Oğlum öfkelendiğinde ne yapmalıyız?

GDB soruyor: 8

4 yaşındaki oğlum, birşeyi başaramadığında, ya da birşeyi yapmaması söylendiğinde, "yeter, sus" diye bağırıyor, biz tepki verdiğimizde ( uyardığımızda) daha da ileri giderek bize vuruyor ve bağırıyor. Biz de mola denilen yöntemi uygulayarak maalesef bazen yaka paça odasına götürüyoruz ve belli bir dakika sonra çıkabileceğini söylüyoruz. Bazen sakinleşiyor, sonrasında özür diliyor, bir daha yapmayacağım diyor. Ama burada okuduğum diğer yorumlarda bu yöntemin iyi olmadığı yazıyordu. Sizler bu tip durumlarda ne yapıyorsunuz? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


efenin_an_nesi

çocuğu yaka paça odaya götürmek ve onu zorla geç yaptığını düşün demek yerine bence o adaya kendiniz girip ben nerde hata yapıyorum diye düşünün.o çocuktan bu şekilde hiç bir verim alamazsınız o dakika sizden özür diler daha sonra tekrar aynısını yapar 


mustafamami

mola yöntemini uygularken önce belli kurallar koymak gerek diye biliyorum ben. ve de sadece o kurallar için uygulamak gerek. birşeyi başaramadığında sinirlenmesi çok normal geldi bana, çünkü herşeyi kendileri yapmak istiyorlar. buna daha farklı yaklaşabilirsiniz bence. bir daha denesin, ne bileyim yardım ister misin deyin. istemezse yardım etmeyin ve sormadan yardım etmeyin daha çok kızıyorlar... 

mesela bizde vurmak, ısırmak, birşeyleri yere atmak ve tekme yok. bunları yaparsa odasına gidiyor, belli bir süresi yok düşünüp geri geliyor. genelde unutuyorlar tabii ki iki kere odaya gitmekle düzelmiyor ama en azından yanlış birşey yaptığını biliyor artık. 
yapmaması gereken şeyleri bazen biz abartabiliyoruz. eğer gerçekten kendisi ya da çevresi içiin tehlike yaratan bir durum değilse ben pek karışmıyorum. üstüne birşey dökse, azcık ortalığı dağıtsa birşey olmaz, ama sonra oyuncaklarını kendisi toplaması için, toplamazsan bir daha oynayamazsın diyoruz. o zaman paşa paşa topluyor. 


dilrubaa

Oglunuz daha buyuk acikcasi cok bilemiyorum, bizde bize vurma yok ama birseyi yapamadiginda kizim da cok deliriyor. Dizerken yikildi mesela, ya da birseyi takamadi, olsun yikilmasin, boyle olmasin diye bagirarak aglamaya basliyor, neyle ugrasiyorsa onu yere vurabiliyor. Biz boyle durumlarda tam kriz aninda hic bulasmamayi tercih ediyoruz:) cunku yardim edelim kizim dedigimizde bile yardim istemem yardimsiz yapicam diye aglamaya basliyor.

Ilk sinir gectikten sonra, birkac dakika suruyor, bagirip tepinmesi, yavas yavas yaklasmaya calisiyoruz, noldu, bi de soyle yapsan, sunu yapsan filan diye. Ya da biraz rahatladiktan sonra dikkatini cekecek baska birsey oneriyoruz.

Herseyi kendileri yapmak istiyorlar, ve kendilerini ifade tarzlari genellikle aglamak bagirmak. Ofke kontrolu daha gelismemis oluyor. Bir sure aglamasina bagirmasina izin verseniz, ama tabi vurma isin icine girince bilemiyorum ne yapardik.

Kolayliklar


snoopytiny

Bence çözüm biz anne babalarda, ceza ile caydırıcılık olsa hapishaneler dolup taşmazdı....

