21 aylık iken uyku eğitimi

serpil_nehir soruyor: 3

Merhaba ,

Kızım 21 aylık, ve maalesef hala sallanarak uyutuyorum. Uyku eğitimi denemelerimin hiçirinde başarılı olamadım. Uzunca bir süredir denemiyorum aslında, çalıştığım için  uykusuz kalmaktan korkuyorum. Diğer taraftan erteledikçe daha zor olacağının da farkındayım.  Sizlerin tavsiyeleri nedir, ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


astarte

oğlum doğduğundan 1 yaşına kadar hep kendi başına uyudu. 1 yaş civarında ben hiç kucağımda sallamadan büyüyecek diye sadece 1 geceliğine kucağımda sallayarak uyuttum ve o geceden sonra bir daha kendi uyumadı. Taki 4-5 ay sonra gece yatağına bile yatmak istemeyip hep sallanmak isteyene kadar. Tabi isyan bayrağını çektim.

ilk gün yatağına yatırdım, ağladığında kucağıma almadan o yatağın içindeyken sarıldım. burada kucağa almamak çok önemli, yatağın içinde sarıldım öptüm, hadi uyu oğlum vs. ninni nasıl sakinleşiyorsa. sakinleşince geri yatma pozisyonuna geçirdim . tabi bu en az 5-10 kere oldu. Sarılmayı bırakıp yatırmayı başardığınızda sırtından pışpışlayarak uyuttum. 2 gün sarılmamız daha kısa sürdü derken 4. gün sarılmadan kendi yattı. sıra bensiz uyumaya alıştırmaktı. onu da ilk dediğim gibi pışpışlayarak, daha sonraki gün sadece eliniz sırtında pışpışlamadan, ondan sonra temassız yanında bekleyerek derken... 1 hafta sonra sütünü içirip iyi geceler diyip odasından çıkmaya başladım. Şimdi de bir tek hasta olduğunda uyuyana kadar yanında kalmamı istiyor, onun harici kendi başına yalnız uyuyor.
burada ilk önce çok kararlı olmanız lazım, ama yok bırakın ağlasın susunca uyur gibi bir alıştırma metodu var ben karşıyım, alıştırıcaz diye çocuğu hırpalamanın alemi yok diye düşünüyorum.
size de kolay gelsin en kısa zamanda inş. kendi başına uyur da anneler az da olsa kendilerine vakit ayırıp dinlenebilir. sormak istediğiniz bir şey olursa her zaman sorabilirsiniz. 


serpil_nehir

Bu akşam denedim sallamadan uyutmayı, fakat çok zor oldu. Yatağına yatırdım, ilk önce sakindi yattı biraz oraya buraya döndü. Sonra oyun yapmaya başladı yatağın içinde, konuşmaya falan başladı falan derken sıkıldı tabii. kaldırmamı ve odadan çıkmak istedi. Yataktan almadım bir süre ama çok ağlamaya başlayınca dayanmadım, kucağıma aldım sakinleştirmen için ama mümkün olmadı. Sonradan çıkardım odadan salona geçtik, babası falan da geldi, kucağımda saçlarını falan okşadım, sakinleştirmek için. Biraz su içirdim, sakinleşti fakat ağlamaya devam etti ara ara, en sonunda yere bi yastık attım ,ve yatırdım, artık o kadar yorulmuştu ki biraz saçını okşadım pışpış yaptım derken uyudu kaldı tabii. Ama bu kadar çok ağlayacağını tahmin etmemiştim, içim burkuldu o ağlarken. Nasıl devam edicim bakalım.


egokce

arkadaşın oğlu 4 oldu hala uyku sorunu var artık okadar büyükkü eğitimide veremiyo eğitim denen şey bebeklikte oluyo sizde hala geç diil 2den sonraya kalmamalı azimli olun oluyo herçocuk bunu başaracak potansiyelde nasılsaCevaplamak için Üye ol