doğum sonrası karnınız sarkmasın diye ne yaptınız?

Tunam10 soruyor: 10

Doğum sonrası karın sarkması problemi olabiliyormuş sanırım.
Sarkmaması için ne yapmak lazım?Ne önerirsiniz?

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


aytude

ben doğumdan önce iki ay hergün 5 km yürüdüm. Bir yandan da çalışmaya devam ettim. 12 kilo aldım. Normal doğum yaptım ama eski kiloma henüz dönemedim. erken mi bunu söylemek için. 5-6 kilo fazlalık var. buna canım sıkılmıyor tabii ki de, gevşek ve sarkan karnıma canım cok sıkılıyor. pilates yapmaya başladım. Korse taktım ama emzirirken zaten terden su oluyorum, dayanamadım cıkardım.
Pilatesin faydası olur mu? başka ne yapabilirim?


Tunam10

aytude doğumdan önce hergün 5 km nasıl yürüdün ya? hani bende çok ağırlaşmadım. şimdiye kadar 10 kilo aldım ama yine de o kadar yürüyemiyorum.


aytude

:) koşu bandında 1.5-2 saatte. 39. hafta doğum yaptım, doğuma 3 hafta kala yoğun yürüyüşü bıraktım. kısa yürüyüşler yaptım. ama zaten yürüyüş cok yapıyordum hamilelikten önce, bir de işim gereği hep ayaktayım. sizin de az kalmış, inşallah doğumunuz kısa sürer, kolayca alırsınız kucagınıza. Ben bu kadar yürümeme rağmen 1.5 saat süren zor bir doğum yaşadım. kafası büyük olduğu için. ama şöyle bir kolaylığı oldu, 7cm açıklık olana kadar birşey hissetmedim.


rabbit

Ben daha hastanedeyken doktor korse yazmıştı eşim gidip almıştı daha hastaneden çıkmadan giymiştim sadece yatarken çıkaracaksın dedi doktor ama ben yatarken de taktım çünkü ağrılarıma çok iyi geliyordu, bu arada Tunam10 benim de karnım seninki gibiydi ince yapılı insanların karnı böyle sivri oluyor herhalde


Asude_42

Ben de iki ay önce normal doğum yaptım. hamileyken fırsat buldukca yürüdüm, son gün bile 3-4 saat gezmiştim.o nedenle doğumum çok zor olmadı. doğum sonrasında annem karnımı sıkıca sarmamı yada korse takmamı söyledi. ilk 1-2 hafta sıkıca taktım korsyi. şimdi arada takıyorum. karnımda gözle görülür hiç sarkma yok. tabili yavaş yavaş yice düzelecek. birde hamilelikte kilo alımının çok etkisi var. ben 6,5 aldım.doğum yapar yapmaz eski halime döndüm. ayrıca sezeryan yapanlarda daha fazla sarkma oluyor.
tavsiyem sadece karın ve bel için olan korseden doğum yapmadan edin ve doğum sonrası(tabi normal) kullanmaya başla.Tunam10

aytude bugün kontrolüm vardı ve doktor normal doğum için bol bol yürü dedi:)) inşallah benimki de kolay olur. rabbit evet ya karnım epey sivri. bende bugüne kadar 10 kg almışım. doktor çok iyi dedi.
durum normal doğum ve sezeryana göre değişiyor demekki.
benimki daha belli değil. Son ana kadar da belli olmayacak sanırım.
normal olursa öyle bildiğimiz korseden mi almalıyım. yoksa özel eczaneden falan mı almalıyım?
hülya bu söylediğin kremi hemen doğum ertesi kullanılabiliyormuyuz. dikiş izi için di mi?


rabbit

Hulya ilk defa duydum kremi ya, tüh keşke bilseydim


rabbit

Üfff yahu şu nurturia 2 sene önce de olsaydı ya :((Yasemina

Sezeryandan sonra korse takılmayacak diye bir kural yok.
ben sezeryan oldum ve dogumdan sonraki 10.gunden itibaren 40 gun boyunca gece gunduz gövdeden kancalı bir korse taktım.
Dogumdan sonraki 41.gun de havuzdaydım hicbir tarafım da sarkmıyordu.
Onemli olan korsenşin bitis hizasının sezeryan dikisinin üzerinde olması yani o bölgeye baskı yapmaması.
Yurudum de ayrıca.


Tunam10

sezeryan olursa dermetix gel kesin alacağım. bir de ister normal ister sezeryan olsun korse kullanacağım. kullanan çoğu kimse olumlu bahsetmiş.Cevaplamak için Üye ol