Biz anne babalar çocuğumuz istemediğimiz birşey yaptığında çocuğumuza sert bir tepki veriyorsak o da bizi model alarak benzer tepkiler verir. Size her öfkelendiğinde her seferinde ona yumuşak bir kararlılıkta yaklaşırsanızbir süre sonra öfkesinden eser kalmaz.minokko

Bence içinde ki enerjiyi boşaltmasını öğretebilirsiniz.Çok öfkelendiğinde birlikte yastıkları yumruklayabilirsiniz.Öncelikle onu anladığınızı belirtin.Duygularını seslendirin.Haklısın çok sinirlendin seni anlıyorum.Ancak bağırmak ve oyuncaklarına vurmak yok tatlım,onun yerine yastıklara vurup kızgınlığımızı geçirebiliriz diyebilirsiniz.Sonuçta bizler yetişkin olmamıza rağmen çok sinirlendiğimizde bir şeyleri fırlattığımız olmuyormu?

Bence 1.si çocuğu anlamak anladığını dillendirmek,onu çoook rahatlatacaktır.Mahallenin en mutlu yumurcağı kitabında öğrendim.Çok geç okumuşum ne yazık ki,şimdi kızım ağladığında haklısın tatlım çok sinirlendin veya çok canın acıdı biliyorum dediğimde birden anlaşılmanın verdiği rahatlama yüzüne yansıyor görüyorum.
2.si de öfkelendiğinde öfkesini boşaltması gereken alanları boşaltmaması gereken alanları öğreterek yol gösterilebilir.
Bir şeyi başaramadığında seni anlıyorum bunu yapamadığın için öfkelisin,bende senin yaşındayken şunu başaramamıştım öfkelenmiştim diye kendinizden örnekler verebilirsiniz.


guta

Yaka paça odaya götürmenin bir sonuç vereceğini zannetmiyorum. Tam tersi buna tepki olarak daha da agresifleşme ihtimali var. Benim oğlum da genelde bu tip sinir krizleri geçirirdi. O tip bir durumda kesinlikle onu uyarmayın, ikna etmeye çalışmayın. Siz ikna etmeye uyarmaya çalışırsanız o daha da çok bağıracaktır. Bunun yerine onu odada yalnız bırakıp siz başka bir odaya gidebilirsiniz. Ama kapıyı kapatıp bırakmaktan bahsetmiyorum. Gidin mutfağa kendiniz bir su için ve sabırlı olmaya çalışın. Bırakın 5-10 dakika bağırsın çağırsın, yorum yapmayın. Biraz daha sakinleştiğinde, seni anlıyorum çok sinirlisin ya da çok üzüldün diye onun duygularını anladığınızı dile getirin. Üstünden zaman geçince eğer uyarmanız gereken bir durum varsa o zaman uyarın. Çünkü sinirliyken sizi dinlemeyecektir. Eğer kendi yapamadığı bir şeyden dolayı ağlıyorsa, seni anlıyorum, yapamadığın için çok üzgünsün demek bile onu rahatlatmaya yetecektir. 


evrn

Benım buyuk oglumda agresıftır bız ofke krızlerı geldıgınde bıraz yalnız bırakıyoruz sakınlestıgınde ya o bızım yanımıza gelır ya bız onun yanına giderız problemın ne oldugunu sorarız yardım ıstermısın dıye sorarız veya sinirlendıgı şeye göre bır daha denemesı gerektıgını soylerız veyahut yol gösteririrz bence şöyle yap bunu da dene gibi agresifliğe agresif bir yaklaşım cocuğu delirtir daha da öfkelenmesine sebep olur.


GDB

Herkese cevapları için çok çok teşekkür ederim. Hepsi çok yol gösterici oldu, birkaç gündür sizlerin önerdiği yaklaşımları deniyoruz, henüz oğlumda bir değişiklik yok ama işe yarayacaklarını düşünüyorum. Tekrar teşekkürler.


Cevaplamak için Üye ol