Annelik ve bitmeyen evham

beatrix soruyor: 10

Simdi okulda benim kizim. Hep bir sebebim var evhamlanmak icin. Anaokulunda uzerine lavabo dusen yavrucagi dusunup evhamlaniyorum hic bir sebep bulamazsam. Cisini soyledi mi soyledigini duyurabildi mi agladi mi yemegi yedi mi su icti mi erken kalkti bu gun uykusu gelip huzursuzlandi mi. Kafam da hep soru soru?

Nasil bas edilir bu sorularla.

Anneme biraksam annem telefonu iki defa acmasa kesin bir yerden dustu hastanedeler gibi dusunuyorum. Hatta emin oluyorum kesin kotu bisey var diye.

Artik kizim beni rahatca arkamdan aglamadan birakiyor ama ben onu kafamda birakamiyorum. Yanimda degilken yanmdakinden fazla aklimda.

Hep en kotusunu dusunmemeyi basarabilmek istiyorum. Telefonu da anneannesi acmiyorsa cook egleniyorlardir duymamistir diyebilmeliyim istiyorum.

Yanimda yokken kafamda kizima dair sorular on katihizla cogalmasin istiyorum.

Mumkun mu?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


mert_mert

sanki birisi eşimden bahsetmiş..ben hamileyken 3 aylık filandı aniden bayılmıştım yolda yürürken(eşim yanımdaydı) kansızlıktan olan birşeymiş bayılmam..neyse eşim o günden sonra sanarki tele cvp verilmesse bayıldım sanıp eve koşuyor..1 kere oldu bu ama sanki hep olucakmış gibi..her konuda böyledir..anneme çoçuğu bıraksam ben sadece eve gelirken birşey lazımmı diye ararım o kadar ama eşim annemin dediğine göre 3 4 kez arıyormuş..ben biraz daha rahatım bu konuda ama eşim sizin gibi..sürekli eli sırtındadır çoçuğun gece 20 kere uyanır.açmı kaldı terledimi birsürü şey..


ipekkusgoz

Gülüş Türkmen'in sloganıdır: Annelik tarzınız yaşam tarzınızdır. Düşününce gerçekten doğru. Tamam annelik ekstra duygular yüklüyor biz kadınlara ama kişiliğiniz de etkiliyor bir çok şeyi. Normalde rahat olan bir insanın pimpirikli ya da evhamlı bir anne olması beklenemeyeceği gibi, normalde evhamlı ve pimpirikli olan bir insanın da rahat bir anne olması beklenemez.Bence bu durum sadece anne olmaktan değil de yapınız öyle gibi geldi bana. 2 yıl 8 ay+ 9 ay 10 gün önce:) nasıldınız?. O zaman da yine böylemiydiniz?. Ve bu durum sizin yaşam kalitenize ne kadar zarar veriyor.Bunları düşünüp belki bir yardım almanız gerekir.


MCA

Bende o kadar olmasa da evhamlı biri sayılırım. hani ağzını hayra aç, dua vaktine gelir falan derler ya büyüklerimiz o yüzden pozitif düşünmek önemli aslında. ben şunu farkettim mesela ne zaman şimdi uyanacak diye tedirgin yatsam cidden uyanıyor, ben çıkarım yağmur yağar desem dışarıda ıslanıyorum vb vb. düşünüp düşünüp çağırıyoruz yani. biliyorum kolay değil ama böyle düşününce kendime hakim oluyorum tavsiye ederim.


smmm06

beatrix  bende senin gibiyim hemde aynıyım bu kadar evhamlı olduğum için kendime çok kızıyorum mar haklısın hiç sağlıklı değil bu ilişki ama insanın elinde olmuyo bende senin gibi olmayı çok istiyorum ama beynim beni engelliyo ve dediğin o enerjiye çok inanıyorum aynen çocuğum yemez uyumaz aklıma ne getirsem o oluyo ii düşünmek rahat olmak lazım belki zamanla çözebiliriz bu sorunu hemen olmuyo ama


