kreş deneyimi hakkında

yuksel_ soruyor: 10

Arkadaşlar,

Rüya mart başından beri 5 yarım gün olarak kreşe gidiyor, nisanda 5 tam güne geçecek. Benim kafamda kreşin uygulamaları ile ilgili soru işaretleri var, özellikle çocuğu uzun süredir kreşe devam eden anne-babalardan yardım rica ediyorum.

 1. Çocuğu görmeye gittiğinizde (gün içerisinde, ya da sabah bıraktığınızda) sınıfına/yanına girebiliyor musunuz? 1-2 saat orada takılmak değil tabii ama, 5-10 dk bile olsa ne yapıyor, nasıl davranıyor görme şansınız oluyor mu?
 2. Kahvaltıda / öğle yemeğinde neyi ne kadar yedi, size detaylı bilgi veriyorlar mı? Bir yemek listesi var evet, ama nasıl yeni, ne kadar yedi, söylüyorlar mı? yoksa buna kafayı takmamak mı lazım??
 3. Yemek listesine içerik/doğallık anlamında müdahale edebiliyor musunuz, ya da hiç böyle birşey önerdiniz mi, tepkileri ne oldu?
 4. Sınıfta yapılan aktivitelerde gerçekten ne yapıldığını, neler öğrettiklerini, çocuğun nelere nasıl tepki verdiğini nasıl takip ediyorsunuz? Mesela, öğretmen aslında hiç tercih etmeyeceğimiz birşeyler öğretiyorsa aslında bunu nasıl bilebiliyorsunuz??
 5. Çocuğun kreşte mutsuz  olup olmadığını, öğretmenini sevip sevmediğini anlamak gerçekten mümkün mü? Nelere dikkat etmek lazım?

  biraz detaylı oldu biliyorum ama, kafamı kurcalıyor...Belki de gereksiz endişe ediyorumdur ama, yine de birşeyler duymaya ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


hulya_Oyku

Yok yok detaylı olmamış harika bir soru olmuş Yüksel...Takipteyim....Zira bizim kreş günlerimizde yakındır...


ucurtma

Merhaba,

Kendi tecrübelerimizi paylaşayım. Öncelikle çok zor alıştı Deniz, yaklaşık 1 ay sınıfında ben de vardım, bu şekilde alıştırmayı yani bir anda kesmemeyi yuva yöneticisi istedi. Kendisi alışmaya çok gönüllü olmayan çocukları zorlamak yerine zamanla güven telkin etmeyi tercih ediyor. (başta çok onaylamasam da şu an doğru yaptığını düşünüyorum) Bu sayede sınıfta nasıl bir aktivite düzeni olduğunu görme şansım oldu.

1. Kızım alıştıktan sonra içeri girme talebim olmadı ama onların çok mutlu dediğime inanmadığım zamanlarda kameradan seyrettirdiler ne zaman istesem.

2. Detaylı bilgiyi bir kaç veli talep ettik ve basit bir excel sheet formatında günlük rapor göndermeye çalışıyorlar. Okuldan alırken de yemek hakkında sorunca bilgi veriyorlar. Elbette % 100 doğru olmuyor tabi, kimi zaman uyku sonrası karnım acıktı diye kalkıyor, anlıyorum ki pek bi şey yememiş. Biraz şans işi aslında:(

3. İlk zamanlar kreşde çok zaman geçirdiğim zaman yemeklerin pişirilmesi ve lezzetleri hakkında bilgim oldu. Ortalamanın üstündeydiler ama yağı, sebzeyi, kontrol edemiyorsunuz tabi, organik vs. Ama listelere müdahele etme talebiniz çok normal ve bence içinize sinmeyenleri söylemekten çekinmeyin. Mesela nutellayı kahvaltı menüsüne sokmak kadar manasız bir şey yok ama önüne geçemiyorsunuz maalesef.

4. Bu da bize verilen bilgilerle ancak olabiliyor, detaya girmek ve gerçekte ne olup bittiğini hiç bilemiyoruz. Ama konuşabiliyorsa nispeten bir şeyler anlatıyor. Şimdilik oluruna bırakmak yönetimi seçtim.

