Nezleye peditus surup?

defnecikleannesi soruyor: 10

Bebegim 3,5 aylik 1 hafta once burun akintisi ve oksuruk basladi. Dr bogazi hafif kizarmis deyip Peditus yazdi ve gunde uc defa vermemi soyledi. Eve gelince 1 cay kasigi verdim cok kotu kustu yavrum. Sonra biraz bekleyip tekrar denedim bu defa daha kotu kustu. Dr suya karistirip vermemi soyledi. Bol miktarda suyla karistirip verdim ama daha sonra ilcla ilgili hem burada hem diger internet sitelerinde okuduklarim kafami karistirdi. Bu ilca gercekten gerek var mi? Cmts gunu bir de kbb uzmanina goturmeyi planliyorum, tavsiye edebileceginiz biri varsa sevinirim. (ist avr yakasi)

Tecrubeli anneler burun tikanikligi ve akintisi icin ne yapiyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


defnecikleannesi

Tesekkurler seg balli karabiberi deniycem mutlaka.


hande

Peditus gibi soğuk algınlığı ilaçları avrupa ve amerika da 4 yaş altına uygun görülmüyor. verilsede verilmesede çocuk aynı süreçte iyileşirmiş. ayrıca bu ilaçlar ciddi şekilde yan etkilere sahip olabiliyorlarmış. Öksürük şurubu, soğuk algınlığı şurupları 4 yaş altına verilmemeli aspirin içerenler 19 yaşına kadar sakıncalı olabiliyormuş. Bir arkadaşımın oğlu geçirdiğ hafif bir gribin ardından şiddetli ataklar geçirmeye başladı ve ilk önce epilepsi zannedildi, daha sonra menenjit diye düşünüldü ve en sonunda hastalığı esnasında içtiği peditustan şüphelenildi. tedavisi 3 ay sürdü. aman dikkat derim.

http://www.babycenter.com/0_nine-medicines-you-shouldnt-give-your-baby_10862.bc

bence KBB çocuk için doğru kararı zor verir. bence düzgün bir çocuk doktoru bulun derim kolay kolay ilaç vermeyen ve sizin sorularınıza net cevap verebilen. Böylelikle başka doktora gerek duymazsınız.

Bizim doktorumuz ateşi 39 olmadan ateş düşürücü bile verdirtmez ki günde 3 defa bir ilaç asla demedi şimdiye kadar. 3,5 yaşını geçtik henüz hiç antibiyotik kullanmadı. bunlardan dolayı da bağışıklığı kuvvetli diye düşünüyorum. hastalanıyor ama ilaç içen de 3-4 günde iyileşiyor içmeyende eğer sıradan bir soğuk algınlığı vakkasıysa.

bizim doktorumuz bu durumlarda şunu yaptırırdı. Burnuna deniz suyu sıkın ve sık sık burnunu temizleyin. 3 günden daha uzun süren ateş olursa veya 15 günden uzun süren öksürük varsa gelin kontrol edelim derdi bir de sık banyo yaptırın derdi. burun temizliği için otri bebe süper oluyor. tam temizlene biliyor burnu. tam temizlenemezse öksürük artmaya başlıyor işte o zaman sıkıntı artyor.

Bunlar tabii bizim kendi çapımızda tecrübelerimiz. bence en kısa zamanda iyi bir çocuk doktoru bulun. yenilikleri takip eden ve kendini geliştiren. sizin için en doğru kararları o verecektir.

geçmiş olsun.


jildando

Gecen bir soruda nezle için ne yaptığımı yazmıştım size de copy paste ediyorum aşağıda.
Avrupa yakası ne tarafta oturuyorsunuz bilmiyorum ama eğer Levent e yakınsanız kendi doktorumuzu tavsiye edebilirim.  Şule Yazgan

