5 gündür düşmeyen ateş, yardım !!

zuzususam soruyor: 10

merhaba arkadaşlar,

6 aylık bir kızım var. geçtiğimiz çarşamba akşamı ateş, burun akıntısı ve hapşırma başladı. kuzeni hastaydı, sanırım ondan kaptı zaten bizim hastalığımızın başladıgı gün kuzeni de bronşiyolit teşhisiyle hastaneye yattı. doktora gittiğimizde grip olmuş ve kulağı tıkalı dedi ve amoklavin, iburamin cold  vs verdi. antibiyotiğe cuma günü başladık ve kullanıyoruz ancak ateşi hala yükselip duruyor. ateş düşürücülerle baskılıyoruz ama tekrar çıkıyor gerçi ilk günlerdeki gibi kısa aralıklarla yükselmiyor ama gene de ateşi var. burun akıntısı azaldı  ama devam ediyor bir de öksürük tabi. boğazı yırtılır gibi öksürüyor. ishal de var. bugün beşinci gün, doktoruna tekrar gittik. kan tahlili ve gaita yapıldı. gaita temiz, kan tahlilinde de hafif enfeksiyon çıktı. doktoru bu viral bir enfeksiyon ve virüs vücuttan atılana kadar ateşi olacak toplamda bir hafta sürer dedi. ama benim içim rahat etmiyor. ateşi her çıktığında ağlıyorum. ateşinin bu kadar uzun sürmesinden dolayı endişeliyim. bir de diş çıkarıyor kuzucuk, damağında şişlik ve beyazlık var. uçları gelmek üzere. ne yapacağımı şaşırmış bir haldeyim. 
 başka bir doktora gitmeli miyim yoksa sabırsızlık mı ediyorum bilmiyorum. benzer durumları yaşamış tecrübeli annelerin tavsiyelerine ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


revve

Doktor hem viral enfeksiyon diyor hemde antibiyotik kullandırıyor öylemi? Gerçekten çok şaşırdım..
Diş çıkarma döneminde vucut direncinin zayıf düşmesi yakınlarında ki kişilerinde hasta olmasıyla onada bulaşmış belliki viral grip geçiriyor aşağı yukarı 10 gün sürücek bir durum bence gereksiz antibiyotik ve ilaç yüklemesi yapmışsınız..
Bu arada antibiyotikte ishal yaptı...
Bence çocuğunuz başka doktora götürün..Tüm bu ilaçları gereksiz yere kullanıyor yazık çok küçük...
Bu arada üzülüp ağlamayın hasta ola ola direnç kazanıyorlar elbette hasta olucaklar ama doğru teşhis doğru ilaç çok önemli..


zuzususam

revve, viral enfeksiyon dedi evet ama kulağındaki tıkanıklık yüzünden antibiyotik yazdı, kendisi de söylüyor zaten viral enfeksiyonu önleyecek ya da tedavi edecek bir şey bulsaydım nobel ödülü alırdım diye. sadece semptomları azaltmaya yönelik bir şeyler yapabiliriz diyor. antibiyotiği ben de kullanmak istemiyordum ama kulağından korktum ememez diye, zaten 6 aydır ilk defa emmeyle ilgili sıkıntı yaşadık, çok demoralize oldum. daha önce de grip oldu ama ilaçsız atlatmıştık ve kısa sürmüştü. ne emme sorunu ne ishal hiçbir şey yoktu. ishali de antibiyotikten önce başladı ama devam etmesinde elbette antibiyotiğin etkisi büyük. beni düşündüren ateş, bu kadar uzun sürmesi viral enfeksiyonlarda normal mi? ben ilk birkaç gün ateş olabilir diye biliyorum çünkü.


güya hiç ilaç kullanmadan büyütecektim kızımı ama daha alti aylık ve evimiz ecza deposuna döndü...


revve

Aslında Kulak enfeksiyonunda bile kolay kolay vermiyolar..Kendim ısrarla talep ettiğim halde doktor kullandırtmamıştı bazılarında kullanılır çoğu kulak enfeksiyonunda gerek yoktur demişti nitekim kulanmamıştık..Dediğim gibi bence viral grip geçiriyor birde üzerine diş çıkarıyor yavrucak..Süreci biraz uzattı
Bence emme sorunuda dişten kaynaklı olabilir..
Ateş çok korkulucak bir şey değil ancak ani yükselen ateşten korkmak lazım kontrol altında tutuyosunuz zaten
Ben kendim bu gibi durumlarda serum fizyolojik,cold mix, anne sütü, bal limon(sizinki henüz bal-limon için küçük) şeklinde atlatıyorduk ateş düşürücüyü bile gece 38 si geçerse veriyordum.Biz bu şekilde atlatırdık
Yatarken başını yüksek tutun geniz akıntısıda rahatsız eder


kedidirkedi

Viral enfeksiyonda ateşin uzun sürmesi normal. Kulağındaki enfeksiyon ise antibiyotik tamam ama sanmıyorum ki kesin emin oldugu için verdi, eger enfeksiyonsa antibiyotik geçirecektir diye vermiştir diye düşünüyorum. Onun dışında cold ile biten ilacı hiç kullanmasanız çok daha iyiydi. İshali için Activa yoğurt yedirebilirsiniz. Geçmiş olsun.


