Oğlum Cin aliyi yan, arabaları ise ters çiziyor

Sheeda soruyor: 9

Oğlum resim yapmayı çok seviyor sürekli elinde kağıt kalem bir şeyler çiziyor , ilk başlarda bize yaptırıyordu şimdi öğrendi kendisi yapıyor fakat eskiden düz çizdiği cin aliyi artık yan çiziyor , araba ve treni ise tamamen ters yapıyor. Bununla ilgili Sabiha Keskin Paktuna bir şey demişti ama böyle bir sorunumuz olmadığı için dikkatli dinlememiştim hatırlamıyorum. Sizin bu konu hakkında fikriniz var mı veya S.K.P ne dediğini izleyip hatırlayanınız var mı?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Sheeda

Burçakşahin bilemiyorum uyandığında bu ters olmuş şimdi bir de bunun düzünü çiz dicem bakalım yapabilecek mi? eğer yaparsa haklı olabilirsiniz.
Melusina evet hatırlıyorum ama böyle bir sorunumuz yok diye can kulağıyla dinlememiştim. Ben değil ama kendisi biraz fazla yükleme yapıyor olabilir :) çünkü bir şeyi yapabilene kadar hiç yılmadan yorulmadan sürekli tekrarlıyor. Bana sayfalarca aynı resmi yaptırıyor,  sonra kendi çizebileceğini düşündüğü yerlerde benim elimden kalemi alıp kendi tamamlıyor. Bir süre sonra zaten kendi yapmaya başlıyor tabi besit şeylerden bahsediyorum (ağaç, cin ali, çiçek , üçgen gibi)
Yuksel , çevremdeki bir çok kişi bunun bir yetenek olabileceğini söylüyor, ben de bunu nasıl köreltmeden geliştirebilirim diye düşünürken , ters çizme olayı ortaya çıktı ve kafam karıştı.,,
Uod ve Banuözçelik benim de aklıma disleksi geldi ama diğer belirtiler yok, umarım değildir yoksa zorlu bir okul çağı bizi bekliyor.
hepinize teşekkür ederim


burcaksahin

Bu arada belirtmeden edemeyeceğim. Cevabım gerçekten pek bi içgüdüsel olmuş :P Diğer anneleri okudukça kendimi psikolojiden uzak gördüm birden!

Ben bu konuda biraz bakınayım ve öğreneyim. Teşekkürler arkadaşlar :)


Marlasinger

Arkadaşımın oğluna bu aralar disgrafi tanısı konuldu.Disleksi gibi bir öğrenme bozukluğuymuş.Belirtileri resim yapamamak,ters çizmek,bisiklet pedalı çevirememek,topu havaya atıp tutma oyununu becerememek vs...Benim arkadaşımın oğlu 7 yaşında ve 2. sınıfa gidiyor onlar pek üzerinde durmamışlar beceriksiz diyip geçmişler.Okuldaki öğretmenleri uyarmış onları.Psikiyatriste gidip test yaptırdılar.O testin sonucunda disgrafi olduğu ortaya çıktı.Testin nasıl birşey olduğunu bilmiyor arkadaşım sadece testi yapan ve çocuk oluyormuş yapılırken.Zekada hiç bir problem yok hatta ıQ testinde oldukça başarılı.Sadece öğrenme yolu diğer çocuklardan daha farklıymış.Bunun için milli eğitim bakanlığına bağlı özel eğitim merkezleri varmış.Arkadaşım şimdi hastaneden rapor alıp milli eğitime götürmüş hem kendi okulunda arkadaşlarıyla eğitimine devam edecek,okuldaki öğretmeni etüt dersleri verecek özel olarak aynı zamanda milli eğitimin özel eğitim merkezinde kursa gidecek.


Ulku

cop cocuk kitabindan maalesef bu konu islenmemis.Sheeda

Marlasinger bu ilk kez duyduğum bir şey araştırıcam , teşekkür ederim
 ters çizme olayı şöyle , belki de ben abartıyorum ?!?!?! belli başlı şeyleri çizebiliyor zaten cin ali yaptığında dik değilde yatarmış gibi duruyor gerçi ben de defteri yan çevirerek düz bir şeyler çizebiirim veya yazarım  (düz deftere düz bir şeyler yapmak bana da zor gelir) , NurMel araba yap hiç demedin kendi yaptığı şeyleri arabaya veya trene benzetiyor sonra tekerleklerini yukarıya çiziyor , ama gerçekten alta çizse arabaya benzemiyecek . Ağacı düz çizebiliyor. 
Gerçekten kafam çok karıştı ben mi olayı büyütüyorum gerçekten mi sorun var bilmiyorum. Biraz daha büyümesini beklemek lazım sanıırm. çok teşekkürlerUlku


ozgemm

Benim hatırladığım kadarıyla bunun normal olduğunu söylemişti. Hatta başıma gelirse korkmama gerek yok demekki diye düşündüğümü hatırlıyorum :) Endişelenmeyin,  bence de bu yaratıcılık göstergesi olabilir.


rory

benim oğlumda da disleksi vardı. vardı diyorum çünkü biz çok şükür oldukça hafifletip atlattık. milli eğitimin kursları hiç fayda göstermedi. boşu boşuna harcadık zamanımızı. sonra özel bir yerde denedik şansımızı. eğitmen o kadar ilgiliydi ki, artık Muratım düzgün yazıp okuyabiliyor. bunun nasıl bir mutluluk olduğunu bilemezsiniz. özellikle çocuğunuz herkesin gözünde sakar, beceriksiz, tembel ve gerizekalı olarak görülüyorsa :(


karamengu

oğlunuzun şu anki durumu ne acaba, yani disleksi veya disgrafiyle ilgisi var mıymış? benim oğlum da 4 yaşında ve genelde ağaçlarla, adamları ters çiziyor. İnternetten araştırınca tedirgin oldum. Siz bir yıl önce bunları yaşamış biri olarak bana ne önerirsiniz? pedegoga danıştınız mı? yoksa okulu mu bekleyelim sizce? 


CeylinSedef

 Disleksi deyince, su filmi izlemenizi tavsiye ederim.. O kadar guzel ki... http://www.imdb.com/title/tt0986264/Cevaplamak için Üye ol