bez bırakma

elifozkan soruyor: 7

tuvalet eğitiminde geceleri ne yaptınız?çınar gündüzleri bezsiz ama geceleri bez istiyor. nasıl alıştırmam gerektiğini bilemiyorum. gece ve gündüz ayırmamak mı gerekiyordu?ayrıca gündüzleri bezi bıraktığından beri (yaklaşık 1 aydır)eli hep orasında.yeni bir keşifmi bilemiyorum ama sürekli elini orasına götürmesi rahatsız edici.ne yapmam lazım?normalmi?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Ozgeerdogan

Ben aynı anda hem gece hem gündüz bezini bağlamayı bıraktım 30 aylıkken(kreşe başladığı gün bıraktık,arkadaşlarını gördüğü için kolay oldu ama hem kreşe hem de bezsiz hayata başlamak stresimizi arttırdı)
Gündüz hiç kaçırmıyor şuan,gece de 15-20 günde filan.Kaçırdığı zaman da hemen uyanıp yanıma geliyor, anne yanlışlıkla kaçırdım diye:)Geceleri önceleri 3-4 kez kaldırıyordum şimdilerde 1 kez ya da hiç..

İlk zamanlar hergün çamaşır yıkıyordum ama pes etmedim.Siz de etmeyin bence:)


Damla

İlle de aynı anda olması şart değil. Çıkartmak istemiyorsa bırak kalsın bir süre daha. Ben gündüz başlamıştım, gece çıkarmamı kendisi istedi ve gündüz çok kazası olmasına rağmen (çok azaldı ama hala oluyor gündüz), gece altını ıslatmıyor.

Pipisine dokunması normal. Ama eğer canı sıkılıyorsa bundan dolayı ilgisi artıyor olabilir. Hala sadece evde bakılıyorsa artık yetmiyor olabilir, yarım gün de olsa kreş, oyun grubu imkanı yoksa biraz daha fazla dışarıda zaman geçirerek meşgul olmasını sağlayabilirsin.


aycaogus

Elini pipisine götürmesi rahatsız edici değil lütfen :) kendini tanıyor.. eğer rahatsız olduğunu hissettirirsen onun için olay olmaya başlayacak .
benim oğlumda aynı yerden geçti .. onun kendisine özel olduğunu isterse odasında yapabileceğini söyledim.. ne zaman aklına gelse odasına gidiyordu sonra unuttu gitti.. onu keşfetmesi lazım önce kendini sonra karşı cinsi keşfedecek ki işeride sağlıklı bir cinsel yaşantısı olsun.. bu konuda osho paşanın çok güzel bir yaklaşımı var ben de ne yapacağımı bilemediğim bir zamanda okumuştum : http://www.pi.web.tr/?p=5537 kitabın pdfi burad akaçıncı sayfa bilemedim şimdi ama bu vesile ile tüm kitabı okumuş olursunuz :)

gece bezini ise biz de sonra ya bırakmıştım bir gece tamam ben istemiyorum büyüdüm dedi.. hala gece biz yatmadan bir kere tuvalete götürüyorum bazen de gece kalkıp kontrol ediyorum var mı diye
aynı anda bırakması gerekmiyor çocuğu gözlemleyin ona göre davranın derim :)


fturkmen

bizde ilk gündüz bıraktık 15 gün sonra falanda gece bağlamamaya başladım,ama kuru oluyo zaten gece bezleri,ikibuçuk ay oldu biz bezi bırakalı gece 3 kere falan ıslatmıştı oda sabaha karşı,gündüzleride bazen bahçede oyuna dalınca kaçırıyor,


AYSENO

ben kızımda 2 yaşı 3 ay gecince gündüz ve gece ıkısını bırden bıraktık ve inanın en fazla 15 gün sürüyor eziyetiniz biraz sabırlı olmak gerekiyor.tabı bu her cocuga gorede degısır.ya arkadaşlar benim oğlumhenüz 16 aylık altını temizlek için açtıgımızda direk elini götürüyor,ve dokundukca gülüyor ay çok komik.sanırım keşfediyor,bezde cıkınca tamamen özgür kalır sanırım ve orayı anlayana kadarda sürekli eller bütün erkek annelerinden duydugum bu.


eoshak

benim kizimda biz bunu 2 sefer denedik, birine 2. yas gununun ertesi basladik uzun surdu ama hic bir gelisme olmadi, cunku duzenli bir hayatimiz yoktu o donemde.. sonra 2 yas 4 aylikken filan tekrar basladik, yine olmadi.. okuduguma gore, cocuk kendisi isteyecekmis.. benim istememle olmazmis.. simdi onu bekliyorum, bezli hayat kolayina geliyor tabi.. ama eylulde krese baslayacak, nasil olacak bilemiyorum.. herseyin farkinda, ben buyuyunce bezimi cikarinca okula gidicem, bebekler altina bez takar ben buyugum filan diyor ama altinda bez.... onceden kakasini en azindan soyluyordu, artik onu bile soylemiyor ki eger ben kontrol etmezsem kaka yaptigini soylemiyor bile, alti pisiyor filan.. yani ne bileyim bundan rahatsiz olmasi gerekmezmi? bizimle mi inatlasiyor anlamadim ki...


Ulku

biz de hala geceleri bagliyoruz. bir iki kere kaza olunca cok uzuldu kizim, gece takmami istedi. o cikartana kadar boyle devam edecek. hassastir benim kizim, kendine yediremedi altina kacirmayi, islanmayi, o sekilde uyanmayi. uzulmesine gerek yok. 5 yasa kadar gece icin normal diyorlar zaten.Cevaplamak için Üye ol