Oglum cok zorluyor, pedagog tavsiye?

zopatya soruyor: 7

Merhaba,

Buaralar gercekten ne yapacagimi bilemez haldeyim. 2 yasini yeni doldurdu oglum ve daha once devam edip ara verdigimiz oyun grubuna artik gidemez hale geldim. 1,5 yasindan sonra 3 ay haftada 2 gun oyun grubuna gidiyorduk zor alismisti ama son ay kindermusik derslerine veya grup aktivitelerine uyum saglamaya baslamisti. Sonra hastalandigi icin 2 ay ara verdik fakat smdi basladigimizda hc adapte olamadi oglum gruba ve hic uyum saglamiyor. Grup derslerinde bz ikimz baska odada oturuyoruz, devamli baska cocuklara vuruyor. Evde de annane babanneye bazen babaya vuruyor. Oyun oynama anlayisi sadece bseyleri firlatmak. Hc brseyle oyalanmiyor telefon veya tablet disinda. Tv de sevmiyor mesela. Okulu da sevmedi diye dusunuyordum ama gecen gun parka goturduk orda bile yolda pusetinde giden cocuklara vurmaya calisti. Cok mahcup oluyorum cogu zaman ve ne yapacaimi nasil davranacagimi bilemiyorum. Tepki gostersem bi dert gostermesem ayri dert. 2 yas Sendromu diyecegim ama cevremde ali gibi davranan hic cocuk yok. Ofkeli bi cocuk degil ama takildi m itakiliyor bu burma olayina. Boyle degildi eskiden... Cok skilgan ve istemedigi bsey olunca acayip sinirleniyor. Brlikte biseyler yapalim oyun oynayalim gezmeye gidelm

İstiyorm ama her turlu hevesim kursagimda kaldi valla:) asiri yaramaz ve hareketli. Yeni yeni konusmay basladi ama ben bu sureci dogru yonetmek istiyorum. Bu noktada tavsiye edebileceginz br pedagog var mi? Ya da benzer seyleri yasayan anneler? Tesekkurler smdiden

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


dilrubaa

Nerdesiniz? Anadolu yakasindaysaniz iraz torosu oneririm


elfriede

kesinlikle telefon tablet ve televizyondan uzak tutun çocugunuzu. ilk yapmanız gereken şeyin bu olduğunu dusunuyorum. teknolojiyle fazla mesgul olan cogu cocuktan benzer şikayetler dnliyorum etrafımdan.


zopatya

Evet anadolu yakasndym. İraz hn i duymustum. Tesekkur ederim.

Sevgili elfriede surekli kullanmiyor zaten mecbur kaliyorum cogu zaman :( ama yine de hakli olabilrsiniz tesekkurler yorumunz icn


kakamel

İstanbul'da yaşamadığım için pedagog öneremeyeceğim ama nacizane birkaç fikrimi paylaşmak isterim. Telefon ve tablet konusunda "Zaten mecbur kaliyorum cogu zaman" cümlesinde çok şey saklı olabilir. Tablete veya telefona bir kurtarıcı gibi sarıldığınızda çocuk da bunu farkediyor ve o da öfkesini kontrol etmenin başka bir yolunu bilmediği için tablet ve telefona ulaşana kadar öfkesi devam ediyor.  


ikinci tavsiyem kapalı mekanlar yerine, ne kadar soğuk olursa olsun dış mekanda hareket halinde olabileceği, çok soru sorup merak edebileceği yerlere götürün. Soğuktan hasta olunsaydı benim oğlum hasta olurdu herhalde, -15'lerde bile çıktık hergün. Merak duygusu çocuğun zihnini meşgul eden ve öfkenin yerini alan bir duygu bence. Etrafa sürekli öğrenmek ve keşfetmek için baktıklarında daha az saldırganlaştıklarını kendi çocugumda gözlemledim.

Kolaylıklar.


zopatya

Tesekkur ederim. Onerinizi dikkate alacagim


Ervinveannesi

Yaşı itibari ile gelişimsel olarak zaten zor bir dönemde.. Bir de farklı uyaranlar nedeni ile (ör:ekran) istenmeyen davranış sorunları gelişmiş olabilir..

Her anne-babanın zorlandığı dönemler oluyor mutlaka. Bunun okulu yok ki gidelim :) 
Aslında var bunun okulunu(anne-baba okulu) yapan AÇEV 'in çok değerli psikolojik danışman eğitmenleri: Olcayto& Pınar Ezgin..
Okul hakkında ve bireysel danışmanlık için de iletişim bilgisi veririm isterseniz..
Yanlız değilsiniz..Ebeveyn olmak işte tam da bu!
Sevgiler..


serpiluzun

Güldane Kavgacı ( istanbul) tavsiye ederim.Cevaplamak için Üye ol