Nezle için burun temizliği hariç zaten yapabileceğiniz çok birşey yok. zaten biliyor olabilirsiniz ama ben yazmışken gene de sıralayayım.
Ilık banyo yaptırabilirsiniz.
Kafası hafif yukarıda yatarsa daha rahat nefes alır, ben o yaşlarda bu durum olduğunda öğle uykusunda pusette yatırırdım, yatağında da yükselti yapmıştım.
Serum fizyolojik, deniz suyu kullanabilirsiniz.
Odada soğuk buhar makinası çalıştırabilirsiniz, yoksa da kalorifere su dolu kap yada ıslak havlu koyabilirsiniz.
Coldmix kullanabilirsiniz, ya da vicks in prize takılan mentol makinelerinden

Buna ek olarak 3 aylık bebekte aspirator kullanabilirsiniz, otribebe var oldukça pratik, onu deneyebilirsiniz. Bir de başarabilirseniz serum fizyolojik damla yerine daha kuvvetli fışkıran sterimar gibi bir  sprey kullanabilirsiniz. Adını hatırlayamadım şimdi ama başka bir markanın 0-6 ay için olanıda vardı, eczacınız bilir ne olduğunu. Sonuçta içerik olarak aynılar ama daha kuvvetli geldiği için bazen burnun diğer tarafından boşalabiliyor, daha iyi onuç alabilirsiniz. Gün içinde bol bol kullanın ama özellikle beslenme ve yatma saatinden önce kullanırsanız rahat eder.

Çok geçmiş olsun, umarı atlatırsınız en kısa zamanda


hande

hduran çok haklısın yanlızca bizim doktorumuz 2 yaşına kadar viks gibi mentollü ürünlere izin vermemişti çünkü bazı bebekler mentole karşı aşırı tepki verirlermiş. 2 yaşından sonra kullanmaya başlamıştım ama öncesinde cesaret edememiştim. 


ozge2727

:(Bu şurup oğlumu kusturmaktan başka bir işe yaramadı:(jildando

hande o konuda haklı olabilirsin, bende kızıma kullanmıştım zaten bu sene ordan biliyorum birtek, ama normal vicks gibi değil, üzerine sürülmüyor. sinek ilacı gibi prize takıyorsun, çok kuvvetli değil , en azından uzak bir fişe takılabilir belki. Gerçi ben o zaman coldmiks bulamadım diye almıştım, o varken çok da gerekli değil aslında.


lopikcim

ben de mentol yrine onun kadar etkin kokulu ama prospektüsünde yazdığına göre mentol içermeyen cold mix kullanıyorum


jildando

peditus bende hiç kullanmadım bugüne kadar, açıkcası nezle ile verildiğini de ilk defa duydum. Boğaz kızarıklığı için Kongest türü daha çok semptom giderici veriyorlar. Eğer ağrısı ve ateşi varsa da o yaşlarda sadece Calpol büyük olanda da önce Calpol kesmezse İbufen kullanıyoruz.
 Birde kontrol edilirken çok ağladımı bebeğiniz?
benim kızım 18-20 aylıkken 40 derece ateşle acile gitmiştik, onlar boğazına bakıp hemen kongest ve antibiyotik yazmışlardı, ertesi gün kendi doktoruna gittik, boğazında hiç bir şey yoktu, muhtemelen ağlayıp bağırmaktan kızarmıştır demişti. Çok ağlamıştı gerçekten acilde.
Belki de yoktur boğazında birşey.kem

bende hiç vermedim oğluma 4 yaşın altındaki çocuklara önerilmediğini parasetomol içeren ilaçlarla birlikte kullanıldığında çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini biliyorum ayrıca içindekoruyucu madde olarak iki çeşit paraben mevcut böyle bi ilacı çocuğunuza veren doktordan kaçmalısınız


ozlem3

peditus zaten parasetamol içerir.. bir de üzerine parasetamol verilirse doz aşımı olur. dikkat etmek lazım.


aslında, kullanmadan önce, her ilacın prospektüsünü mutlaka okumak, bunu alışkanlık edinmek gerekiyor.

çocukluğumdan beri her kullandığım ilacın prospektüsünü okurum çok faydasını gördüm...Cevaplamak için Üye ol