başlayıp artırılabilir miktar diyorum yinede bu kadar yardımcı olabiliyorum malum inşallah bizde 6 aylık olunca deniycez bunları çok da tatlı kızınız ALLAH BAĞIŞLASIN
sevgilerimle


Taita

bence çok zorlamayın. benim kızım da hiç yemiyordu. tabi ki bıkmadan denemeye devam ettim ama zorlamadım. herkes meyve sevmek zorunda değil, ya da karışık meyve.. daha sonraları çilek çıktı. çilek ekleyince biraz yer gibi oldu ama yine yemedi. şimdilerde tek tek yiyor. sadece muz, sadece mandalina vb.
zamanında yoğurt da yemiyordu şimdi yiyor. yani biraz zamana bırakın.


Taita

bence çok zorlamayın. benim kızım da hiç yemiyordu. tabi ki bıkmadan denemeye devam ettim ama zorlamadım. herkes meyve sevmek zorunda değil, ya da karışık meyve.. daha sonraları çilek çıktı. çilek ekleyince biraz yer gibi oldu ama yine yemedi. şimdilerde tek tek yiyor. sadece muz, sadece mandalina vb.
zamanında yoğurt da yemiyordu şimdi yiyor. yani biraz zamana bırakın.


yasemin_ekin

Kavanoz mamalara yaklaşımınız nasıl bilmiyorum ama meyve yemeyen kızıma onlardan veriyorum. Çok farklı secenekler var. Hipp'in "Blueberries in Apple", "William Pears", ve adını tam hatılayamadığım Tahıllı karışımını severek yiyor (Ancak evde değil, dışarıda yiyor. ); diğer yandan Milupanın yulaflı "meyve karışımı" ve "mandalina üzüm elma" karışımını seviyor. Deneye yanıla bulduk. Hiç meyve yememesindense, bu şekilde yemesi iyidir diye düşünüyorum.

Bu arada, kavanoz mamaları bereketlendirmek icin şöyle yapıyoruz: Büyük boy olanları ikiye bölüyoruz, ve evde rendelediğimiz elmayı ekliyoruz. Bu arada Hipp'in "baby's first apple" adında kavanoz meyvesi %100 elmadan olusuyor.


kuzununannesi

BENİM OGLUM NE KENDİSİNİŞ NEDE KAVANOZ MAMASI SEKLİNDE OLANLARI YEMİYOR..

SANSIM VARSA YOGURDUNA KATTIGIM PÜREYİ YİYOR AMA O DA EGER SANSLIYSAM:(((((Deynerya

Benim oğlum tatlı sevmiyor galiba bu sebeble meyvelerı yediremiyorum, ama önce su ile biraz tahıllı muhallebi yapıyorum (milupa 8 tahıllı ballının arkasında tarif vardı) sonra meyvesini rendeliyorum daha iyi yiyor hemde gece muhallebisini vermiş oluyorum :)


kuzununannesi

benim oglumda tatlıyı sevmiyor..

meyve yediremememin asıl sebebi bu aslında..

az tatlı bişey verdiğimde bayıla bayıla yerken kaşık maması vs verdiğimde kesinlikle reddediyor

hatta devam sutunu de cogunlukla reddediyor ama ben zorla veriyorum..


selencem

Benimki meyve yiyor ama sebziye sevmiyor. Biz de güldürerek yediriyoruz. Ce-e vs türü oyunlar, maymunluklar :)) Bir de teke tekken daha iyi yiyor ama başkası varsa odada yemiyor. Su da günde 100 ml vermek zorundayım, kalsiyum problemi var biraz da, böbrekte taş çıktı. Neyse, sinirini bozmadan yarım saatte bir biberonu tıka tıka ağzına alıştırmaya başladık. parkta daha kolay içiyor. İsterseniz siz de bir deneyin.NuPe

dildade teşekkür ederim senin bebeğinde çok tatlı maşallah.
bugün meyve tek vermeyi denedim sadece armut itiraz ediyordu zoraki 2-3 kaşık sonra kapattı ağzını.neler yapıyorum karşısında ama elimde kaşığı görünce ağzını açmadan gülüyor ya da dudakları kitleyip ağlıyor çok fena yani...
 
sahra-m;zorlamak istemiyorum zaten istemeyince bir iki girtişimde daha bulunup sonra pes ediyorumiçim rahat etmiyor ama doktorumuzda zorlayarak değil sevdirerek yedirmek önemli dediği için bırakıyorum,meyve sevmiyor da olabilir bende bu ihtimali düşünmeye başladım.çilek doktoru 1 yaşına kadar vermememiz konusunda uyardı.

yasemin-ekin;kavanoz mama da denedim hipp,milupa,bebelac ama hiç birini sevmiyor.hipp in elmalı gece muhallebisini veriyorum bazen yiyor bazen yemiyor.

kuzuannesi;bizimki yoğurtla da yemedi.

deynerya;bende tatlı sevmediğini düşünmeye başladım artık ama muhallebi yapıyorum ya da yoğurduna bisküvi katıyorum onları yiyora işin içine meyve girince yok ağız kilit..

selencat:bak cemre de tek başına daha iyi yanımızda başkaları olunca şımarıyor ilgisi dağılıyor,biberon almıyor hiçbi şekilde emziriyorum hala, doğduğundan beri emzik biberon vs almadı asla, su veya vitamin vereceksem çay kaşığıyla o da binbir törenle yani hatun zor bi hatun..

önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.şu aralar diş çıkaracak onun huysuzluğumu diye de düşünüyorum ama sebze yoğurt ya da muhallebiyi yiyor bi şekilde ama meyve de sorun yaşıyoruz.acaba gece sabaha kadar 2 saatte 1 uyanıp emiyor , sabaha çok aç olmadığı için mi meyve püresini reddediyor?? doktoru gece bu kadar sık uyanıp emmek istemesini önce aç olduğuna bağladı uyumadan muhallebi verin öyle uyusun dedi ama muhallebide versem uyandı,doktorumuzun yorumu alışkanlık haline gelmiş yapacak birşey yok...
NuPe

cemre kavanoz mamalardan damağına uyanı yemeye başladı...

yasemin_ekin tavsiye de bulunmuştu sanırım.sağol yasemin...

hepsini yemiyor yine tabi ,içinde elma kayısı olanları yemiyor.şeftali muz yiyor kabız yapıyor biraz ama ...kavanozun yarısını ancak yiyor ama buna da şükür diyorum evde hazırladığım hiçbir meyve püresini yemedi çünkü .kavanoz mamalarının her çeşidinden alıp deneye yanıla buldum hangilerini sevdiğini.ısrarcı olmadım bazı günler hiç yemedi meyve püresi ama şuan durum böyle paylaşmak istedim...


Cevaplamak için Üye ol