emzirmeyi bırakma

Hayriyee soruyor: 10

gögüslerim o kadar acıyor ki emzirmeyi sonlandırmak istiyorum oğlum 14. ayında nasıl hissetmeliyim bilemiyorum.yeterince emmişmidir?!!

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Sanemm

Sabredin annesi, en az iki yıl emzirirseniz bebeğiniz için çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Siz de bilirsiniz anne sütünün faydasını.

Göğüsleriniz için göğüs çatlak kremi kullanın, evde olduğunuz müddetce iç çamaşırı giymeyin, göğüs pedi kullanmayın. Mesela evde ipek bir gömlek giyerek göğüslerinizin hava ile temasını sağlayın. Göğüs çatlaklarının giderilmesinde hava ile temas önemli.

Bir de emzirmek sadece beslemekle ilişkilendirilmesin. Zira emzirmek anne bebek arasındaki güven duygusu, bebeğin tatmini vb... hissi açılardan da çok önemli. Bu nedenle karakter gelişimi açısından da ilk iki sene emzirebilmek önemli.


ozgu_naz

Naz artık maalesef ısırmayı oyuna çevirdi ve her emme sonrası ciddi acı çekiyorum.emzirmeyi kesmeyi düşünmem bu durumda. sizin acıması da buna benzer bir durum mudur, farklı sebepleri var mıdır bilemiyorum.eğer böyle bir durumsa zorlanmakta haklısınız. ama son çözüm olarak bırakmanızı tavsiye ederim. ancak emzirmek eziyete dönüyorsa yapacak da bişi yok. süreci kolay atlatmanızı dilerim


Hayriyee

benim en başından sıkıntılıydı zaten emzirmelerim kanardı fln ama bu zamana geldik şimdi dayanamıyorum artık acısına zaten Erende öyle aşırı istemiyor ama verince agzından çıkarmakda bilmiyor (izin versem agzından abartmasızın 3 4 saat çıkarmaz) sonra ben çıkarıyorum o zamanda üzülüyor içim acıyo öyle olunca.
gece emzirme olayını bire indirmiştik zaten gündüz de iki kez uyuyosa iki kezdi emzirdim.yani 6 saatte bi emerken şimdi 12 saatte bire düştü bu.ve ilginçtirki gögsümde şişmedi sanki kendi kendine o yola girmiş gibi olduk.ama bi yanım çok üzgün:(


CokBilmis

12 saatte bir emzirirken neden acıyor ki göğüsleriniz?

Yoksa 12 saatte bir emzirdiğiniz için artı sütten kesilmeye başladığını mı düşünüyorsunuz?

Eğer ikinci şıkkı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. 1 yaşından sonra emzirme sıklığı ve emme süresi çok çok azalıyor. Benim kızım bir süre günde sadece 1 kere emdi. Sonra 2'ye çıkardı. Şimdi 29 aylık ve günde sadece 5'er dakikadan 3 kere emiyor. Dediğiniz gibi göğüslerim hiç şişmedi. Bu tempoya uyum gösterdi. 1 yaşından sonra emzirmek çok çok daha basit hale geliyor.


asyaperi

hayriye hanım bence henüz erken kendi bırakmak istemediği sürece iki yaşına kadar emmesi normal bence onu simdi zorlamanız daha büyük sorunlara neden olabilir çünkü çocuklar okuduğum kadarıyla 2 yaşına kadar anal dönemdedir yani emme içgüdüsü doyurulmalıdır eğer meme emmeyi bıraktıysa bile emzikle desteklenmelidir bence sabredin gögüsleriniz neden agrıyor anlamadım yalnız süt biriktiği içinmi yoksa gögüs uclarıyla alakalımı bir problem var eger öyleyse gögus ucları ıcın bebeğinizinde sürdüğünüz zaman emmesinde sakınca olmayan bitkisel kremler var tavsiye ederimHayriyee

ucundan kaynaklanıyo tamamen kesmedim azalttıgımız hali 12 saat.şu anda sorun yok zaten tabi üst üste emzirmek durumunda kalırsam gene feci oluyorum benimde kafama tatığım işin psikolojik tarafı eminim çalışıyo olsaydımda koca gün hiç emzirmeden geçicelti ama ne bileyim normalmidir böyle mi olmalıdır


Hayriyee

bu arada sütü bol insanlardandım ben fışırır cinsten yani emzirmesem sağar veririm diyodum ama bıçak kesiği gibi oldu


CokBilmis

Ben 14 ay 7/24 kızımlaydım ve evet anlattığınız gibi oldu. 2 bebeği emzirecek kadar süt çıkıyordu. Bıçakla kesilir gibi kesildi, ömrümde ilk defa memelerim sarktı :) Ve evet, kızım uzun bir süre sadece gece uykuya yatmadan önce meme istedi, 24 saatte bir emdi yani.Hayriyee

çok bilmiş nasıl oldu o öyle ya peki tamamen kesilmesi ne kadar sürdü boş memeyi emziriyo gibi hissetmiyomuydun hala emiyomu bu böyle ne kadar sürdü???


CokBilmis

Şüphelendim tabii... Arada ağzından çekip kontrol ediyordum. Ben hiçbir şey hissetmesem de bebeğin ağzında süt oluyordu. Şimdi tam hatırlmaıyorum ama 3-4 ay sürdü en az sanırım.

Sonra kendiliğinden 2 kere emmeye başladı. Sabah uyanır uyanmaz. Bu nedenle kahvaltısını hala uyandıktan 1 saat sonra yapar.

Sonraları ben düzenli işe gitmeye başlayınca 3 defaya çıkardı. Çünkü işten gelince özlemiş oluyordu ve memeyle hasret gideriyordu. Memeyi 5-10 dk emer ve arkasını döner gider. Bu şekilde günde sadece 1 saat beni görmesi ona yetiyor. Yeter ki meme istediği zamanlar evde olayım...

Annem de arada şüpheleniyor. Beni 11 ay emzirmiş, hiç emen büyük çocuk görmemiş çevresinde. Arada o da bakıyordu süt var mı diye. Şimdi zaten kızım işin profesyoneli oldu. Soruyoruz söylüyor: "Memede süt var mı kızım?" "Hı hı, var anne, geliyor ağzıma" ya da "I ıh, yok" "E, madem süt yok; neden emiyorsun hala " "Hihi!" (gülme efekti) :)
Cevaplamak için Üye ol