5. hala sabah okula gitmeyeceğim diyor ama biliyosum ki okulu seviyor, öğretmenlerini arkadaşlarını özlüyor. Onlardan bahsetmeyi seviyor, seviyor musun dediğimde içten evet diyor (sevmediğine asla seviyorum demiyor, biliyorum huyunu). Biraz da içgüdülerin sesini dinleyerek hareket ediyorum aslında. 


Yukarıda yazdıklarımdan şahane bir yuvaya gönderiyorum izlenimi çıkmasın, evime yakın bulabildiğimin en iyisi burası:)

Umarım yardımcı olabilmişimdir,

Sevgiler, kolaylıklar...


senayc

1)Benim kreşe gidip yanında kalma şansım hiçç yok, ama doğum gününde baba ile beraber gitik ve diğer çocuklar benim babam nerede diye eşimin bacağına yapışıınca en kısa sürede çıktık

2)Belki Yiğit e özgüdür, bilenler biliyor ne kadar iştahsız olduğunu, günlük haberleşme defterinde çok detaylı bir şekilde yazıyor,ne yedi,ne kadar yedi:
örnek:1 dilim ekmek,
öğlen 2 tabak çorba gibi

3)Yemek listesine benim önerilerim oldu tariflerden,hemen listeye eklediler, müdahele edilecek durumu yok bizim kreşin,yemek listesinden memnunum. Hergün etli birşeyler var mesela.

4)Sınıfta ne aktiviteler yapıldı,onu bilemiyorum,dolayısıyla müdahele edemiyorum. Defterinde aktivitele katıldı yazıyor genelde.
Ben kreşden kendim aldığım için bana özgü:Okulun girişinde panoda çocukların o gün yaptıkları boyalar el işleri sergileniyor,bakma imkanım oluyor.

5)Rüya da dil gelişimi açısından iyi olduğu için direk konuşarak öğrenebilirsin. Sabah öğretmenine koşarak gidiyor Yiğit, evde ağlarken bazen öğretmeninin adını telaffuz ederek Şevdaaa Şevdaaaa Şevdayaaa gitcem diye ağlıyor,demek ki seviyor ve güveniyor diye düşünüyorum.

Yüksel cim,
Yiğit kreşden sıkıldı ve haftada 2-3 kere bugün okula gitmeyelim,evde oturalım diyor,
ben şurada bu gelişimi anlatmıştım.
http://www.nurturia.com.tr/questions/b5d797ca-c941-46cf-9987-9e9400c66c90/1/kresden-sikilan-cocuklar-icin-ne-yapilabilir


Zelal_

Merhaba, oğlum 6 aydır kreşe gidiyor, haftada 3 yarım gün ile başladı, şuan 4 yarım gün gidiyor, önümzdeki ay 5 güne çıkartmayı planlıyoruz. Burada kreşler genelde yarım gün. Elimden geldiğince sırayla soruları yanıtlamaya geçiyorum...

1. Evet. Bırakırken/alırken bende onunla orda 5-10 dk vakit geçiriyorum, zaten çantayı sınıfına bırakma, imza atma vs vakit geçiyor, özellikle oynamak/alışsın diye kalmıyorum bırakırken. Bırakırken vedalaşma olayını uzun tutmamaya çalışıyorum özellikle. Alırken daha çok zaman geçiriyorum. Bizim ki genelde çıkmak istemiyor hemen, sınıf lideri de o gün yaptıklarını, bizimkinin genel halini vs anlatıyo vakit geçiyo.

2. Buradaki kreşlerde yemekler evden gönderiliyor, 2 öğün olarak; bir atıştırmalık öğün, bir de öğlen yemeği ben evde hazırlayıp gönderiyorum. Ne koyarsanız koyun, eğer bitmemiş birşey varsa anne/baba miktarı bilsin diye mutlaka geri çantaya konuyor. Haliyle neyden, ne kadar yediğini biliyorum.

3. Yemeğini evde kendim hazırlıyorum, kreşin bir listesi vs yok. Ama özel günlerde mesela birinin doğungünü vs gibi pastadan veya sınıfta birlikte meyva salatası yapıyorlarsa, patlamış mısır veriliyorsa çocuğunuza bunların verilmesini isteyip/istemediğinizi en başta bir bilgilendirme formunda tek tek belirtiyorsunuz. Katiyen uyuyorlar.

