Kafa şekil bozukluğu !!!

Elifnur3435 soruyor: 8

3 aylık kızımın kafasının sağ tarafı sürekli aynı tarafta yatmaktan düzleşme olmuş arka taraftan bakıldığı zaman yamuk görünüyor kafasını artık kendisi kontrol edebiliyor istediğim tarafa yatıramıyorum kimisi istediğin tarafa yatır düzelir diyor beyin büyüdükçe kafatası şeklini alırmış kimisi dikkat et yamuk olur diyor kızımı doktora götürmeyi düşünüyorum bu durumda olan anneler var mı nasıl önlem aldınız??

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ayazlali

Öncelikle rahat olun, bunun çok ekstrem hallerinin bile çocuğun beynine etkisi yok, tamamen görüntüsel, kozmetik birşey. Bizim doktor öyle söylemişti bize. Beşiğine yatırırken bir sefer ayakları koyduğunuz tarafa diğer sefer kafayı koyun demişlerdi, hani uyurken bakmayı sevdiği birşey varsa hep aynı tarafa çevirmesin diye kafayı. Ne kadar uyguladık bunu hatırlamıyorum, ama şu anda oğlum 2.5 yaşında kafası gayet düzgün. Üç dört aylık iken kafası ne kadar yamuk öyle, nasıl fark etmedim diye çok panik olmuştum, bir sonraki doktor kontrolünde söylemiştim doktora, hiç de o kadar yamuk değil demişti :-) eminim sizinki de aşırı yamuk değildir. Uyanık oldukça karnının üstünde ya da kucakta dursun demişlerdi bir de, onları zaten yapıyorduk. Dediğim gibi, bunun beyne bir zararı yok, tamamen görüntü ve bebek büyüdükçe ve hareketlendikce geçiyor. Rahat olun.


ayazlali

Tabi siz yine doktora gösterin, içiniz rahat etsin, benim doktorum aşırı yamuksa isterseniz kask takılır dedi (günde 22 saat takılan bir kafalık) ama öyle birşey istemedik ve gerek de yoktu.


Elifnur3435

Teşekkür ederim içimi rahatlattınız Allah başka dert tasa vermesin dikkat ediyorum inşallah düzelir


didemehmet

Merhaba benim büyük oğlumda da benzer bir durum olmuştu. o zamanlar götürdüğümüz doktor ( Memet Özek) bize kafatasının şekli sebebiyle yüzüstü yatırılması durumunda düzeleceğini ancak 9. 10. aya kadar düzelmenin söz konusu olacağını belirtmişti. bizde öğrendiğimizde 3 aylıktık ben 10. ay dolana kadar gece gündüz her zmn yüzüstü yatırdım yerde döndü düzelttim. gece alarm kurdum sırtüstüne döndüyse yüzüstüne yatırdım saat başı kontrol ederek. şimdi gayet güzel kafa şekli :) he  o kadar belki kasmasaydım da belki olurdu bilmiyorum. ama olmasaydı keşke yapsaydım derdim büyük ihtimal. 
Elifnur3435

Yüzüstü yatmayı genelde önerilmiyor ama yatırsak yüz şeklide etkilenir mi


didemehmet

Memet bey bu konuda tektir. Bunun tek tedavi yönteminin ve çocuk sağlığı için en iyi yatırma şeklinin bu olduğunu belirtti biz kendisine güvendik ve uyguladık. Ama sizin uygulayıp uygulamamanız sizin bileceğiniz bir durum. Karar sizin.içinize sinmesi için doktora da danışabilirsiniz. 


siyelo

Merhaba, konu çok uzun zaman önce açılmış. Umarım cevap verirsiniz. Şuan kızınızın kafa şekli nasıl. Benim oğlum 16 aylık oldu 4.ayından itibaren her şeyi denedim ama istediğim kadar düzelmedi. sağ tarafı düz ve yamuk. başkaları çok anlamıyor ama ben biliyorum. ilerde sorun yaşar diye çok korkuyorum. büyüdükçe düzelir mi yinede...


Elifnur3435

Bebeğim 1 yaşında oldu çok hafif yamukluk var belli olmuyor çok gereksiz kafaya takmışım yüzüstü yatıramadım kendiliğinden bu kadar düzeldiyse büyüyünce hiç kalmaz diye düşünüyorum bi yerde okumuştum kemikler 18 yaşına kadar gelişiyor kafa yapısı genetik şeklini alıyormuş yatırma şekliyle alakalı değilmiş ailede kafa yapısı yamuk birileri varsa tedavi almalısın yoksa kafana takma düzelecektir.


Cevaplamak için Üye ol