Emziren anneler

faikcik soruyor: 5

Merhaba, emziren annelerde neye dikkat edilmesi lazım? Özellikle yapılmaması yenilmemesi gereken neler var?


Bi de bu anne sütünü artıran besinler içecekler falan siz faydasını gördünüz mü bunların? Çok övdü bazı arkadaşlarım.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


ymz84

fındık,kayısı,tahin-pekmez,3 lt su,marul,dereotu geçen tv de izledim cnm..


esos

Bende kestane çok işe yaramıştı tavsiye ederim , mevsimi geçmeden deneyin derim ayrıca doğumdan sonra uyku çok önemli.


fleez

ne yediğin değilde düzenli yemek sanırım işin sırrı, benim tecrübem sanırım bu, hiç öğün aksatmadım, sabah 8 de kahvaltımı yaptım öğlen yemeğimi hiç geçiştirmedim mesela, yoğurdumu eksik etmedim


yemek konusunda size sadece bulguru tavsiye edebilirim, hem sağlıklı hem de miğdeye pirinç gibi oturmuyor, biz çok severek tüketiriz, herşeye bulgur atarız, ıspanağa kabağa bile bulgurla pişiririz, köy bulguru, hem ucuz hem de strese sokmaz sizi, sütüm az gibi hissetiğimde tereyağlı bulggur pilavı yapardık akşama, yanında da kuru soğan:))) 

başka hiçbir gıdaya inanmıyorum nedense, ama bulguru çok test ettim o yüzden söylemek istedim


Minette

Emziren anneler için bitki çayı ...
Ben hergün en az 1 fincan içiyorum. Sütü kesinlikle arttırıyor.
http://mineolgun.blogspot.com/2013/03/sut-arttran-bitci-cay.html


fatmaank

Bence en önemlisi bol sıvı almak ve mümkün olduğunca stressiz olmak. Sütüm yeter mi yetmez mi gibi endişeleri aklınıza getirmeyin. Bebeğinizin günlük bez sayısı ve aylık kilo takibi tek ölçütünüz olsun, kimsenin de başka türlü düşünmenize sebep olmasına izin vermeyin. Benim doğumumda yanımda sadece eşim ve annem vardı, eşim zaten sakindi, annemin vesveselerini de duymak istemediğimi söyleyerek durdurdum. O dönemde zaten inanılmaz bir sorumluluk duygusu ve bebeğe alışma dönemiyle müthiş bir duygu karmaşası oluyor. En son ihtiyacınız olan şey moralinizin bozulması, ya sütüm yetmiyorsa şüphesine kapılmanız. O yüzden sizin için mümkünse az insan, pozitif insan olmalı yanınızda. Bebek ağlayınca tek nedeni açlığa, sütün yetmemesine bağlayan insanlar uzak olsun sizden.

Bir de uyku ve pompayla düzenli sağmanın çok çok çok faydasını gördüm ben. İlk birkaç gün bebeğim ememedi, ben sağdım ve biberona alışır diye düşünmeden verdim, kızımın rahatlamasını hala hatırlarım, o kadar çabuk toparladı ve emmeye başladı ki mucize gibiydi benim için. Daha sonra hem sürekli sağdım hem de sütümü anneme veya eşime bırakıp, ben birkaç saat fazladan uyudum, uyandığımda süt tekrar dolmuş oluyordu. Hiçbir takviye almadım fakat bol su içtim, düzenli beslenmeye çalıştım. Göğüs uçlarım için Lansinoh krem ve Avent'in göğüs kalkanını kullandım, özellikle kalkan benim kurtarıcımdı diyebilirim, hiç yara olmadan atlattım o dönemi.

 
Cevaplamak için Üye ol