kreş deneyimi hakkında

yuksel_ soruyor: 3

Arkadaşlar,

Rüya mart başından beri 5 yarım gün olarak kreşe gidiyor, nisanda 5 tam güne geçecek. Benim kafamda kreşin uygulamaları ile ilgili soru işaretleri var, özellikle çocuğu uzun süredir kreşe devam eden anne-babalardan yardım rica ediyorum.

  1. Çocuğu görmeye gittiğinizde (gün içerisinde, ya da sabah bıraktığınızda) sınıfına/yanına girebiliyor musunuz? 1-2 saat orada takılmak değil tabii ama, 5-10 dk bile olsa ne yapıyor, nasıl davranıyor görme şansınız oluyor mu?
  2. Kahvaltıda / öğle yemeğinde neyi ne kadar yedi, size detaylı bilgi veriyorlar mı? Bir yemek listesi var evet, ama nasıl yeni, ne kadar yedi, söylüyorlar mı? yoksa buna kafayı takmamak mı lazım??
  3. Yemek listesine içerik/doğallık anlamında müdahale edebiliyor musunuz, ya da hiç böyle birşey önerdiniz mi, tepkileri ne oldu?
  4. Sınıfta yapılan aktivitelerde gerçekten ne yapıldığını, neler öğrettiklerini, çocuğun nelere nasıl tepki verdiğini nasıl takip ediyorsunuz? Mesela, öğretmen aslında hiç tercih etmeyeceğimiz birşeyler öğretiyorsa aslında bunu nasıl bilebiliyorsunuz??
  5. Çocuğun kreşte mutsuz  olup olmadığını, öğretmenini sevip sevmediğini anlamak gerçekten mümkün mü? Nelere dikkat etmek lazım?

    biraz detaylı oldu biliyorum ama, kafamı kurcalıyor...Belki de gereksiz endişe ediyorumdur ama, yine de birşeyler duymaya ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


Zelal_

Bu diğer çocukların etkilenme mevzusu bana hep çok mantıklı gelirdi, ama bizimkinin kreşte (ve buradaki çoğu kreşte) kapıdan bırakma/alma olayı yok, ebeveyn, çocuğun çantasını beslenmesini dolabına koyuyor/geri alıyor, içeride çocuğu bıraktığına/aldığına dair imzalaması gereken formu imzalıyor vs haliyle her ebeveyn hem bırakırken, hem de alırken içeride zaman geçirmek durumunda kalıyor.

Benim kendi tecrübemden yaşamakta olduğumuz şu, bırakırken, çocuklardan birkaçı, bizimkinin favori arkadaşları ya da çetesi Loran'ın yanına gelip ona merhaba ya da günaydın diyorlar, bizimkinin elinden tutma ya da kolundan çekme suretiyle yanlarına çekip bana topluca byeeee diyorlar, alırken de bizimkinin sınıftan biri çocuklardan birinden bahsediyorum tabiki, beni gördüğünde "Loraaaan Aniii" diye bizimkine sesleniyor, birkaçıyla gel git alıştık kanımız kaynadı sarılmalar, el sallamalar vs şeklinde oluyor. Bizimki de diğerlerinin ebeveynine/bakıcısına açıktan kur yapıyor.

Kreşe ilk başlama döneminde çocukla birlikte sınıfta birkaç saat kalabiliyor muyuz diye sorduğumda diğer çocukların da annelerini isteyebilecekleri, ama geliş-gidişte 5-10dk'lık sürenin tüm ebeveynlerce yapılabilecek birşey olduğu için çocuklarda güven pekişmesine sebep olduğunu söylemişlerdi. Ve en başta birlikte kalamamıştık ama günde 1 saatten başlamışlardı. Lafı nerden nereye getirdim, dağınıklık için özür dilerim :)


Basak

Hilal, yazdıklarına inanamadım:(
Anaokulunda derslere, yemeğe dua ile başlanması falan... Daha neler duyacağız kimbilir?
Bu yaştaki çocukların, bu zihniyettteki öğretmenlerin elinde olması üzücü...


tulay_yagmur

  mrb; Benim kızımda 2,5 yasında ve 2 haftadır gıdıyor Neşe ERBERK Anaokuluna.İlk baslarda 3günlük alıştırma programı dahılınde basladık.ılk gun yakınındaydım,2.gün yavas yavas uzaklasıp diğer odaya gectım,büyük mucize 3.gün gercekleşti ve kısa surelıde olsa okula bırakabıldım.şu anda cok rahat gıdıp gelıyor.
* okulun bize vermıs oldugu iletişim defterınde hangı yemekten ne mıktarda yedıgı yada yemedıgı seyler deyatlı bır sekılde yazıldıgı ve bılgı alabıldıgım ıcın ıçim cok rahat
*çocugunuz mutsuz ve orda onu rahatsız edecek bırseyler varsa emın olun size mutlaka bunu hıssettırecektır.ama ıllede merak edıyorsanız oyuncak bebekelrınızı ve kuklalarınız alın ve öğretmencılık oynayın tabıkı ogrtemen cocugunuz olsun ...
Cevaplamak için Üye ol