Gece saat başı uyanma, uykuya zor dalma, diş

esgi soruyor: 8

Oğlum 3 buçuk aylık oldu, yaklaşık 1 aydır da kendi odasında uyuyor. Normalde yatağına bırakıp emzik verdiğimde kendi kendine uyuyan bir bebek. Daldıktan sonra da emziğini atar hep. 
Neyse, ilk 20 gün her şey çok güzeldi , gecede 1 ya da 2 kez kalkardı. Ancak son 10 gündür saat 8 civarı gece uykusuna yattıktan sonra ilk uykusu 4-5 saat sürüyor, ardından saat başı uyanıyor. 3-4 saatte bir emziriyorum geceleri, onun dışında uyandığında uykusu bölünmesin diye emziğini veriyorum. İlk birkaç gün emzikle uykuya devam ediyordu, ancak şimdi emziği 4-5 kez atıyor, her seferinde kalkıp tekrar veriyorum, yaklaşık 15-20 dk sonra dalıyor. 45 dk sonra tekrar aynı seans. Bu böyle sabah 6:30'a kadar sürüyor. Bu arada her uyandığında da eli ağzında, hatta emziği çıkarıp elini sokuyor. Ama bütün bunları yaparken neredeyse tamamen uyuyor oluyor. Sadece acıktığı için kalktığında uyanık buluyorum.
Bütün ilgili sorulara baktım ama böyle bir durum yaşayanı görmedim. Bu arada ben dişlerimi 4 aylıkken, eşim de 6 aylıkken çıkardığı için doktoru oğlumun da erken çıkaracağını söyledi. Emareler de 1-2 ay önceden başlar dedi. Ellerin ağızda olması onunla ilgilidir diye düşünüyorum ama jel dahi sürsem fayda etmiyor. Açıkçası bu emareler tam olarak nedir, dişe bağlamalı mıyım, onu da bilmiyorum.
Sonuç olarak evlat için her şeye dayanılır ama haftaya işe başlayacağım ve bu döngüyü o zaman da sürdürebileceğimi sanmıyorum. Gündüzleri melek olan oğlum gece sanki tamamen başka bir bebek. Bu gece son çare olarak uyandığında ağlasa da yanına gitmemeyi, kendisinin dalmasını beklemeyi planlıyorum ama muhtemelen dayanamayacağım...
Kısacası, böyle bir şey yaşayıp da buna çözüm bulabilen mucizevi bir nurturia annesi varsa yardımlarını bekliyorum...

Bir de, saatler geri alınmadan önce oğlum gece 10 da uyur, sabah 8 de kalkardı ama saat değişiminden sonra yeni düzeninde (akşam 8 sabah 6:30) biraz bocalıyor gibi. Bazen akşam 6da yatıp sabah 5 buçukta kalkıyor. 6da gece uykusuna yattığını anlarsam 8 gibi uyandırıp, banyo yaptırıp tekrar uyutuyorum. Acaba bunun etkisi olabilir mi gece uykularının bozulmasında? Ya da bu saat değişimi her bebeğin düzenini bozar mı benimki gibi?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


moodswing

3 ay, 6 ay, 9 ay, 1 yaş çok önemli büyüme dönemleri. bu dönemlerde uyku düzeni, alışkanlıklar değişebiliyor, bazen bir süre sonra eski haline geliyor. 

saat başı uyanmalarda emzik vermektense pışpışlayarak tekrar uykuya dalmasına yardımcı olun. belki ses çıkarmadan sadece dokunmanız da yeter. bir kaç gece inat ederseniz, hatta bir iki kez 45 dakika dolmadan yakalayıp ağlamadan yanında olursanız bir süre sonra döngüleri atlatmayı öğrenebilir.

uyku eğitimi derin bir konu ama zaten kendi başına uykuya dalan bir bebeğiniz var. ferber uygulasanız bile onun amacı kendi başına ilk uykuya dalışı sağlamak. üstelik geceleri değil önce gündüz uykularında yapılıyor. bunun gibi pek çok değişik dönemden geçiliyor, bir süre bekleyin, herşey değişebilir yeniden...


