5-6 aylık bebeği olanlar, bebeklerinizi nasıl uyutuyorsunuz?

sedaozkan soruyor: 10

Oğlum, kolik olduğundan 2 ay kucaktan inmedi ve kucakta uyumaya alıştı. 5. aya yeni girdik ve uykusu geldiğinde kucağıma alıp, sırtına hafifçe "pat pat" yaparak uyutuyorum. Ancak sınırı geçmek üzere olduğumun farkındayım uyku alışkanlığı konusunda. Sizce neler yapmalıyım? Deneyimli büyük anneler, "ayakta uyut" diye baskı yapıyorlar. Ben de bu konuda çok kararsızım. Yatır-kaldır yöntemini denesem diyorum, kıyamıyorum ağlamasına. Deneyimli anneler yardımınıza ihtiyacım var?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ercan41

valla beşikte sallamayı hiç tavsye etmiyorum kızımızı alıştırdık 3 yaşına kadar sallayarak uyuttuk beşikte şimdi oğlumu annesi ayağında sallayarak uyutuyo sonra beşiğe yatırıyo sallama falanda istemiyo:)


edanurunannesi

bizde 8 ay kolik sancısı çektik.ayakta kucakta sallayarak memede herşekilde uyumaya çalışıyorduk.bir sabah yatağında bıraktım ve çıktım 5 dakika ağladı sonra girdim sırtını okşadım sakin bi ses tonuyla uyuması gerektiğini söyledim.o anlamadı ama ben söyledim ve çıktım.ikinci 5 dakika dolmadan uyudu.artık ne kolik kaldı ne sallayarak uyumak.bırakıyorum uykusu geldiğini anladığımda 5 dakikada uyuyor.ayrıca kaliteli yani uzun süre uyuyor.fazla geç kalmadan uyku eğitimi verin.en fazla bir gün zorluk çekersiniz.bu hem sizin hem bebeğiniz için en sağlıklısı...


sedaozkan

Kendi kendine uyumayı öğretmeyi denedim, ama çıldırmışçasına ağlıyo hem de 5 dk falan değil, 5 dakika ağlasa dayanabilirim. Çok inatçı davranıyo bu konuda, katılıyo sanki ağlarken. Ben sallamaya alıştırmadım, ne olur ne olmaz bir yöntem uygularsam dönmesi zor olur diye. Sizin de yazdıklarınız ışığında, bu hafta uyku alışkanlığını değiştirmeyi hedefliyorum zira iyice ağırlaşmaya başladı.


oykm_08

merhaba kızım 3 ay boyunca kucakta sallanarak uyudu hatta uyuduktan sonra bile kucakta tutuldu (büyüklerimizin bebek özlemini gidermeleri adına!!) ama 4. ayına girdiği ilk günler karar verdim alışkanlığını değiştirmeye..


ilk bir kaç gün çok zorlandı(k) ama değdi şimdi sabahları ağlamadan uyanıp dönencesiyle ilgileniyo tek sorunumuz elini emiyodu mecburen emziğe alıştırdım, olsun uykusu geldiğinde emziğini veriyorum 10-15 dk sonra uyuyakalıyo.


sedaozkan

Gece mi , gündüz mü başlayayım uyku eğitimine? Kendi kendine uyutmaya alıştıranlar, ne yaptınız? Uygulama hakkında da deneyimlere ihtiyacım var :((ema

Ben daha önce çok kez yazdım erken dönemde başlanırsa uyku eğitimine başarı oranı daha fazla ama istikrarlı olmak lazım.Ben başarmıştım evet ama oğlum uyandığında çok sinirli ve huysuz oluyordu emzirmeyi bile reddediyordu vazgeçtim halen emzirerek uyutuyorum.Kendi kendine uyusun çok isterdim ama geç kalmışlığın ve cahilliğimden böyle devam ettim.Ben 7 aylıkken denemiştim yatır kaldır yöntemini.


