Kum yemek de neyin nesi ??

uzayinannesi soruyor: 10

Uzay parkta, plajda vs. kum toprak gördüğünde direk yemeye başlıyor. ben ağzından çıkarmaya çalışırken kabusa dönüyor ortalık.. Parka götürmek eziyet olmaya başladı. Neden kum yemeye çalışır ne yapmalıyım bilemiyorum?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


_shushu

Ne kadar doğru bilemiyorum ama topraktaki bazı minerallere ihtiyaç duyanların toprak yediklerini duymuştum bilemiyorum aslı varmı?


_yasemen_

her çocuk kumun toprağın tadına bakar.bnm oğlumda bakıyor arada ağzına atıyor.eşimde bebekken çok yermiş eşimi aile büyükleri hep öyle anlatır ağzı burnu hep kum içinde dolaşırmış.şimdi gayet sağlıklı bir birey.


MCA

demir eksikliği olabilir. şahsen benim öyleydi, küçükkken kum, toprak ne varsa yerdim. duvar yalamak isterdim hatta :)


uzayinannesi

14 aya kadar anne sütü aldı. sonra kendi bıraktı. sütle arası yok inek sütünü sadece mamayla karışınca içebiliyor, yoğurttan alıyoruz süt ihtiyacımızı. et, yumurta, balık, tavuk bayılır. ek gıdaya başladığından beri, yani demir eksiği olma şansı çok az. şimdi baktım demir eksikliği belirtilerine hakikaten toprak kağıt yemede var, diğer belirtiler tutmuyor ama. 


uzayinannesi

Duvar yalamak iyiymiş ama :))ipekkusgoz

Vücutta bazı mineral eksikliğinin sebebi olarak hatırlıyorum ben de. Doktorunuza söyleyince gereken yönlendirmeyi yapar herhalde.


momoveannesi

Pika yada geofaji Yeme bozukluğu olarak geçer. Kum, toprak yada besleyici değeri olmayan maddelerin yenmesiyle oluşmuş beslenme bozukluğudur.


http://www.ensonhaber.com/Saglik/91207/cocuklarda-pikaya-dikkat.html


http://saglik.ceplog.com/tag/geofaji 
CokBilmis

Eğer demir eksikliği değilse, ağzından çıkarmaya çalıştığınız için işi oyuna dökmüş olabilir.

Benim kız da epey tadına bakmıştır kumun :)


GOGO05

demir eksikliği olan çocuklarda toprak yemek terlik kemirmek gibi şeyler görülebiliyor oğlum toprakla tanışmadığı dönemde terliklerimizi yiyordu:))sonrasında demir değerleri çok düşmüştüCevaplamak için Üye ol