Cimcikliyor,vuruyor,ıssırmaya da başladı...

iflah_olmaz soruyor: 7

elbetteki 15 aylık oğlum bilinçli olarak yapmıyo.oyun sanıyo:-))))yerde güreşirken,yatakta koklaşırken bi anda kahkahalarla ıssırıveriyo,mıncıklıyo:-))))

nasıl öğretsem?ne etsem de vazgeçtirsem?tecrübeli analardan yorum bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

Ben şöyle yaptım:

1. Ben müsamahakar bir anneyimdir ama fiziksel etkiye anında tepki veririm. Mesela kedim bile beni cırmalasa anından kucamdan atılacağını bilir. Kızım da biliyor. Anında tepki verdim her zaman. Döner giderim, öyle kalakalır.

2. Bir verdiğim tepkiyi, hep verdim. Keyfim yerindeyken vurmasına aldırmayıp, keyfim bozukken sinilrenmedim. Her vuruşuna tepki verdim.

3. Eğer canım yandıysa, asla yanmamış gibi yapmadım. Çocuk bir şekilde canının yandığını anlıyor ama ters yönde bir geri bildirim alınca, merakına yenilip tekrarlıyor hareketi. O nedenle canım yandıysa anında belli ettim.

4. Vicdanına oynadım. "Ahhhh, çok canım yandı, annecim, böhühü" diyerek durumu dramatize ettim. Vurmayı kesip, sarılıp öpmeye başlıyordu. Gerçi testesterona etki eder mi bu numaralar onu bilemiyorum.

5. Enerjisini boşaltmasına izin verdim. Birlikte vurmacalı, kurmacalı, tekme atmalı, sağı solu sıırmalı oyunlar oynadık. Bir oyuncağın bir tarafından ben, diğer tarafındna kızım ısırdı mesela. onun boyuncan büyük, plastik bir hacıyatmaz aldım Migros'tan mesela. Onu tekmeledi durdu epey bir süre. Yastık savaşı filan yaptık.

Yani şiddet göstermesine, ama oyun şeklinde göstermesine izin verdim. Kızdığı zaman şiddet göstermesine ise asla izin vermedim. Yaptığı hareketin beni fiziksel ya da psikolojik olarak yaraladığını her zaman belli ettim.

Şimdilik vurma, ısırma filan huyu yok. Bakalım yuvada diğer çocuklarlayken ne yapacak.

Ha bu arada, vurdulu kırdılı çizgi film izletmedim. TV zaten izletmedim. Evimizde de öyle el kol hareketleri ile filan şaka yapılmaz.

Eliyle cici yapmayı ise zaten kedimi severken öğrenmişti daha çok küçükken. Ters hareketinde tımalanacağını biliyordu. Kedim de bu konuda çok eğitici oldu.


ElfAna

Cok bilmis yazmis her seyi:) Aninda tepkiye katiliyorum. Hele ki her seferinde tutarli verilen tepki, en onemlisidir. Iyi gununuzdeyken gulumseyip; sinirli veya gerginken olumsuz tepki vermek, cocugun sadece aklini karistirir.


iflah_olmaz

biraz önce sertçe bağırdım.annenin canı acıyo cici yap dedim.oturdu ağladı.cici yaptı ardından.10 dk.sonra yine aynı.

 


nurus

sertçe bağırmak,acıyı belli etmek,kızmak,geri tepki yapmak o anlık işe yarasa da yine tekrarlıyor çocuk.

 ben hiç sert tepki vermedim, biliyorum ki tansiyon ölçmek adına birdahakine yine yapacak.o an yaptığına nötr kaldım ama ''ay acıdı , uff oldu,bak ağlıcam şimdi '' gibi aynı ses tonunda karşılık verdim.böyle böyle tahrik olmadı.
hatta kızım kendini de ısırıyor çok sinirlenince.aynı şekilde ''ısııır acır bak ''diye diye normal birşeymiş efekti yapmış oldum :)))
 dün akşam kucağımda banyoya giderken yanlışlıkla kolu göğsüme çarptı.hemen çarpan yere ''ayy anneeeee''diye elini sürüp sevmeye başladı.. :))


CokBilmis

Sertleşmek işe yaramayabilir. İçinizden sertleşmek geliyorsa, içinizden geldiği gibi tepki verin. Ama sert olmak zorunda değilsiniz. Gayet yumuşak şekilde de tepkinizi belli edebilirsiniz.

Benim kızım, ben kaşımı çatınca ağlıyor mesela. Sertlik de bebekten beğe değişiyor. Ben de 34 yaşımda insanımdır, annem gözlerini pörtletince kaçacak delik ararım.

Anneyi üzdüğünü, kırdığını fark etmesi zaten geri adım atmasına yol açıyor.


neretva

Onu ısırarak seven kimse var mı? Varsa o kişiyle konuşun. Benim teyzem yapar ve ben konuştum. Bir de ısırmak için geldiğinde ya hiç tepki vermedim ya da ağzına yumuşak bir oyuncağını sokuşturup al ısırmak istiyor canın galiba bunu ısır dedim.

Bir de bebekler yetişkinler karşısında kendilerini çok güçsüz hissediyorlar. Şöyle düşünün, biz onlardan uzunuz, kuvvetliyiz, onları alıp istediğimiz yere taşıyoruz, yürüyoruz, herşeyde bize bağımlılar. Arada oyun içinde rolleri değişin. Mesela çak yapın elinize hafifçe dokununca uff çok acıdı deyin, yüzünüze hafifçe dokununca geriye zıplayıverin, çok güçlüsün sen yaa deyin. Bayılıyorlar. Kendilerini güçlü hissetmeye, arada kazanmaya ihtiyaçları var.

Tepkide tutarlılık ve alternatif yol (cici yap vs) konularına katılıyorum tabii.


iflah_olmaz

yok hiç ıssırarak seven:-))tavsiyelerinizi denicem.cimciklemeyi azalttı sanki.Cevaplamak için Üye ol