edanurunannesi

benim bebeğim gazlı bi bebek halada devam ediyor.ama uyku eğitimi onun kendi kendine dalmasını ve derin uyumasını sağlıyor.gazı olsada mırıldanıp dalıyor.yani gaz uyku eğitimine engel değil tam tersine huzursuz ve tetikte uyumasını engelliyor.gaz sancılarını uyku modunda atlatıyor.ama istikrar şart okuduklarıma göre en inatçı bebekler bile 3 gün sonra yeni düzene alışıyorlarmış.kararlı olmak şart.


oykm_08

ben tam olarak yatır/kaldır ya da şşş-pat yöntemini kullanmadım. yatır/ kaldır yönteminde belim çok ağrıdı )): ağladığında dikkatini başka yöne çektim,  beşiğini tıklattım, ninniler şarkılar söyledim ağladığında sesimi biraz daha yükselttim.. ellerini ve yastığını kemirmeyi bırakmayınca emziğe ihtiyacı olduğunu düşündüm fatmaank

Merhaba;

 

Benim de annem sürekli ayakta sallayıp uyutmam konusunda baskı yapıyordu ama sallamamak konusunda kararlıydım. O sırada kızım kucağımda uyumaya alışmıştı. Bir gün baktım ki zavallıcım uykusu gözünden aktığı halde kucağımda dolaşmadan uyumuyor, başkası da uyutamıyor üstelik, hem kızımın sağlığı hem de kendim için tek başına uyumayı öğretmeye karar verdim.

Yatır kaldır yöntemini denedim iki gün, kaç defa yatırıp kaldırdım bilmiyorum:) Kızım o kadar çok ağlıyordu ki, hemen kucağıma alıp sakinleştirip geri yatırsam da yavrum en sonunda resmen yorgunluktan pes edip uyur hale gelmişti. Üçüncü gün, hiç düzelme olmayıp, aksine katıla katıla ağlamaya başladığında, yatırına da kaldırına da diyerek, kızıma sarılıp, kendi yatağımıza aldım, gündüzdü bunu yaptığımda. Kızıma sarıldım ve kuzucum mucize gibi iki dakikada içini çeke çeke uyudu. Sonrasında ağladığı zamanlar da oldu, onun için de dikkatini çekecek bir iki şey buldum, susunca tekrar yanında yatıp uyumasını bekledim.

Şimdiye gelecek olursak, kızım yatağına koyduğumda kendi kendine ağlamadan uyuyor, geceleri özellikle. Fakat uykuya geçişi biraz uzun sürüyor. Bizim yatağımızda, beraber yatıyorsak, en fazla 5 dk içinde dalmış oluyor, yine ağlamadan. Şu anki halimizden çok memnunum, maşallah. Geçenlerde şehir dışına çıktık, arkadaşımın evinde kanepenin üzerine beraber uzanınca hemen uyku zamanı olduğunu anlayıp, sırtını dönüp uyudu. Diyeceğim o ki, değişik yöntemleri deneyin ve kararlı olun. Kendi başına uyumaları kendi konforları için gerekli. Ayakta sallamaya hiç bulaşmayın. Kuzenimin geceleri sabaha kadar bebeğini ayağında salladığı oluyor, alıştıktan sonra sizin için çok zor olur.


Zeynep12

Sanirim bebege gorede degisiyor. Ozellikle bisey yapmadim ama uykusu geldigini anladigimda emzigini verip besigine yatiriyorum. Yatar yatmaz basini saga ceviriyo iki dk da uyuyo bazen salliyorum ama her zaman degil. Eskiden emerek uyurdu kendi kendine vszgecti. Bilmeden uyku egitimi verdim sanirim :p bizde ev disins cikamiyoruz illa besikte uuyuyacak bi sekilde uyutsamda koltukta yatirdigimda hemen uyaniyor uykusunu alamadigindan huysuz oluyor. Ayakta falanda sallamadim bi sure kucakta uyudu yerine yatirdim . O beni yonlendirdi hep sanki. Bi sorunumuz var ama disari cikamiyoruz baska yerde uyumuyor :sCevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

2ay 10 gunluk bebek 12

berilimmmm
Son: Berilimmmm,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,