Emziren anneler

faikcik soruyor: 10

Merhaba, emziren annelerde neye dikkat edilmesi lazım? Özellikle yapılmaması yenilmemesi gereken neler var?


Bi de bu anne sütünü artıran besinler içecekler falan siz faydasını gördünüz mü bunların? Çok övdü bazı arkadaşlarım.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


fistikcik

Merhaba,
Sütü arttırdığı söylenen çeşitli içecek ya da yiyeceklerin etkisi çok ama çok sınırlıdır, ancak ek destek olabilir. Süt üretimini gerçekten arttıran tek şey göğüslerin düzenli ve sık boşaltılmasıdır. Bebeğin göğsü hatalı değil, doğru kavramasıdır. Böylece etkin emerek göğüsleri boşaltabilir.

Bu yüzden herşeyden önce bebeğin göğsü doğru kavraması ile ilgili bilgi edinmenizi öneririm.

Bebek emerken sadece meme ucunu değil, göğsün tüm kahverengi halkasını almalıdır. Göğse üstten bakıldığında bir miktar kahverengi halka görünebilir, ama bebeğin alt dudağından hiç gözükmemeli. Bebeğin yanlış kavradığını düşünürseniz memeden hafifçe çekebilir (canınızın yanmaması için önce küçük parmağınızı ağzına sokun, memeden parmağınızdan destek alarak yavaşça ayırın) sonra tekrar yerleştirebilirsiniz. Yerleştirdikten sonra elinizle dudaklarını olması gereken şekle getirmek için müdahele edebilirsiniz. Alt dudağı hafifçe dışa dönük olmasını sağlayablirsiniz.

Şu adreste doğru ve yanlış kavrama şekillerinin videoları var :

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Şu adreslerde de doğru emzirme pozisyonları anlatılıyor :

http://www.florence.com.tr/saglik-rehberi/basarili-emzirme.html


http://www.lansinoh.com.tr/images/downloads/7865.pdfbesgi

ben sütüm artsın diye çok şey denedim ancak hiçbirşey arttırmadı diyebilirim. çok su içmek ve stres altında olmamak gerekiyor kanımca. sütüm yok mu az mı psikolojisine sakın girmeyin. doğumda herkes başınıza üşüşecek ve yok sütü geliyor mu emzirebiliyor mu bebek doyuyor mu yu sorgulayacak, memenizi sıkanlar olacak. herkes sizin bebeğinizi sizden daha fazla düşünüyor olacak. bunların hiçbirini görmemeye duymamaya çalışmalısınız, ama lohusa psikolojisinde bu da kolay değil. 


nilinmasali

Maydanoz,nane ve lahana sütü azaltıyor diye biliyorum,normalde yokluğu hiç aklıma gelmeyecek birşey olduğu halde yememem gerekiyor diye şartlanmışlıktan olsa gerek doğum yaptıgım dönem canım nasıl nane isterdi anlatamam:))
Kalsiyum içeren gıdalar asma yapragı,dereotu,beyaz üzüm ,ısırgan ve bende mucizeler yaratan hurma süt miktarını arttırmakta cok işime yaramıstı,hurma çok kalorili birşey sürekli tüketilemiyor o yüzden ama doğdu doğalı mamayla beslediğim kızım 4 aylıktı o yıl Ramazan ayında ve ben o ayı hiç mama vermeden tamamlayabilmiştim mesela..
Emzirmeyle ilgili konuları zaten Fıstıkçık gayet güzel anlatmış,göğüs ucum yara olduğu birisinin çocuğu emzir dediğinde küfür ettiğini düşündüğüm günlerde bile pes etmedim sanırım bu sebepleki herseye ragmen hala emziriyorum,süt gelmezmi,gelirse yetermi vs olumsuz düşüncelere odaklanmayın...


Minette

bol bol su içmek sütü arttırıyor. Ayrıca sıcak duş çok iyi geliyor. Helva da sütün kalitesini arttırıyormuş. Son olarak bir bitki çayı hazırlattım ben içinde anason, rezene, kimyon,..vb şeyler var tarifini bulup paylaşacağım. Bu arada tğm yemeklerinize pişerken 1 kaşık kimyon ekleyin yemeğin gaz yapmasını engelliyor böylece bebeğe de gaz geçmiyor.


mtaytac

29 hafta emziren bir anne olarak söyleyebilirim ki, bebeğinizi emzirdikçe sütünüz gelir ve artar... Başlar da biraz acı yara gibi şeyler olabilir meme uçlarında  ama bunları kremlerle halledebilirsiniz... Asla ve de asla pes etmeyin... Bol bol su için zaten emzirdikçe su içmek isteyeceksiniz...:)

Bir de göğsünüzün çok dolu kalmamasına dikkat edin, üstüne yatmamaya dikkat edin tıkanıp ateşinizin çıkmasına ve göğüs ağrımasına neden olabilir... Bol bol emzirin ve ılık duş müthiştir...

