Gelişimini destekleyen ürünler

bellroad soruyor: 9

Oğlum 9 aylık, oldukca hareketli ve meraklı bir çocuk. 1 dakika yerinde durmayan paçamdan tutup belime kadar tırmanabilen bir çocuk. ev içinde enerjisini atamadığı gibi tehlikelere de çok açık, asla yalnız bırakamıyorum. dışarı da daha sakin ama bebek arabasında ya da kanguru da bir yerden sonra sıkılıyor.

ev içinde güvenlik açısında oyun parkı (park yatak) alıp içine oyuncakları ile koysam sizce zaman geçirir mi? bir de kısıtlı yer ve görüş alanını gelişimini kötü engeller mi?

Dışarısı için ebeveyn kontrollü bisikletler (sunun gibi http://www.joker.com.tr/urun/smart-trike-safari-lion/17252) için erken mi? Pahalı birşey almayım diyordum ama Smart Trike uzun süre kullanılacak gibi duruyor, siz ne dersiniz?

Yürüteç almayacagım ama ilk arabam, ilk motosikletim sizce gerekli mi? Şu an tutuna tutuna yürüyor, kötü etkiler mi gelişimini?

 

Bu aylarda hem zihinsel hem fiziksel olarak bebeklerimizi geliştiren ve tabiiki eğlendiren ürünlerden bahsederseniz çok sevinirim.

 

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nnunnis

Oyun parkına koymak çocuğu sınırlandırmak olur ve zaten oda fazla durmaz. Ayı itibariyle merak ve öğrenme, keşfetme döneminde olduğu için ev içinde ne kadar çok gezerse daha iyi. Ama evin içinde yeterli güvenlik önlemleri alabilirsiniz . Açmasını istemediğiniz dolap ve çekmecelere güvenlik kilidi takıp diğerlerine erişmesini sağlayabilirsiniz. Mutfakta en alt çekmecelerden birinin içine plastik kap kacak, tencere vb. eşyalar koyarak siz mutfakta iş yaparken o da oyalanabilir. Bu aylarda oğlum da sizin tarif ettiğiniz gibiydi. Park yatak yerine şu yazın şişme havuzlardan olanlardan şişirip içine küçük toplarla yada oyuncaklarıyla doldurabilirsiniz en azından kendisi girip çıkabilir. İlk arabam , ilk bisikletim tarzı hiç almadım ama dışarısı için smart trike uygun olabilir ve uzun soluklu kullanabilirsiniz alanların memnun olduğunu söyleyebilirim. Bu aylarda oğlumun en çok sevdiği şeyler oyuncaklardan çok ev eşyaları özellikle mutfak eşyalarıydı. Ayrıca süpriz sepeti hazırlayıp içine farklı ve değişik nesneler koyup  verebilirsiniz.


gokd

yürüteç önerilmiyor hemde gereksiz buluyorum, ilk bisikletim filan yani gereksiz onlarda biz kullanmadık ama oyun alanı iyi oluyor parkyatak ufak olur daha geniş bir oda varsa odayı ona ayırabilirsiniz bu ayda yalnız oyun oynayabiliyorlar uzun süre nelerden hoşlanır siz daha iyi bilirsiniz montessori araçları yapabilirsiniz evde renkli kitaplar ses çıkaran şeyler şek,ller filan yumuşak kitaplar kumaş ve ipler etiketler aklıma genel şeyler oldu. çok oyuncak diilde ev eşya gereçkerini kullanıyolar genelde birde evi güvenli yapın hep peşinde olmamalısınız gelişimi için yalnız kalmaları önemli.


bellroad

nnunnis , oyun parkı konusunda size katılıyorum ancak wcye dahi gidemiyoruz odadan cıkar cıkmaz sehpaya tırmanıyor tabii düsme riski var ne de olsa daha dengesini uzun sure koruyamıyor. onerileriniz cok hos hepsini deneyecegım.

 

gokd - yurutec almayacagım, dedigin gibi ilk arabam da cok guvenli gelmedi denge sorunu olur gibime geliyor. aslında evimiz guvenlik acısından fena değil yani ortada kablo cekmece vs yok ama sehpa ve tv unitesi ile koltuklara tırmanıyor ordan duserse sert zemine veya mobilyaya carpma riski var onu nasıl ortadan kaldırabilriiz ki? monterssori materyalleri 1 yastan sonra aklımda erkenden baslayabilirim


bellroad

napae.. urune baktım hoppala tarzında herhalde? bunun oturan modeli super seat aldım ama 5. ayında biraz oturdu sonra icinden cıkmak istedi. simdi bu da gitmediği icin (yurutec değil) sıkılır cıkmak ister mi bilemedim ama bi arastıracaım cok guzel eglenceli birseye benziyoSanemm

Emeklemiyorsa bir odaya kocaman bir yorgan serip içerisine sayısız oyuncak koyun, istediği gibi oynasın. Yer yer bir ipe balon asın, yer yer oyuncak peluş asın elleriyle/ayaklarıyla onlara ulaşsın. Ayaklarının olduğu yere bir def asıp ona vurarak eğlensin ... vb... Eğer emekliyorsa evi müsait hale getirip bırakın istediği gibi dağıtsın, oynasın.


