hamilelikte geçmeyen kaşıntı

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


burcuege

eveet! şu günlerdeki en büyük sorunum bu benim! hatta gece uyanıyorum birden kaşıntı yüzünden. doktoruma üst üste 3-4 kez şikayet ettim ama olabilir şu günlerde dedi.
siz kaç haftalık hamilesiniz? ne tür bir tedavi uyguladı doktorunuz?


nurtendogan

kaşıntının hangi bölgede olduğu önemli, kuruluktan olabilir bol bol nemlendirici kullanmanı tavsiye ederimm


ftmblc

Bende hamilelikte 28. haftadan sonra inanılmaz kaşındım,  özellikle bacaklarımın kaşıntısına gece uykumdan bile uyanıyordum. Benim doktorumda karaciğerle ilgili testleri istedi , testlerde bir problem çıkmadı kuruluktan olabilir bol  bol nemlendir dedi. Bende sürekli ıslattım ve yoğun nemlendirici kremler sürdüm hamileliğimin sonuna doğruda geçti.


ozdeniz

sevgili pnarkutay

hamileliğimin bitmesine 20 gün kala başladı kaşıntılarım ama ne kızarıklık vardı ne de döküntü.
doktorumla telefonla konuştum alerji olabileceğimi ve alerji iğnesi yaptırmam gerektiğini söyledi hemen yaptırdım. dayanılmaz haldeydi dilim bile kaşınıyodu. iğneden sonuç almayınca doktorum beni muayenesine çağırdı hemen kan testleri yapıldı ve 1000 hamilelikten birinde görülen kolestaz denilen bir hastalık olduğunu, safra tuzlarının vücuda dağılması sonucu oluştuğunu ve bu durumun da anne karnında çocuk için ölüm tehlikesi yarattığını söyledi. Ertesi sabah sezaryenle doğumu gerçekleştirdik. Çok şükür deniz sağlıklı doğdu, ona bir zarar gelmeden müdahale edilmişti çünkü.
Bence ciddiye almalısın.
Zaten doğumdan bir ay sonra da safra kesem alındı.


boranisi

bende aynı şeyi yaşadım bütün kıremleri kullandım çatlamaya karşılar,nemlendiriciler,kortizonlular,iğne,kan tahlilleri... hiçbiri işe yaramadı bütün vücudum kabardı ve hergün gündengüne şişiyordum... doğumum gerçekleştiği dakika bütün hepsi sona erdi....neretva

22-23 haftalıkken aniden kol ve bacaklarımda kaşıntı başladı. Kollarım hemen kızardı ve kabardı. O kadar kötüydü ki, dayanamıyordum. Geceyarısı açık eczane bulup antihistaminikli krem aldım. İnternetten araştırınca da karaciğer sorunu olabileceğini öğrendim. Tabii tedirgin oldum. Ertesi gün kaşıntı geçti. İki gün sonra tekrar oldu. Bu arada farkettim ki, kaşıntının olmadığı günlerden önceki gecelerde elevit almayı unutmuştum. Doktoruma danıştım, bazı vitamin yüklemelerinin (D vitamini, kalsiyum gibi) alerjiye yol açabileceğini söyledi ve eleviti iki günde bir içmemi önerdi. O zamandan beri kaşıntım olmuyor. Size tavsiyem mutlaka doktorunuzla görüşün, karaciğer testlerinizi yaptırın. Birşey çıkmazsa vitamin alerjisi de aklınızda bulunsun. Geçmiş olsun.


Peerren

PUPPP

Gebe kadınların yaklaşık %1'inde göbek çevresinde kaşıntılı kırmızı kabarıklıklar ortaya çıkar. Bu durum gebeliğin kaşıntılı ürtiker plakları ve papülleri olarak (pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy (PUPPP) olarak adlandırılır. PUPPP gebeliğin son 3 ayında ve ilk bebeğini bekleyen ya da çoğul gebelik yaşayan anne adaylarında daha sık görülen bir durumdur.
Kızarıklıklar ilk başta karın çevresinde ve çoğu zaman eğer varsa karın çatlaklarının etrafında başlar ve giderek kalçalara, bacaklara ve hatta kollara doğru yayılır. Bu durum hm anne adayı hem de bebek için zararsız olmakla birlikte bazen çok rahatsız edici boyutta kaşıntıya neden olabilir.

Tanısı cilt doktoru tarafından konur. Tedavisinde ise rahatlatıcı kremler ve gerekli durumlarda alerji ilaçları kullanılır. Bu tedaviye dirençli olan nadir durumlarda ağızdan alınan steroidlerin kullanılması gerekli olabilir

PUPPP genelde doğumdan sonra birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Nadiren doğumdan sonra birkaç hafta daha devam edebilir. Dah anadir olarak ise gebelik sırasında değil doğumu takip eden birkaç gün içinde ilk kez ortaya çıkabilir.

Bir gebeliğinde PUPPP yaşayan annelerin takip eden gebeliklerinde aynı duruma maruz kalmaları nadirdir.


Peerren

Cild dr 3-5 gündür devam eden kaşıntılarımın nedeninin yukarıda yazdığım hastalıktan olduğunu verdiği ilaçları 10 gün boyunca sürmemi söylemişti.  Kadın doğum dr'um, cilt dr'um söylediği rahatsızlığı onayladığı gibi bebeğe bir zararı olmayan bir rahatsızlık olduğunu ama kaşıntıların + kabarıkların daha da artması halinde kontrole kendisine gelmemi söyledi.
Cilt dr'nun verdiği ilaçlar bir karışım eczanede hazırlandı. Çok yağlı bir krem kaşınmayı % 60 oranında kesti. Ama hala geceleri uyandıracak kadar çok kaşındığım oluyor.
Tez zamanda hepimize geçmiş olsun inş.ozguranne

aynı derdi çektim. bir süre sonra azalmıştı bende. sanırım bünye bir noktadan sonra alışıyor. ya da kaşıntıyı normal sanmaya başlıyorsun.


sweetmom

ben sorunsuz gebeliğimin son aylarında dehşet bir allerji oldum dr um doğuma kadar geçmeyeceğini söyledi. sanırım inek sütünü fazla tüketmekten oluyormuş. bütün belden aşağı bölgemi kapladı hem kaşınıyor kabarıyor ve yanıyordu. gitmediğim doktor kalmadı. en sonunda annem sirkeli suyun yanmayı önleyeceğini söyledi. denedik baktık işe yarıyor sonra küvete sirkeli suyu dolduruyoduk ben kaşıntı başladıkça içine giriyodum annem de masaj yapıyordu yanma geçtikçe kaşıntı da geçer oldu. herkese tavsiye edrim kilo kilo sirke alıyorduk lütfen deneyin çok zor bir durum yaşadığım için biliyorum.yani Allaha şükür doğumdan önce geçirdik.


Cevaplamak için Üye ol