Detaylı ultrason

sinemmom soruyor: 10

20 li haftalarda girdiğimiz detaylı ultrason hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.

Gittiğim doktorun muayenesinden çok memnunum.
İlk kızımın da doktoruydu zaten..
Kullandığı cihazlar son teknoloji,4 boyutlu ultrason ile çalışıyor ve her tetkik 15 dk sürüyor.
Kendisiyle beraber bende bebeğin organları,omurları,idrar bezleri kısacası her şeyini görebiliyorum.
Yinede hayati olarak detaylı ultrasonun şart olduğunu hissediyorum.
Bunun ile ilgili yaşadığım yerde(İzmit) bir araştırma yaptığımda ya jinekologların yada radyologların yaptığını;
Radyologların 2 boyutlu ultrasonla çalıştığını;
Bazı özel hastanelerde jinekologların 4 boyutlu ile çalıştığını fakat sonucunda bir rapor vermediklerini,zaten yapılan incelemenin de muayene kıvamında geçtiğini öğrendim.
Yakın bir radyolog ahbabımız da,kendi doktorumun çalıştığı hastane ile yapılan muayenenin kalitesini bildiğini ve bunun üzerinde bir izlemin yapılması gerektiğini;bunun içinde perinatologa gitmemi söyledi.
Doktorumla detaylı ultrason hakkında görüşme yaptığımda kendisinin gerekli bulmadığını(benim muayenelerimi baz alarak),bir sorun görmüş olsa idi zaten yönlendireceğini söyledi.
Yönlendireceği kişi de fakülteden kendi hocası zaten.Kocaeli'de tek perinatoloji uzmanı Prof.Dr. Semih Özeren.
Eğer için rahat etsin istiyorsan git dedi doktorum..
Sizce gerek var mı?Bu soruyu cevapla


12 Cevap


xxbrnxx

Ben iki bebegimdede girmedim detayliya..doktorum bi problem olsa ben yonlendirirdim demisti banada.bende doktoruma cok guvendigimden girmemistim..cok sukur bi problem olmadi.


ilke_esma

Bizim de genel gidisatta bir problem yoktu ama aklimda kalmasin diye detayli ultrason da yaptırdım. Perinatolog olmasına dikkat ettim.


cancun

hamileliğimin 20. haftasına kadar iki doktora gittim karar vermemiştim. iki doktorumda problem olmamasına rağmen perinatalojiye yönlendirmişlerdi. yani detaylı ultrason için iki farklı hastanede iki farklı perinataloji uzmanına göründüm. ve ciddi bir rapor alıyorsunuz bunun sonucunda. hastaneler ve doktorlar Türkiye'nin en önde gelen hastaneleri ve doktorları. perinataloji mutlaka görmeli hatta bence diğer ultrasonalar girmek o kadar önemli değil en önemlisi bu doktorun görmesi ve rapor hazırlaması.


tiara

Benim doktorum yurtdisinda ultrasonografi eğitimi almış olmasına rağmen gitmemi önerdi çünkü bazı kardiyak anomaliler standart usg ile görülemiyor. Bu nedenle gitmiştim ben.


maviboncukk

Ben icim rahat ilsun diye gittim sorun olmamasina ragmen..perinatologlar 4 boyutlu video veriyor cd de.. Muhtesem bir duygu seyretmwsi..sinemmom

maviboncukk benim dr um da veriyor her muayenede cd.ilk kızımın da var.perinatolog deyince hep riskli gebelik olarak vermiş internette.ondan kafam karıştı sadece.


maviboncukk

Gorsun , iciniz rahat eder. Ne sakincasi varki.. Adamalr o kadar ihtisas yapms, gozden kacan birsey olmasin..


dilrubaa

Bizde de hicbir sorun yoktu ama benim ve pek cok arkadasimin doktoru perinatologa yonlendirdi detayli ultrason icin. Istanbulda anadolu saglik merkezi ve acibadem hastaneleri boyle yapiyor, yani rutin muayeneleti yapan doguma giren doktorlar ayri detayli ultrason yapan doktorlar ayri. Bi de benim hatirladigim yarim saat kadar surmustu. Yerinizde olsam perinatologa giderdim.mustafamami

bizde de iki hamileliğimde de bir sıkıntı olmamasına rağmen perinatolog baktı. organlar, boyutları, ense kalınlığı, hatta damarlardaki akış, kalpte sorun var mı? bebeğe giden damarlardaki akışın sesi vs herşeye bakıldı. hayırlısıyla alın bebeğinizi kucağınıza.  


sinemmom

sağolun.mustafamami sizde inşallah..kaç haftalıkken girdiniz ayrıntılıya?Cevaplamak için Üye ol