zuzususam

revve, kedidirkedi teşekkürler cevaplar için. ateşi 38 dereceyi görünce düşürmeye çalışıyoruz biz de, calpol ve dolven dönüşümlü, fitil verdiğim de oldu.  cold ile biten ilacı vermemekte direndim,  ama bugün gittiğimizde diger ilacı vermen lazım yoksa uzatırsın süreci dedi ben de teslim oldum ... ateşten korkuyorum, erkek kardeşim gözümün önünde havale geçirdi ben küçükken. çok korkmuştum. şimdi kızımın da ateş sorunuyla boğuşmak mental olarak beni yordu, bir de ateş için habire ilaç vermek de çok sinir bozucu. gribal enfeksiyonla mücadelede serum fizyolojik, otribebe nazal aspiratör, odada soğuk buhar, anne sütü, başı yüksekte yatırma vs  kullanıyoruz. ama çok da konfor sağlanmıyor sadece bunlarla. coldmix'i duydum ama eczanelerde bulamadık. nereden temin edebiliriz acaba? ishal için de activia'yı hiç duymamıştım. 6 aylık bebeğe verilir mi ki? babymix belki??


bu arada doktorumuz bulunduğumuz ilin en ünlü ve deneyimli prof.u ve evet ilacı seviyor ancak bitmeyen gaz ağlamalarımızı bu doktor çözmüştü, sorularıma verdiği yanıtlar vs beni tatmin ediyor. rahatlığı bazen beni sinir etse de ona güvenmem lazım diye düşünüyorum. ama bu ateş... derece elimize yapıştı resmen 5 gündür. deneyimsizlıik ne zor. CokBilmis

Özellikle bebeklerde 38 derece ateşin "yüksek ateş" sayılmayacağını, normal vücut ısısının 36-38 derece arasında olduğunu hatırlatmak isterim:

http://www.mc.metu.edu.tr/pdf/ODTU_SRM_brosur_ates.pdf


http://www.doktorali.com/makaledetay.asp?id=25

http://cocukdoktoru.8m.com/ates.htm


google aramasında ilk 3 sırada bu kaynaklar var. Araştırırsanız daha da bulacağınıza eminim.


ozgu_naz

aslında kontrol altında tutarak bebeklerde ateşe izin verilmeli.kulaktan 38 e kadar yolu var. koltuk altı kulağa göre bir derece daha fazla çünkü.ateş düşürücülerle vücudun savaşma yollarını tıkıyoruz aslında.ben vermiyorum ateş düşürücü.şimdiye kadar da 38 i geçmedi. soğuk kompres yapıyorum, yüzünü başını ıslatıyorum.size de hak veriyorum anne olarak endişe edip ateşi düşsün istiyorsunuz ama o savunma mekanizması.dilerim çabucak geçer çok geçmiş olsun


zuzususam

teşekkürler turkuaz_naz, inşallah bir an önce geçer. ateşi 38'i gördü mü 38.5 olması sadece birkaç dakika alıyor. benim bebeğimin normal vücut ısısı hep 36.5 civarında dolaşıyor. bu ateş mevzusu ortaya çıkmadan önce arada bakardım hiç 37 dereceyi görmedim. şimdi 37'yi gördük mü 38 olması fazla uzun sürmüyor. böyle de bir bela işte bu. beni korkutan da bu hızlı yükseliş zaten.silky

38 derece ates yuksek sayılmaz. Atesi oldugu surece basını surekli ıslak tutmamızı onermisti doktorumuz, atesin yukselmesini onluyor. Bir de atesi yukseldikce gunde gerekirse bir kac defa ılık banyo yaptırırsanız cok iyi olur, hem kendi rahatlar, hem de atesi duser. Boylece ates dusurucuyu daha uzun aralıklar ile kullanabilirsiniz. Cok gecmis olsun.


zuzususam

teşekkürler leylaa, dün geceyi ateş düşürücüsüz atlattık ve şu saate kadar da henüz ateş düşürücü vermedim. böyle giderse gerek de kalmayacak gibi . 37,5'tan yukarıya çıkmadı şimdiye kadar. Cevaplamak için Üye ol