esgi

Dediklerinizi az çok uygulamaya çalıştım. Gece ilk yatış saatini düzene soktu, o yüzden bölmüyorum artık uykusunu. Ferber'i de denemeye çalıştım ama 2 buçuk dakika dayanabildim. Ondan da böylece vazgeçtim :)
Emzik vermeden uykuya dönmesini sağlamaya çalıştım ancak emzik gelmeyince daha çok bağırıyor, uykusu iyice açılıyor. Bu durumda da kucağıma alıp sakinleştirmem gerekiyor ki, bu emzikten daha tehlikeli bir alışkanlık olmak üzere. O yüzden pışpışlamayı da yapamıyorum malesef.
Şu an tek dileğim iranon'un dediği gibi olması ve zamanla azalması. Ancak son 3 gündür aksine artıyor bu durum :( Yarım saate iniyor uyanmaları bazen...
En azından "şu kadar daha bekle, o zaman geçecek" diyebilecek biri olsa, bir tarih olsa daha rahat dayanacağım ama söz konusu bebek olunca kesinlik de olmuyor malesef...


moodswing

Faydası olur mu bilmiyorum ama çok uzun sürmüyor, hepsi geçiyor :) Ben de o dönemler hep bunu sorgulardım. Şimdi nasıl olsa geçecek diye düşünmek daha kolay oluyor. Üstelik annenin rahatlığı kesinlikle bebeği de etkiliyor. Uyku gerçekten de öğrenilebilir bir şeymiş. 45 dakikalık uyanmaları mutlaka düzene girecektir. 


Alışkanlıkların oturması için erken bir dönem. Elbette emzikten kucağa geçiş yapmayın :) Yalnız bildiğim kadarıyla Ferberde kararlı olup kesin sonuca ulaşmadan bıraktıkça her seferinde çıtayı yani ağlama süresini uzatırsınız. Belki bir süre daha bekleyip 5-6 civarı hala uyku alışkanlığı oturmazsa tercihinize göre Ferber ya da yatır kaldır sistemini deneyebilirsiniz.


urassmommy

bu geçici bir dönem çok şanslı gör kendını benım oğlum 4 aylık olduktan sonra gece en uzun uykusu 2 saat sureklı 2 saate bır uyanır oda ıyı gunumuzdeysek.bazen 15 dk ya bır uyanır ve ben 10 aydır bırgun uyumadım en uzun uykum benım 2 saat:D bazen çıldırcak kadar kötü zombi oluyorum.ve olum hıc 8de uyumadı 22.00 23.00 gıbı uyur saat 7 yada 8 de kalkar gece  kez uyanır .aslında cocuk hıc uyumasa bıle ertesı gune dinç olur sorun çocuk uykuszluğu deıl bızım uykusuzluğumuz bebek büyütmek çok zormuşş bu benım ılk bebegım tecrubesızlık vs vs bazende ben kendımı suçluyorum ne bır uyku rituelı olusturabıldım dıyorum ne de başka birsey ..... bugunlerde gecer umarım ve bırgun bebegımde bende uyuruz ...umarım senın problemınde gecereylemk

ben sizi çok iyi anlıyorum benim oğlum 6 ylık şimdi aynı sorunları bizde şimdi yaşıyoruz.dişimiz çıktı önceleri onun sıkıntısı sandım ama şuaralar sanki domadığından bu kadar çok ve uynaıyor diye düşünüyorum.
ben çalışan bi anneyim geceyi her 45 dk. da bir kalkarak geçirince sinirlerim iyice bozuluyor.işe gidecek gücüm kalmıyor. hala sabretmeye çalışıyorum ne kadar zorlansamda.
dün gece devam sütü denedim doysunda ağlamasın diye ama kabul ettiremedim.yine deniycem oda olmazsa ne yaparım bende bilmiyorum. sana kolay gelsiin


