2 li yaşlarda kaç " hayır " ?

kucukadam soruyor: 3

27 aylık oğlum için öğrenmek istiyorum.Çok kaba şeylere ( priz, klozet, ocak. . ) Hayır diyorum. Onun dışında her istedigine evet demek yanlış bir davranış mi oluyor sizce?

Kolaylıklar

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Meowwow

biraz daha ayritni verebilir misiniz? mesela priz gibi tehlikele seylere hayir demek yerine, biz ona dokunmuyoruz tehlikeli/sicak/agir vs diyorduk ve hala oyle yapiyoruz. hani surekli hayir hayir demekten kelimenin manasi kalmadigi icin. herseye evet demiyorum acikcasi. kusura bakma kuru meyve icin cok gec saat yarin yiyebilirsin, aksam yemegi yemeden o oyunu oynamiyoruz gibi cevaplar veriyorum evet/hayir demek yerine. kurallar var biliyor ama sebebi var her kuralin onu hatirlatiyorum. ses tonum genelde pozitif oluyor negatif cevap verdigim zaman bile. uzulurse aglarsa, cok uzuldun anladim sen cok oynamak istedin simdi ama yarin oynayabilirsin bugun vaktimiz kalmadi gibi gelecekte yapacagimiz eglenceli seyleri hatirlatiyorum. bilmem cevapladi mi bunlar sorunuzu :)


selencem

Bize oğlum iki yaşında oedagog şöyle demişti: Yaşı kadar kural, yani 2 tane temel kuralınız olabilir. Bunların 1.si tehlikeli şeyleri ellemiyoruz sizde olduğu gibi. Hayır diyin ama sadece iki temel kural için demişti, tabi sebebini söyleyerek. Bunlar dışında hayır dememek gerek fazla. Bizim ikinci kuralımız uyku saatinde yatılır idi.


cancun

güvenlikle ilgili şeyleri hayır demek normal ama çok hayır dememek lazım o yüzden güvenli hale getirebileceğiniz her şeyi güvenli hale getirmek en iyi çözüm. bize doktorun tavsiyesi bu şekilde olmuştu. az hayır güvenlik önlemlerini artırın. prizlerin hepsini çocuk korumalıydı örneğin.Cevaplamak için Üye ol