Barbie bebeklerin kalitesizliği

Quelle soruyor: 10

Kızıma almadan evvel barbie bebek fiyatlarına bakmıştım, ucuz gelmişti. Aldıktan sonra niye böyle olduğunu anladım, çok kalitesizleşmiş. Kendi çocukluğumdan sakladığım bir tane var, et bebek gibi, dizleri kırılıyor, tok bir maddeden yapılmış. Çevremdeki bütün oyuncakçılara baktım, hepsi aynı satıyor. Bu kalitesizlik sadece Türkiye'ye mi özgü ? Layıkıyle parasını verip kalitelisini bulmak mümkün mü ?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


ipekkusgoz

Dün bir seminerdeydim Kozyy'de. Yaratıcı zeka uzmanı Eda Albayrak dedi ki 'özellikle kız çocuklarına barbie bebek almayın, lahana bebek' alın.Zaten kalitesizmiş de baksanıza. belki daha faydalı oyuncaklar alarak değerlendirirsiniz ona verilecek paraları.Sebebini de şöyle açıkladı :çocuk öyle mükemmel saçlı, mükemmel vücutlu bebeklerle oynayıp hep o şekilde insanlar arıyormuş çevresinde. Bulamayınca da mutsuz oluyormuş ya da çevresinde öyle muntazam olmayan insanlara karşı tavır gösteriyormuş.


Betul_lalezeynep

Kres psikologunun seminerinde uretilen hammaddelerinde ostrojen oldugunu dinlemistim ne kadar dogru bilmiyorum ama bende barbieye karsi antipati besliyorum


ozdenin_oykusu

İpekkusgoz arkadasa katılıyoum.barbie bebek alımına ben de tepkiliyim.tabi tercih meselesi ama o alınan bebek değil ki minyatür kadın resmen.arkadaşın yazdıklarına katılıyorum kesinlikle.özenti tipinde cocuk yetiştirmenin anlamı yok.


maviboncukk

Butın cocuklarda olunca mecburen alınıyor herhalde. Pahalı oyuncakcılarda kaliteli olanları mevcut ist.da..


yavrumveben

Barbie kızıma hiç almadım almayıda hiç düşünmüyorum Barbie karşı antipatim var benimdesefemu

bahsettiğiniz o "eski" barbie" leri artık bulamayız sanıyorum.. çünkü 2000de ve 2007de materyalleri değişti diye biliyorum.. orijinal barbie de alsanız o eski barbieler gibi değiller.. barbie koleksiyonu yapmış biri olarak yazdım, kızıma almayı düşünmüyorum:)


meltem23

Bence Barbie bir çocuk oyumcağından çok yetişkin oyuncağı. Çocuğa hiçbir katkısı yok mükemmeliyetçi ligi aşılamaktan başka. Ben barbieli çanta defter bile almıyorum kızıma. Geçenlerde winx ki resim defteri beğendi onu bile zor aldım. Kalitesiz olması daha iyi. Böylelikle alınmaz. Zaten almamak da gerek.


mutluannelif

Eski Barbieler çok farklıydı tabii.Alacağım en kötü oyuncak Barbie. Benim elimin hiç gitmedikleri şu gotik makyajlı olanlar isimlerini bilmiyorum ama koyu renkli makyajlı hırpani bebekler. Barbie daha masum geliyor. Geçen gün oyuncakçıda gördüm Barbie tarzında bebekler ama belleri incecik, sıfır beden temsili gibiydiler, onları da almam. Ama Barbielerimiz var daha çok hediye geldi çok tercih etmedim ama genelde ben eski Barbie hayranlığımla süzüyorum evde bebekleri !

Tek yönlü baksın istemem hayata yeri gelince çok güzel ve dişi görünsün yeri gelince de çok sade, doğal olsun isterim kızım için temennim tabii kendisi karar verir ama zamanında ben de oynadım o bebeklerle, Çinli bebeğim de vardı, Cosmopolitan da okudum en ağır edebi eserleri ve dergileri de. Kasmıyorum o kadar.

Barbie çizgi filmlerini cinsel içerikli ve çok tehlikeli buluyorum, izlemiyoruz.hamdusena

bende hiç almadım ve almamda o kadar olumsuz yazı okudum onları bile bile almam ki rusya da yasaklanmıştı diye biliyorum çocukların cinsel kimlik gelişimine zarar verdiği için 


nisanimm

barbie hakkında tum goruslerım degıstı artık almam.ki bende severdim cocukken 2 tane vardı sımdı kıızım oynuyor hatta onla. alıyorduk ki gercekten eski kaliteleri yok.hele en itici gelen köpekli lazımlıklı ve makyajlı dolaplı olanlar.asla almam onlardan.hic egiticiligi yok hep bir gorsellik biz buyuklerı bıle cezbedebiliyor.kız cocukları işte farklı geliyor onlara.erkeklerınde spıder manlerı var..bitmiyor karekterler.Cevaplamak için Üye ol