4. Sanırım neleri arzu etmediğinizi baştan sizin söylemeniz gerekli, ben mesela sınırlı, içini doldurma şeklindeki boyamaları yaptırılmamasını talep etmiştim. Hani şu klasik boyama sayfalarını, o tür aktivitele zamanında bizimkine boş kağıt verilmesini özgürce çiziktirmesini tercih ettiğimi bildirdim. Ama şu sıralar kendi talep ettiği için engellemiyorum. Onun dışında neler öğrendiğini, neler yaptığını genelde alırken sınıf lideri anlatıyo genelde, ben sormuyorum özellikle, bir de yaptıklerı resim vs her neyse yine dolabına konuyo, öğlen alırken ben de alıp eve getiriyorum, asıyoruz bi yerlere. O haftanın şarkılarını, hikayelerini vs haftalık bi bilgi formu şeklinde veriyorlar, vermeselerde olur önemli değil. Benim için önemli olan orada çocuklarla mutlu zaman geçirmesi ve insanlarla ingilizce iletişime geçmesi.

5. Çocuğunuzla sürekli vakit geçiriyorsanız, çocuğunuz bir şekilde belli ediyordur mutlaka, önemli olan o an onu anladığınızı farketmesi diye düşünüyorum. Yani bizde şuana kadar işler bu şekilde yürüdü.


MineAda

 1. Muhtelemelen içeri alacaklardır ama benim böyle bir talebim olmadı çünkü Ada kahvaltıya son anda yetişiyor hep. Ben de kahvaltı gibi bir ortamda pek görünmek istemiyorum. Benim yanındayken yiyeceği varsada yemeyebilir diye
 2. Evet bizim iletişim defterimiz var öğretmenimiz mutlaka yazıyor. (öğlen yemeğini az yedi, destekle yedi yada yemek istemedi diye) ama biliyorum ki sabah kahvaltısında süt öğlen yemeğinde ise çorba bitmeden kalkmasına izin vermiyor öğretmeni. Yemekleri de sevmese de tadına bakmaya alıştırdırlar 3 kere tadına bakıyor eğer beğenmezse yemiyor. Eğer çok ekstra bir yemek problemi olduysa öğretmeni kapıda bana anlatıyor.
 3. Yemek listelerini beğeniyorum müdahale etmeme hiç gerek kalmadı. Gerçi bizim okul butik okul olduğu için kampüs ve tüm butik okullarda aynı menü var değiştirme yapamaya bilirler ama sorun yaşasaydım peşini bırakmaz değiştirtir yada çocuğuma vermelerine engel olurdum diye düşünüyorum.
 4. Defterimize o gün yapılan aktiviteler ile ilgili bilgi yazılıyor çok detaylı olmasada (Matemeatik çalışması yapıldı, kavram çalışması yapıldı, etkinliklerde katılımcıydı, eğlendi falan gibi) Cuma akşamı yaptıkları etkinliklerle ilgili bir sunum dosyası ve yapılan işler gönderiliyor. Sunum dosyasını pazartesi geri gönderiyoruz. Her ay karne gibi bilgilendirme dosyası geliyor.
 5. Bununla ilgili çok yorum yapamayacağım ama Ada üzerinden konuşacak olursam. mesela Ada bana bazen "anne arkadaşım oyuncakları bozuyor" dediğinde "aaa ne fena öğretmenin ona kızıyor mu hııı bunu neden yaptın diye bağırıyor mu?" diyorum ama şebeklik yaparak tabii " hayıır öğretmenimiz bize hiç bağırmaz" diyor. yada "öğretmenim bu okulda kimse bir birine bağıramaz ve vuramaz" diyor.

Benim aklıma gelenler bunlar. Bir de okulda öğretmenden, müdürden yada pedagogdan istediğim zaman randevu alıp görüşebiliyorum. Öğretmenimizin cep telefonu falanda var bu şekilde iletişimi daha yüksek tuttuğumuzu düşünüyorum.jildando

