7,5 ay uyku sorunsalı

meliketopkaya soruyor: 2


oğlumun uyku durumu hep kafamda soru işaretiydi, şimdi artık bir de sorunsala dönüştü. Çok gazlıydı doğduğunda, hep kucağımda uyudu. bundan hiç rahatsızlık duymadım, uyku eğitimini bilinçli olarak tercih etmedim, doğasına bırakmanın doğru olduğuna ve kendini hazır hissettiğinde adım adım ilerleyeceğine inandım. ilk iki ay uyuduğunda bile yatağına bırakamadım hemen uyanıyordu çünkü. sonra kucağımda gezerek uyumaya ve yatağına bırakılmaya alıştı, bu bizim için devrim niteliğindeydi elbette. ve beni haklı çıkarıyordu bir anlamda. sonraki adımda gece uykusuna yatarken kucak istememeye, yatakta yanyana yatarken emerek uyumaya geçti. bu arada gece uykularımız hergün banyo+beslenme rutiniyle gerçekleşiyor hala. gece uykularında en fazla 2-3 kez uyanan, gündüz de 45er dakikalık 3-4 uyku uyuyan bir durumdaydık son zamanlarda. Tek farklılık 45 dakikayı biraz daha uzatabilmek umuduyla bakıcı ablamızın uyandığında koluna alıp kanepede onunla yatması oldu. ama bu yaklaşık 3 haftadır böyle. cuma günü artık böyle yapmamasını, oğlumun gündüz uykularını odasında, yatağında, tek başına uyumasını tembihledim. kucakta gezdirip uyuttuktan sonra yatağa yani..

şimdi gelelim probleme. son 3 gündür uykuya dalmakta büyük problem yaşıyor gündüzleri. dünden beri günde 2 kez 45-60 dk uyuyor. bugün toplam 100 dk uyudu. 3 gün öncesine kadar en fazla 2-2,5 ayakta kalabilen oğlum 4 saatleri bulmaya başladı. gece de yattıktan 1 saat kadar sonra ağlayarak uyanıp beni yanına istiyor..
neden kaynaklanıyor bilemiyorum, ortada diş falan da yok henüz.
tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim
teşekkürler

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


neretva

Hayatınızda değişen birşey var mı? Bakıcınız yeni mi? İşe mi döndünüz? Değişiklik yoksa aklıma gelen iki şey var. Birincisi, bence günde 2 kez 45-60dk son derece normal. 7 aylık bebekler zaten günde 2 uyku uyur. Bazıları 2şer saatten, bazıları 1 saatten. Biz ikinci gruptaydık, o yüzden tuhaf gelmedi sorunuzun bu kısmı. İkincisi, bu dönemde ayrılık kaygısı (separation anxiety) başlıyor. 7. aydan 9. aya kadar oğlum her gece yattığı saatten gece 12'ye kadar saat başı uyanırdı. Ama tam bir uyanıklık değil. Yanına gidip ben buradayım deyince, sırtıma elini koyunca uykusuna dönerdi. 9. ayda bıçak gibi kesildi. Ben evdeyim bir de düşünün. Buna rağmen gece ayrılık kaygısı denen durumu tam anlamıyla yaşadık. Böyle birşey olabilir. Rutinini değiştirmeden devam etmeye çalışın. Gündüz uykularından önce çok uyarılmasın, sakin bir oyun oynayın yarım saat. Belki o zaman daha kolay yatışır. Bir de oyundan lap diye alıp yatağa götürmesin bakıcısı. Yarım saat önceden uyuyacağını, dinleneceğini söylesin. Önceden haberleri olursa daha az direniyorlar.


meliketopkaya

ben işe döneli 3 ay oldu, bakıcımız da 1,5 aydır bizimle. Haftada 2 gün ofise gidiyorum, 2 gün evden çalışıyorum. diğer 1 gün de süt iznim eylül sonuna kadar. ekimde 3 gün ofise gitmeye başlayacağım. iyi bir oryantasyon oğlum için diye düşünüyorum ama onun için pekbirşey farketmiyor galiba. son 1 haftadır ben kapıdan çıkarken, başka odaya geçerken vb ağlamaya başladı arkamdan. galiba söylediğiniz döneme girdik biz de. ama böyle birdenbire bıçak gibi uykuyu değiştirmesi beni afallattı yine de :( 1 saat daha uyusa içim nası rahat edecek belli değil :) çok teşekkür ederim yanıtınız için, sevgiler..Cevaplamak için Üye ol