İşe ne zaman geri dönmeli

Aysegul_ soruyor: 10

Oğlum haftaya 5 aylık olacak. 9 aylık olduğunda işe başlamayı düşünüyorum. Zaten daha önce başlamam mümkün değil, taşınacağımız ve eş durumu tayini yaptıracağımdan dolayı en erken 9 aylıkken başlayabilirim. Bazen 1 yaşına gelene kadar uzatsam mı diyorum ama emin olamıyorum.
Bu arada anneanne ve babaanne başka şehirlerde olduklarından bakıcı bakacak. Acaba hem bebeğin psikolojisi ve gelişimi, hem bakıcının daha kolay bakması, hem emzirme vs gibi açılardan en uygun zaman ne zaman olur? Bir de 9 aylıkken emzirme işi nasıl oluyor, ne sıklıkta emiyorlar, süt sağmak gerekiyor mu?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


yasemin_ekin

Geçenlerde bir konuşma sırasında, bebeklerde 9 ay civarında kaybetme korkusunun başladığından, annenin işe başlaması için en kötü dönemin 9-15 ay arası olduğundan bahsedilmişti. Ben konuya çok hakim değilim ama isterseniz bir araştırın. Tecrübem, 9 aydan itibaren bir "anneyi işe göndermeme durumunun" başlamış olması.

Ben, kızım 3 aylıkken çalışmaya başladım. Bakıcı bakıyor, araları gayet iyi, birbirlerine çabucak alıştılar.  

9 aylıkken biz, hafta içi çalıştığımdan sabah ve akşam emziriyordum; hafta sonu ne zaman isterse.. Kızım yaklaşık 9 ay civarı biberondan anne sütü almayı bıraktı ama memeyi bırakmadı, emmeye devam. Baktım ki gün içinde süt içmiyor, ben de 9 ay civarı sağmayı bıraktım.


Aysegul_

Hadi yaa en kötü döneme mi denk geliyor yani :(( napıcam daha erken başlayamam tayinim ancak olacak, 15 aya kadar da uzatmam biraz zor maaş alamayacağım için, bir de o kadar süre evde durabilir miyim bilmiyorum


iptal_uye

ben 5. ayını tamamladıktan sonra başladım. sabah evden çıkmadan akşam eve gelince ve tüm gece boyunca emdi. ilk zamanlarda yaklaşık 3 biberon, sonrasında 2 biberon, sonra 1 biberon bırakırken ek gıdalar beklemiş anne sütünden daha lezzetli geldi ve yaklaşık 1 ay önce süt bırakmayı kestim. h.içi evde olduğum tüm zamanlarda emiyor, h.sonralı ise takviyelerimizle beraber emiyor. üstelik benim kuzu hiç devam sütü almadı ama yine de sıkıntı yaşamadık. süt konusunda senin de sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. ama bu aralar anne baba işe giderken mıkırdanmaya başladı. evde de 1 dk. için bile olsa onun gözünden kaybolamıyoruz. bu bakımdan biraz zor olabilir. ama siz de bakıcınızı biraz erken alırsınız işe sen evdeyken bir süre 3ünüz takılırsınız. kuzu da bakıcısına iyice alışır :)


alpine

Draysegul, Bence 9 ay süper bir zaman. 9. ayı geçerseniz daha çok zorlanırsınız. Benim çevremde gözlemlediğim bu en azından.
Çok şanslısınız... Ben bebeğim 3 ay 1 haftalıkken işe başladım ve ne yazık ki emmeyi bırakmak üzere. Ben ve benim gibileri düşünerek içinizi rahatlatabilirsiniz :) Hem emmesi açısından sorun olmayacak, hem ek gıdayı tam oturtmuş olacaksınız, hem 9 aylık olunca bebek değil de; çocuk oluyorlar bence...


Ozlem_Can

Ben de 6. ayda başladım. O günden itibaren bakıcımızla kaldı. Bir problem yaşamadık.

13. aya kadar hergün süt sağdım. Biri buzluğa biri ertesi güne toplam 200 ile 300 cc arasında. İlk gün biberon almadığı için 8-9 saat aç kaldı. Sonrasında alıştı neyse ki.

Eğer süreyi uzatma şansınız varsa ne kadar çok zamanı birlikte geçirebilirseniz o kadar iyi bence.Ulku

ben de 9 aylikken gunde 2 kere emzirmeye gidiyordum (sut izni). hic sagip birakmadim, devam mamasi da kullanmadim, evde oldugum zamanlarda da emince anne sutu bu sekilde yetti.
ilk kizimda 8.5 aylikken, ikincisinde 6 aylikken ise baslamistim. erken basladigim icin sanirim bir sIkIntI yasamadik.
bir de bebeklerin ek gidayi sevme durumuna gore anne sutune duskunlugu degisiyor. iki kizim da ilk 6 ay sadece anne sutu aldi ama ikinci kizim ek gidaya gecince emme isini kendisi azaltti.


burcubrsn

ben de tam 9 aylıkken başlamıstım..hiç zorlanmadım çok güzel bi zamanlama...
hala da beni işe ugurlarken el sallar öpücük verir..önemli olan bakıcı ile iyi anlasması
işten gelince memeler dolmus olurdu ve sabaha kadar emerdi..hsonu full emerdi..18 ay emzirdim..bunda 9 ay boyunca anne sütü almasının etkisi de var tabi..
hiç düsünme bunları simdiden..9 ay bebeinin yanında olacağın için çok sanslısın sen de...:)


Aysegul_

ben de öğle arası eve gitmeyi düşünüyorum. Tabi inşallah hastane civarında ev bulabiliriz yarın ev tutmaya gidiyoruz (salak beceriksiz ve korkak ben hala araba kullanmayı bilmiyorum da:) akşam da 4te çıkabileceğimi umuyorum tabi yeni hastanenin saatlerini bilmiyorum ama sorun olmaz inşallah. Ya ücretsiz izni uzatabilirim aslında 1 yaşına gelene kadar ama karar veremedim yakında ücretsiz izne ayrılıcam. Örn. 7 ay alsam, istediğim zaman daha erken kestirip işe başlayabilirim öyle değil mi ?iptal_uye

konu dışı : Draysegul arabanız otomatik vites olursa zorlanmazsın. çok daha kolay öğrenirsin ;) hem düzce trafik konusunda daha rahat olabileceğin bir şehir, büyük yerlere benzemez...


ozguranne

Ben 8.ayın sonunda başladım. Zorlanma olmadı. Sabah, gelince ve akşam emiyordu. 4te çıkıyordum işten. İyi bir düzendi bizim açımızdan. Devam maması vermedim, sağıp bırakmama gerek kalmadı. Çocuklar sandığımızdan daha uyumlu. İşe gitmek de iyi gelmişti laf aramızda. Cevaplamak için Üye ol