doğum sonrası karnınız sarkmasın diye ne yaptınız?

Tunam10 soruyor: 10

Doğum sonrası karın sarkması problemi olabiliyormuş sanırım.
Sarkmaması için ne yapmak lazım?Ne önerirsiniz?

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


wilma

Tunam selam,
Dogumdan sonraki ilk kontrolume gittikten sonra dr. birkac karin egzersizi onerdi. Hergun 10-15 dk. ayirmam gerektigini soyledi. Ayrica normal dogum yaptigim icin makat, idrar borusu ve vajina etrafindaki kaslarin sikilasmasi icin Kegel egzersizini yapmami soyledi. Sut verecegin donemde agir spor hareketlerini onermiyor dr.lar. Bazen sutun tadini degistirdigi icin bebeklerde emme isteksizligine neden olabiliyormus. Bilgin olsun cnm... 


ikicocukannesi

ben hicbir sey yap-a-madım.

sezaryende korse, spor ve benzeri uygulamaları dr dort aylık oluncaya kadar vermiyor. zaten abla dort aylık olunca ben taze gebeydim yine:) kardes'ten sonra dort ay bekleyip spora basladım. ama cok sıkı bir karnım yok oyle ebru sallı gibi filan:)

spor ise yarıyor,
korse konusunda bir fikrim yok zira ben bir kez dugunde giydim, acayip kasındım ve sıkıntıya da gelemedim:)odaya kosup cıkarttım hemen, dayanamadım.

keyifle,


burcubrsn

ya aslında bikaç kisiden normal doğumun hemen sonrasında korse giyilirse karın için acayip işe yarıyo diye duymustum..ben ilkinde bunu duyduğumda artık geç kalmıstım..
ama bu sefer yine normal doğum yapabilirsem korse kullanmak istiyorum...deneyen var mı acaba?

ben de iça gibi sıkıntıya gelemem ancak göbek gitcekse eğer bu sefer sıkcam vala disimi:)

çünkü her nekadar niyetlensemde bebisle uğrasmaktan bir iki koşu bandı deneyimi dısında spor yapamadım ki eskiden haftada 3 kez en az yapardım:(


Tunam10

saolun arkadaşlar. benim normale göre biraz büyük bir karnım var sanırım. Bir de sivri(herkes görür görmez erkek di mi diyor:)) Çok kilo almamakla birlikte karnımın normale göre çok genişlemiş olması daha çok sarkma ihtimalini düşündürüyor bana. sezeryanda korse takılmadığını bilmiyordum. Bir arkadaşım lahana gibi sarıyordu. Daha rahat ediyormuş ve doktor önermiş.


erkisisi

karın kası çalıştımburcubrsn

sezeryanda hemen takamıyosun normal doğumdaki gibi..bölgenin iyileşmesi lazım..e  ozamanda iş işten geçmiş oluyo..yani o günü kurtarmak için takabilirsin ama karnın sıkılaşması için geç kalınmış olunuyo..
benim de karmın sivri ve büyüktü ancaksarkma olmadı..eski kiloma dönebildim ve çokta göbeğim kalmadı..illa sarkacak diye bisi yok yani..


Aysegul_

Sezaryen korsesi diye bir şey duymuştum ama karın sarkmaması için mi yoksa sezaryen sonrası ağrıları hafifletmesi için mi tam emin değilim.


Tunam10

hamileyken birşey yapmışmıydın burcubrsn?
yani spor,yüzme,yoga gibi?burcubrsn

hergün 1-1,5 saat yürüyodum mutlaka..nerdeyse son haftaya kadar yürüdüm..kışın yürüyüş bandında yazın dısarda.. annem çok kızıyodu o sıralar ilk üç ay yurunmez yavaş yürü vs diye ama çok rahat doğum yapmama sebep oldu yürüyüşler ve az kilo aldım (11,5)
bi de yazın 1ay (tatilde) baya bi yüzmüstüm..

simdi nerdeee..çok rahatsızım yürüyemiyorum diye ama evde bekleyen bi canavar olunca olmuyo malesef...


Tunam10

belki yürüyüşlerinin de çok etkisi olmuştur.
aslında ben de iyi yürüyordum ama tempom düşmeye başladı malesef.
 ben de şimdiye kadar 8 kilo aldım.
ama göbişim koccaman işte.iç karnım dar hikayesi heralde.
bakalım umarım sarkmaz.Cevaplamak için Üye ol