Şimdiden tebrikler... hamdusena

bol bol su içecen öğün atlamayacan meyve ve süt yoğurt ihmal etmeyecen humana rezene granül ilk üç ay mutlaka içeen kimyon içecen bulduğun herfırsatta uyuyacan bebeğini her açtığında ilk üç aya kadar sürekli z.yağı sürecen poposuna vucuduna büyüdükçe azaltacan 

hurma iyi gelir hem sana hem bebiişine iyidir bol bol emzirin ben herikisinide sürekli emzirdim neredeyse saatbaşı emzirdim 
ilk on gün mutlaka iki saat arayı geçirmeyecen gece bile saat kurup uyanıp meme verecen ilk on gün çok önemli sarılılk olmasın diye ilk bir ayda bile ikisaat arayı uzatma diyenler bile var sürekli meme  versen iyi olur
süt verdikçe artan bir oluşum ilk günler sütün çok az gelecek sürekli memede tutman gerekecek süt gelsin diye yanlış değilsem ilk bebeğin ilk bebeklerde süt çok geç gelir kızımda öyleydi kızım sürekli mememdeydi süt zor geldi ama oğl hemen gelmişti
her memeden sonra mutlaka gazını çkaracan


hamdusena

tahin çokfaydalı onu kaçırma 


seniyyet

su..medine hurmasi..hipp marka cay..hic biseyi takmamak..birsenkose

öncelikle bebeğim doyuyormu gibi düşüncelere girme emin ol her annenin bebeğine yetecek kadar sütü vardır.

mutlaka bol su iç
her fırsatta bebeğinle beraber uyu
ara öğün yap meyve yada yoğurt gibi
sık emzir hatta arada sütünü bile sağman yeni süt üretimini sağlar
bebeğinle ilgilen keyfini çıkar

arkadaşlarında dediği gibi hiçbirşeye kafanı takma :))


NagehanAnne

Öncelikle hayırlı doğumlar :) Ben birkaç madde şeklinde sıraladım söyleyeceklerimi;

1-Önümüzdeki hafta itibariyle çatlamayı önlemek için her akşam bir mercimek tanesi kadar  Lansinoh kremi parmak uçlarınızda yumuşatarak göğüs uçlarınıza sürmeye başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü emzirebilmenin en önemli şartı bence acısız ve ağrısız göğüs uçları. Bu konuda en güvenilir krem hem siz hem bebeğiniz için Lansinoh. Doğumdan sonra da ilk 1-2 ay her emzirme sonrası uygulayın, daha sonra günde 1 kere kullanırsınız.

2- bol su-sıvı tüketin. Günde 3 litre kadar su için, su dışında meyve çayları, meyve suları da tüketirsiniz ancak su alımını ihmal etmeyin. Bunun dışında süt arttırıcı olarak kabul edilen özellikle tatlı gıdaların tamamen insanı rahatlatıp evet bu ben de süt yapacak psikolojisiyle süt arttırdığını düşünüyorum. Ama karar sizin, isterseniz deneyin.

3-doğumdan kısa süre sonra kilo verme derdine düşmeyip düzenli ama normal ölçülerde öğünlerinizi aksatmadan beslenin. Çünkü süt üretimi ve emzirmek size extra kalori harcattırır. Ayrıca bebekle ilgilenirken yorulacağınız ve uykusuz kalacağınız için bir de diyet yapmaya kalkarsanız süt üretminiz etkilenir.

4-Göğüslerinizi sık boşaltın. Bebeğiniz her istediğinde emzirin, saati kafanıza takmayın yaklaşık 1 ila 2,5 saat arasında emmek isteyebilir. Bebeğiniz emmesi süt üretilmesi için beyni uyaracak çünkü. İlk günler bebeğinizin emebileceğinden daha fazla miktarda süt üretiminiz olacak, hatta taşacak :) bebeğinizi doyurduktan sonra mutlaka göğüste kalan sütü iyi bir pompayla boşaltıp dondurucuya kaldırın. (ilerleyen haftalarda süt bolluğu bebeğinizi rahatsız ettiğinde emzirme öncesi biraz sağmanız gerekebilir). Ayrıca bebeğiniz ilk günlerinde çok güçsüz olacağı için memede iki çekip sızabilir, çenesiyle yanağıyla oynayarak onu en azından 10 dk bir göğüs 10 dk diğer göğüste tutacak şekilde ara ara uyandırıp emmeye teşvik edin.

 5-Sonuncusu; endişelenmeyip rahat olduğunuz sürece sütünüz bebeğinize bol bol yetecek hiç merak etmeyin :)Cevaplamak için Üye ol