erkek çocuk ve oyuncak bebek!

organikanne soruyor: 10

 anneler danışmak istediğim bir mevzu var;

 
ömer şu an 12 aylık..hergün hatta sabah akşam görüştüğümüz komşumun 2 kızı var.4 ve 7 yaşlarında..bu gidiş gelişlerimizden birinde oyuncak bebeklerden (barbie değil,yenidoğan bebek tarzı bir kol uzunluğunda br bebek) birini acaip benimsediğini farket
 
tim öpüp koklayıp duruyor..ilk önce çok hoşuma gitti:) hala merhamet duygusunun gelişeceği yönünde fikrim..neyse sürekli onu öpüyor..bağrına basıp ((aayy ayy) yapıypr..ayağında sallıyor..mama veriyor vs:)) bildiğin bebekle oynuyor yani.şimdi bu durum
 da ne yapmalı? erkek bebek için ki artık kopyalama evresindeyiz kız bebek oyuncağı,anne rol modeli, vs vs sakıncalı olabilir endişesi taşıyoum ama merhamet duyguus da gelişir de diyrum..acaba ona bir bebek almalı mıyım
bugün o bebeği bizim eve getirdik...acaba biraz bizde kalmalı ve sonra gitmeli mi? ya da unutturmalı mıyım
2 dakika önce Hayır, EvetSilinsin mi?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


akarsum

Bence bı sakıncası olmaz benim oğlumda merakliydi ve bebek almıştım bı süre sonra bıraktı.

Elektrik süpürgesi hastasiydi baya oynadı onuda unuttu. Bı arkadasında oğlu elektrik supurgesiyle oynuyormuş Babasi sinirlenip atmış oğlum kızmı diye bence biraz oynasın hevesini alıyorlar.hatta benimki halen kardeşini kiskandigi için bebekle oynar:)


CokBilmis

Eğer korkunuz homoseksüel olmasıysa: Bence homoseksüel olunmaz, homoseksüel doğulur. Olacağı varsa olur, engeleyemezsiniz.

Yok korkunuz sadece efemine bir görüntüsü olmasıysa, henüz davranış kalıbı oturtmak için çok küçük.

İçinizi rahatlatmak için bir psikoloğa danışın bence yine de...


polen

daha çok küçük.erkek çocuk illaki araba ile oynayacak diye bir kaide yok.oğluma küçükken bir bez bebek bile almıştım ben. oyun kurarken ona da ihtiyacı oluyordu.


minikprensim

Geçen yaz görümcem kızıyla birlikte tatile geldiler..Haliyle kızının bir sürü oyuncak bebeği vardı ve onlarla oynuyordu..Oğlum oynamak isteyince de vermiyordu..Ben de gittim bir bebek aldım..İlk gün çok sevindi oynadı..Bir kaç gün daha bir kaç dakika oynadı..Şimdi bebek nerde hatırlamıyorum bile :))

Bence izin verin hevesini alsın..Saygılar..


tiara

karşı cins oyuncaklarını oğlunuza satın almak doğru bir karar olmaz, komşunuzun kızlarının bebeği olduğuna göre 'bu bizim bebeğimiz değil geri vermemiz lazım, yarın götürelim' gibi bir şeyler söyleyin, eğer komşunuzda oynayacaksa müdahale etmeyin ama kendisine bebek satın almanızı önermem. sizin durumunuzda söz konusu değil ama belki bu durumları merak eden başkaları okuyordur diye yazıyorum, çok belirgin şekilde karşı cins oyuncaklarıyla oynama ya da anneyi taklit başlarsa babayla daha çok zaman geçirme, erkek oyuncaklarıyla oynamaya teşvik gibi yöntemler devreye sokulmalı.


çokbilmiş: cinsel kimlik sorunlarında çocukluk çağındaki müdahalelerin faydalı olabileceğini söylerdi çocuk psikiyatrisi hocamız, eşcinsellik yönelim farklılığı olsa da bazen cinsel kimlik karmaşası da oluyor çocukluk dönemlerinde. yani çocuğu e bu böyle diye kendi haline bırakmayın derdi. çünkü çocuk hala değişebilir bir zihinsel yapıya sahip, çocuklarla çalışmanın en güzel yanlarından biridir bu, kemikleşmiş bir erişkin depresyonu senelerce tedaviyle düzelirken çocuğun depresyonu küçük müdahaleler ve bir kaç görüşmeyle ortadan kaldırılabilir, konuşmayan çocuğun ailesine bir kaç öneride bulunursunuz, 3-4 seans sonra konuşmaya başladığını görürsünüz. psikiyatrinin en yüz güldürücü kısmı çocuklarla çalışmak diyebilirim..CokBilmis

@ tiara: Mesleki alanında ukalalık yapmak istemem :)

Zaten "Bence homoseksüel olunmaz, homoseksüel doğulur." demiştim. Neticede kanıtlanmış bir şey yok ortada.

Ben kişisel olarak eşcinselliği bir cinsel kimlik sorunu olarak görmüyorum, doğal olduğunu düşünüyorum.

Ama elbette ortada kanıtlanmış bir bilgi olmadığından eğer oğlumda bebekken bu yönde bir eğilim sezersem mutlaka psikiyatriste götürürdüm.


tiara

dedim ya eşcinsellik yönelim farklılığıdır diye, ama cinsel kimlik sorunları da var, zaten eşcinselliği hastalık olarak kabul etmiyoruz :}


sunny

sanırım oynamaması daha iyi olur..benim çocuğum erkek olsa evet birkaç dakikalığına alsın oynasın ama bebek almayı düşünmezdim . erkek çocuklarda bu konular çok hassas, çok dikkat etmek lazım.organikanne

cevaplayan herkese çok çok teşekkür ederim:)

çokbilmiş aslında endişem eşcinsellik değil .. sadece bunu karakterine işlemek istemedim.yani erkeğin de kadının da kendine ait bir fıtratı var;biliyorum..ve bu fıtrata uygun hareket etmek istiyorum.

ben merhamet duygusunu geliştireceğini düşünüyorum aslında :) ama ikilemde kalmıştım<..

kız oyuncak meselesinde ise kız oyuncağı ve erkek oyuncağı kavramı için sanki erkenn gibi :) mesela mutfak takımı aldık birilerini beslemeyi sevdiği için:=)

ama bebekle kurduğu  iletşim oradaki yoğun duygusal bağ beni endişelendirdi..yoksa oynasın bir bebekle bu sorun olmaz tabi ki:)

neyse yine de çokkk teşekkür ederim..kafamda birşeyler şekillendi:)
Cevaplamak için Üye ol