Evimin ısısını nasıl düşürebilirim???

Silanurr soruyor: 10

mrb arkadaşlar! kızım 4 aylık ve doduğundan beri sürekli terliyor gece üzerine değiştirmek zorunda kalıyorum çoğu kez veya sırtındn bezi eksik olmuyor. evimiz çok sıcak 28 derece.  bu sıcaklığın bebek için normal olmadığını biliyorum. soğuk buhar makinası da aldık ama çözüm olmadı. Sürekli havalandırıyorum. kış olduğu için pencereyi sürekli açık tutamıyorum tabi ki. sorum şu arkadaşlar '' Evimin ısısını nasıl düşürebilirim acaba.'' yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


asyaperi

peteklerin üzerine aksam yıkadığın çamasırları at hem ısıyı azaltır hem çamasırın kurumus olur bencede yattıgı odanın camını açma hafif bir esinti bile hasta edebilir ve ayağında çorapla yatırma gece yatarken ayagında çorap olması daha çok terlemesine neden olur ve dolaşımı yavaşlatır ben aynı hatayı yaptıgım ıcın doktorumun tavsiyesiyle çorabı cıkardım yatarken ustune bır atlet ve tam pamuklu ınce pıjama gıydırdım terleme fln kalmadı gece yatarken gıydırdıgın pıjamanın tam pamuklu olmasına dıkkat et tavsıye ederım


Silanurr

asyaperi dediğinde haklısın arkadaşım ama ben de zaten atlet ve %100 pamuk penye tulum giydiriyorum. mothercare, bebetto veya chiccodan hep elbiseleri. ama yine de terliyor kızım. boydan boya ıslak havluyu eşime de söyledim o da çok beğendi bu öneriyi. bu akşam deniyicem. umarım güzel sonuç alırız. herkese teşekkürler.


tiara

sizin 28 derecede giydirdiklerinizi ben 23-24 derecede giydiriyorum, penye battaniye dışında battaniye de hiç örtmedim daha, belki sadece tulum giydirseniz daha iyi olur


Silanurr

düşüremedim evin ısısını. ıslak havlu koydum boydan boya kalorifere sadece nem oranını arttırdı 1-2 derece. ne yapıcam ben ya. sadece tulum giydiriyorum artık yataktan kalkarken ter içinde uyanmıyor ama emzirdiğimde su gibi oluyor. çok terlemişse bez koyamıyorum sırtına elbisesini değiştiriyorum mecburen. Annemlere gitmiştim bundan 1 ay önce onların evi de kaloriferli ama 23-24 dereceydi hiç terlemiyordu o zaman. bende bu dereceye kadar düşürebilsem evimi çok mutlu olucam ya.


Damla

silanurr, kaloriferleri ayarlayan birimle görüşseniz, sizin ev ara kat vs. diye böyle ise belki yapacak bir şey yoktur ama geneli bu ısıysa herkes için mantıksız. 


Eğer olmuyorsa da kaloriferden gelen ısıyı azaltmanın bir yolunu bulmaktan başka çözüm gelmiyor aklıma. Havlu yetmesiyse ısıyı kesecek başka bir tür kumaş ya da önüne bir levha yaptırmak falan. Isının sadece kaloriferin etrafında dolaşmasını, evin sirkülasyonuna fazla katılmamasını sağlamak lazım bir şekilde.Silanurr

evet haklısınız damla fakat maalesef burdaki idareciler bu konuda hiç yardımcı değil. bizimde son 6 ayımız kaldı lojmanda sırf bu kadar zaman için müdahalede bulunmak istemiyorum açıkçası. zaten gidicem benim tayinim çıktı bile eşimi bekliyorum mayısta belli olucak onunki. ben sadece geçici bir çözüm olsun istedim. ben bile bunalıyorum yani evin ısısından çocuk ne yapsın. yere koyuyorum oyun halısına aldığımda ter içinde çocuk hareket ettiğinde sürekli terliyor. hatta 29 derece bile oluyor ya. normali 23 max.24 olmasına rağmen aradaki ısı farkı çok fazla uff.


Silanurr

damla hanım mrb. şu havlu olayını atamamıştım aklımdan. bi kaç tane boydan boya üst üste serdim kalorifere. düşürdü ısısını çok şükür 26-27 derece oluyor en azından. 28-29lardan düştü. çok teşekkür ederim tekrar.


Damla

Çok sevindim, bizim gün doğmadan önce aniden yüksek ısıda yanıyor kaloriferler, terle uyanıyoruz ailecek. Ben de gece yatmadan havluyu sermek gibi bir çözüm buldum. Eşyalarınızı, dolaplarınızı kaloriferlerin önünde doğru çekmek de ek yarar sağlayabilir, eşyanın arkasından dolaşır sadece ısı. Hani iyi ısınması için önü açık olsun derler ya, tersini yapmak sizin durumunuzda işe yarayabilir sanırım.


Bir de ısı izolasyonu için bantlar, köpükler var. En azından bebeğin odası için bunlarla daha etkili bir şey yapılabilir belki. Bir yapı markete uğradığınızda göz atabilirsiniz.Damla

Bu arada aklıma bir şey daha geldi. Aslında sıvılar ısı geçirgendir. Yani mantık olarak peteğin üzerinde kuru havlu tutsanız, ıslak havluya göre dahaiyi sonuç almanız lazım diye düşünüyorum, çünkü içinde durgun hava var. Özetle evde yeterli nemi sağladıktan sonra havluyu devamlı ıslatmaya çalışmak yerine kuru olarak peteğin üzerinde bırakabilirsiniz bence.


Silanurr

damla aynen senin dediğin yöntemi uyguluyorum. daha önce yazdığım yorum da bunun üzerineydi. teşekkür ediyorum ilgin için. Ayrıca gulmina sana da tşk ederim.Cevaplamak için Üye ol