Merhabalar, benim kızımda anaokuluna gidiyor
Oncelikle nasıl başladık onu kısaca yazayım. Okul başlama tarihinden bir hafta once oryantasyona aldılar cocukları, gunde sadece 2 saat gittiler. O bolumde biz sorun yasamadık, Maya mutlu mutlu gitti, sınıfta da cok mutluydu. Ama sorun yasayanlar vardı, onların annelerinin de o iki saat sınıfta durmalarına izin verdiler. Ama okul gercekten açılınca o izin kalktı, Maya o gun okula giden bir cocukla kavga etti, ve ilk hafta ağlayarak gitti, sonra onunla barışınca mutlu mutlu gitmeye devam etti.
Sorulara gelince
1- İlk hafta ve ilk gun ağladığında okula almaya gittim. O zaman sınıfa çıktım, Müdür hanım( sağolsun cok tatlı bir kadın gercekten) Maya nın yanında oturuyordu. Ama özel bir durum olmadığı surece cıkmıyoruz sınıfa, sene içerisinde tum annelerin katıldıgı ortak etkinlik oluyor o kadar. Sınıfa cıkılmamasını da doğru buluyorum cunku bu sefer diğer cocuklar benim annem nerde diye ağlamaya başlıyor, iş çığırından çıkıyor.
2- Maya sadece öğlen yiyiyor, okulda kahvaltı var aslında ama ben evde yapsın istiyorum.
Ben daha cok aç mı tok mu diye soruyorum okuldan alırken, mutlaka cevap veriyorlar, genelde yediklerini de soyluyorlar.
3- Kolej anaokuluna gidiyor, o yuzden yemek listesi tum okula bağlı oldukları üniversite tarafından hazırlanıyor ve pişmiş olarak geliyor. Biz mudahale edemiyoruz. Her ay başında aylık listeyi gonderiyorlar, menude ne oldugunu biliyoruz.
4- Gene her ay başı bültende gun gun ne yapacakları, hangi şarkı vs. hepsini belirtiyorlar. Okul ile ev arası iletişim defteri var, ek birşey olursa oraya yazıyorlar, birşeey yazdıklarını okuldan alırken mutlaka belirtiyorlar, bazende telefon edip soyluyorlar. Tum kolej geneli bir durum olursada hem mail atıyorlar hemde basılmış halini çantalara koyuyorlar.
5- Maya zaten ayaklı gazete hem kendi yaptıklarını, hemde diğerlerininkileri anlatıp duruyor. Ama haftasonu okulumu özledim vs. lafını çok duyuyorum ve hep çok istekli gidiyor. Bir problem olsa, ilk hafta yasadığı gibi zaten belli eder.

Bizde ayrıca istediğimiz zaman, ders saatleri dışıda okulu arayıp öğretmenle konuşabiliyoruz, ve ayrıca da randevu ile, öğretmen ve okul pedegog uyla gorusebiliyoruz. her donemde bir kere veli gorusmesi oluyor. Bir kere de anaokulları yoneticisi ile, öğretmen ve mudur katılmadan toplantı yapılıyor.


Bona

2 ve 3. sorular en büyük endişem.bu sebeple yarım gün bile olsa kreşe göndermiyorum..
zelal sizin sizteme bayıldım , neredesiniz Siz ?


Zelal_

Bona_dea merhaba... Sistemden bizde memnunuz, arada ee ne yapıcaz, ne koysak, daha çantası hazırlanacak vs diye eşimle birbirimizin gözünün içine baktığımız oluyor ama en azından beslenmesi, yedikleri şuan için kontrolümüzde. Nerede olduğumuza gelince, Katar'dayız. Doha-Katar... Hani olurda bir gün yolunuz düşerse, mutlaka bekleriz :))Bona

süpermiş..yolumuz düşerse geliriz :) Biz de bodrum'a bekleriz..
sistem gerçekten çok hoşuma gitti , ben yemek konusunda çok endişeleniyorum nedense , o yüzden 3 yaşının dolmasını bekliyorum kreş için..


Basak

2. ve 3. maddeler çok önemli olmakla birlikte, eğer ciddi bir yeme problemi yoksa, evde takviye yapılarak halledilebilir diye düşünüyorum. Çocuğa yedirilmesi hiç tercih edilmeyecek şeyler konusunda da, okul kesin bir dille uyarılabilir sanırım. Gerçi diğer çocuklar yerken, benim çocuğuma şunu vermeyin, bunu yedirmeyin demek daha iyi mi, kötü mü emin olamadım???
4. ve 5. maddeler daha çok merak edeceğim maddeler olurdu tahminim...Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Mama yememe 0

Devlet ilkokulu 0

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,