Eve gelen misafirler oğlum için çok hareketli diyorlar ancak ben bunun pek farkında değilim zira evde ortak kullanım alanları onun da yaşayacağı şekilde olduğundan istediği gibi dağıtıyor/tek başına oynuyor. Ebeveyn buna müsade edince çocuk hareketli ama yaramaz değil, ebeveyn onu kısıtlarsa hareketli ve yaramaz olarak adlandırılıyor ne garip :) Oysa bir çocuk ne derece hareketli ve yaramaz olabilir ki, serbest bırakın gitsin, ev onun evi...

Yürüteç sağlık açısından önerilmiyor, biliyorsunuzdur. Bisikletleri biz kullanmadık, kendisi sürmeyecekse, ben iteceksem bebek arabasından pek de bir farkı yok zira...


bellroad

sanemm cok haklısın kısıtlayınca daha da hırcınlasıor. emekliyor ama oyuncaklar ilgisini hic cekmiyor, genelde tırmanmak, tırmandıgı yere yerdeki oyuncagi egilip alıp oraya koymak, elindeki oyuncagi koltuk altlarına saklamak istiyor. oyle olunca tek eliyle tutuyor sehpa, tv unitesine tırmanıp ordan dusmesi beni endiselendiriyor


guven

Biz oyun parkından çok kısıtlı verim alabildik. Ki aldığım oyun parkı geniş büyük bir alan kapsıyordu, cam ait bir model ... şu şekilde kullanabildim. Kahvaltı sofrasını kuracak kadar kısa süreli içindeki oyuncaklar ile ilgilendiği oldu... ama sonrasında içinde tutmak ne mümkün... Hele 9 ay dan itibaren sanırım çok verimli olmayacak... 

Biz evde ne var ne yoksa kaldırdık, her yere güvenlik önemleri aldık, uzatmaları kaldırdık, sehpaları evden yolladık vs. yürüteçe hiç mi hiç ihtiyaç olmadı, zaten koltuklara dolaplara vs. tutunarak tırmanarak gelişiyor... önemli olan bence evi ona uygun hale getirmek ... sizde o da rahat eder. 
Birde keşfedebileceği yeni güvenli oyunlar bulmak çok mutlu ediyor, pahalı oyuncaklar biz de hiç almadık, onun yerine tahta kaşıklar, pasta kapları, tava tencere vs. mutfakta onun karıştırmasına uygun olan dolabı içindekileri düzenleyerek bir kapağını açık biraktık diğerlerine çocuk kilitleri taktık vs. 
Bisiklet için çok çok erken olduğunu düşünüyorum
İmkanınız dahilinde parka sahile dışarı salın fikrine bende katılıyorum, biz doğrudan yerlerde bıraktık yanında durarak tabi ki... bağışıklık da kuvvetlendi, kurtlarını da döktü, eve gidince de bir güzel yıkanıp temizlendik


fatih_1453

maalesef bende aynı dertten muzdaribim bizim ki 4 aylık emeklemeye başaldı ve başladıgından beri öyle olduğu için mecburen yuruteç aldık ancak geçen hafta yürüteç nasıl çıktıysa çıkmış ve üniteye tırmanmış şaka gibi hala aklım almıyor nasıl çıktığını ancak olmuş. önce yürüteçe güvenip işlerii hallediyordum ancak artık oda mümkün değil . oyun parkında zaten çok vakit geçirmiyor. sürekli yanımda yada kucağımda olsun istiyor. Yaz gelse de bi rahatlasak diyorum yani en azından enejisini atar dışarıda allah yardımcımz olsun


ipekkgulnur

Bizde kocaman oyun alani vardi yorgandan hanim ordan sikilinca artik heran yanimda. Mutfakta iki cekmece bir kapak yatak odasinda bir cekmece onun. Digerlerindede zarar vermeyecek olanlara izin veriyorum. Tavalar caydanlik coraplar yerde. Pesimde emekliyo tutunuyo yavastan yurumeye başladı. Gozonunde tutup kendi haline birakmakta fayda var diyorum.


Cevaplamak için Üye ol