Hiperaktivite belirtileri ve tanısı ...

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Yasemina

Cevaptan bende yararlanacagıma eminim, super soru...


ekim_

Merhaba yaseminşentürk,

aslında soru hiperaktif çocuk annelerine ama yine de bir iki bir şey söylemek istedim.

bu hastalığa tanı koymak çok zor hele ki bu yaşta.iki grup tanı kriteri var;tanı için de her iki gruptan belli sayıda kriterin çocukta olması gerekiyor.bebeklik dönemine ait sıralananlar:zor çocuk, uykusuz çocuk, anne karnında çok hareketli çocuk, yerinde duramayan engel tanımayan çocuk vb. şeyler ; ama bakıldığında bunlar aslında bir çok çocukta varolan problemler.

bir yerde okumuştum:hiperaktivite tanısını 2 yaş öncesinde koymak pek mümkün değil diye ama ne kadar doğru bilemiyorum.

bildiğim bir şey varsa o da şu: bir anne eğer birşeylerden şüpheleniyorsa kesinlikle üzerine gitmeli.. içinde şüphe varsa bir danış derim ben..

sevgiler


meltem

Merhaba Yasemin.

Bizde de durum ayni.  Daldan dala atliyor, cok konusuyor ve surekli zipliyor. Bunlarin cogu bu yaslardaki cocuklar icin normal. Ben endiselerimi kizim 12 aylikken doktorumuza ilettigimde tani koymak icin cok erken,eger cocugunuz cok durgun olsa bu sefer ondan endise edeceksiniz dedi. Sonra biz konusurken biraz gozlemledi. Bizimki bir iki dakaika bir oyuncakla oynayinca iyi, konsantre olabiliyor, dedi. Neticede babasi da ben de bu endiseyi icimizden atamadik ama stres olmadan dikkatle izlemeye devam ediyoruz.
Simdi krese basliyacak oradaki ogretmenlerin gozlemlerini de hesaba katip, izlemeye devam edecegim.
Sevgiler
Meltem


perihan

http://asliberry.blogspot.com/search?q=hiperaktivite Aslı'nın blogunu okumanızı tavsiye ederim.


busraa

off yazdığım uzuun cevabı  silmişim tekrar yazamayacağım, evet kardeşimde, belirtileri hiperaktiviteye benzer ama aslında farklı bir hastalık olan dikkat eksikliği var.Biz erken farkedenlerdeniz -5 yaşında teşhis konuldu-
Size tavsiyem şimdiden bu konuda endişelenmeyiniz.Bu zamanda yetişen apartman bebelerinin çok hareketli olmasını çok görmüyorum ayrıca.Sizin yapabileceğiniz en doğru şey enerjilerini faydalı aktivitelerle doğru yere kanalize etmek olabilir.. 


semay

4 aylıktan 11 aylık olana kadar pedagog danışmanlığı sürecince oğlum için düşünülen bir durumdu hiperaktivite.Herkesin söylediği gibi ; teşhisi kolay değil hele ki bebekler için.Kesin tanısı anaokulu çağında oluyor (yani 4-5 yaş gibi)Her hareketli bebek hiperaktif değil ancak yine de bebekken başgösteren bazı belirtiler var bunlar da ; Sürekli ağlama nöbetleri , sık sık uyanma,hareketlilik ve acelecilik, aynı oyuncakla 1-2 dk'dan fazla oynayamama,ebeveynleri dinlemiyor gözükme,talimatlara uyamama v.b.Ama yine de süt döneminde (yani 2 yaş sonuna kadar) bu belirtiler bile hiperaktif demek için yeterli olmuyor ve kesin teşhis için okul çağı bekleniyor genelde. 
Cevaplamak için Üye ol