GOGO05

aynı beni anlatmışsınız bakıcı arasa eyvah bişey mi oldu kameranın görüş alanı dışında olsalar nerdeler düştümü boğazına mı kaçtı ateşi mi çıktı nerde kaldı vs vesveselerle bende aynı sizin durumunuzdayım bende yenemedim 2.yi doğur geçer diyorlar:))) ama ne kadar doğru bilmiyorumnurus

annem şöyle demişti bana ^^ evladın büyüdükçe beden yorgunluğun azalacak ama kafa yorgunluğun artacak ^^


bir anlam verememiştim daha bebekti kızım o zamanlar.şimdi şimdi anladım ne olduğunu ne demek olduğunu.

yalnız değilsiniz..hislerinize güvenin ama evhamla iç güdülerinizi birbirine karıştırmayın.o zaman paranoya ya dönüşüyorlar.ama inanın çoğu anne_bende dahil_böyle.annelik demek ki böyle..


yesimdem

Biri benden mi bahsetti?

Cevapları ben de merak ettim doğrusu...

Ben de bunun tamamen,karakter yapınızla ilgili olduğunu düşünüyorum.Tabi ki ,konu çocuğunuz olduğunda üzgünüm bu özellik tavan yapıyor.Bu kaygılar birgün gelir biter mi ,bilmiyorum.Ama kendimce çözümlerle,bu anksiyeteleri azaltmaya çalışıyorum...

Mesela okul ortamının ,oğlum için daha "güvenli" olduğunu kendime tekrarlayıp,duruyorum.Öyle de,her işiyle ilgilenen farklı kişiler var,nispeten kazalara karşı daha az risk var.Yani oradayken daha relaxım,dolayısıyla daha mutluyum.

Oysa anneme,1 saatliğine bile bırakmış olsam,"ya balkona çıkarsa ","ya annem çaydanlığı ocağın ön tarafına koyduysa","yemekten önce çikolata vermez inşallah" gibi kafamda sonu gelmeyen sorularla savaşıp,çoğu zamanda işimi halletmeden ya da yaptığım kaçamaktan keyif almadan geri dönüp,oğlumu alıyorum.Derin bir "ohhhh" çekiyorum..Oğlum oradayken,annemi aramıyorum bile,"dikkatini telefona verip,çocuğa ilgisi azalmasın diye"Çok zorunlu kalmadıkça bırakmamaya çalışıyorum.

Bu konuda rahat olmayı çok isterdim.mohter_of_sons

bizi günde 10 kere arayan ebeveynler vardı.. :) normal ama fazlaca bir durum sizinki.. prof. yardım alabilirsiniz kendi psikolojiniz açısından. bu durumunuz sadece sizinle alakalı değil bide bunu düşünün derim.

ama bir tek siz böyle değilsiniz içiniz rahat olsun oğlumla ben ilgileniyorum ama arada nefes almak için anneme bırakıp eşimle çıkıyoruz ben kendim hiç tlf açmadım mesela...  3-4 saatlik ayrılıkları kastediyorum. rahatlamaya çalışın. tabii olmasın ama kötü bir durumdan anında< haberdar olursunuz zaten.neretva

Ben evhamlı babayla büyüdüm. Haklı sebepleri var tabii. Bademcikler yüzünden çok hasta olurdum vs. Ama çooook sıkıcıydı. Ben öyle olmak istemiyorum. Oğlumu sıkboğaz etmek istemiyorum. Kötüsünü düşünmek bir sarmal gibi. Başladınız mı bitmiyor. Şimdi bile hasta olsak babam karalar bağlar, onun sağlığı bozulacak diye onunla ilgileniriz bu sefer. Şurada alacağımız 3 nefes zaten, niye zehir edelim. Hayattan zevk almanızı etkiliyorsa bence kesinlikle yardım alın. Anneliğin doğasında olan bir endişe var, ama bu kadar değil. Bir de ben olacağın olacağına inanıyorum. Biz her türlü önlemi alabiliriz ve almalıyız. Ama bazı şeylerin önünde durulmuyor. Bunu kabullenmeye çalışmak en iyisi.


CokBilmis

Suçluluk mu duyuyorsunuz, evham mı?

Yani onun yanındayken de misal farklı bir odadayken de evhamlanıyor musunuz?

Belki sadece çalıştığınız için suçluluk duyuyorsunuzdur diye geldi aklıma.Cevaplamak için Üye ol