esgi

Buradaki cevapları okuyup rahatlamıştım kendi kendine düzelecek diye. Öyle de oldu, 15 gün bitince tekrar eski düzenine döndü. Hatta 9 saat kesintisiz uyuduğu bile oldu. Ama 20 gündür yine bir şeyler oldu oğluma. Bu kez ilk uykusu 3 saat, sonra en fazla 1buçuk- 2 saatte bir kalkıyor. Her seferinde emzirip yatırıyorum büyüme atağıdır belki diye. Yine düzelir dedim, ama düzelmiyor! Zombi gibiyim arkadaşlar... O uykusuzlukla kalk sabah 6da, çocuğu annene bırak, işe git, akşam yine aynı periyod...

Geçen sefer diş mi dedim, hala çıkan bir şey yok. Sadece salyalar inanılmaz arttı, artık kendi eli de yetmiyor, benim elimi sıkıştırıyor damağına. Dönmeler de çok arttı, gece asla yatırdığım pozisyonda bulamıyorum, dönünce de uyandırıyor kendini.

Sizlerden yardım istemenin yanı sıra, bunları yaşayıp da "şu olunca bitiyor" gibi teselli edebilecek birini arıyorum. Lütfen böyle mucize bir insan çıksın :)

Herkese kolaylıklar bebişleriyle...


yeldai2r

@esgi ben de bu sorunun aynısıyla ilgili başlık açıp sormak istiyordum, benzerini yaşayan var mıdır diye? meğer varmış. tarif ettiğin sorunun aynısını yaşıyoruz. sana bir çözüm önermek için değil ama yalnız olmadığını bilmen için yazıyorum :) bu bile insana iyi hissettirebiliyor.

kızım 2 ay olana kadar gece sadece 2 kere uyanırdı. o da acıktığı için. 2 aydan sonra gazı da pik yapınca uyku düzeni değişti. aslında akşamları yatma saati ve sabah uyanma saati değişmiyor pek. genelde aynı saatlerde her gün yatıp kalkıyor. ama gece uykusu sürekli "ıh ıh ıh" larla geçiyor :) gece 9 buçukta yatıp 12de uyanıyor (uyanıyor dediğim durmadan dönüp durması. yani anında alıp memeye yapıştırmasam uyanacak, kesin. buna fırsat vermiyorum sadece) ardından gecemiz şöyle ilerliyor: 01.15 - 02.30 - 03.30 - 04.15 (bu postada uyandığında tekrar dalmasını sağlamak çok zor nedense) - 05.30 -06.30 da uyanma saatimiz. en geç 7 oluyor o da. 1,5 aydır bu şekilde yaşıyoruz. sinirler iyice hopladı. ota boka ağlar, sinirlenir oldum. zaten hamileliğimin son ayını da sayarsak 4,5aydır 3 saati aşan bi uykum olamadı. şimdi o da yok.
ben 4 aydan sonra düzelir umutları ile sabrediyorum. düzelmezse 6 aydan sonra düzelir diye 4.ayda kendime bi reset atarım. bu yüzden de doktora sormadım. 6 aya kadar bu düzensizlikler normal diye duyuyorum çünkü hep.
sabır diliyorum hepimize, sevgiler....


fehimek

Benim de 10 aylık ikizlerim var. 7. aydan beri benzer sorunu yaşıyorum. Şu an 7-8 gibi uyuyup, en fazla 2 saatte, çoğu zaman 45 dkda kalkıyorlar. Onceleri pışpışla uyuyorlardı, şimdi sadece memede uyuyorlar. Doktorumuzun tavsiyesi ile 4 gundur agrıkesici (dişler de geliyor) alıyoruz, agrıkesicinin etkili oldugu donemde uyanmaları 2-3 saate uzadı, etki gidince yine saat başı kalıkıyorlar. Sürekli agrı kesici veremem. Bugun son kez verecegim, bakalım ne olacak.


Cevaplamak için Üye ol