Kreşlerdeki bölmesiz tuvaletler

kakamel soruyor: 8

Merhabalar, bu dönemde bir çok kreş gezdim, en sonunda birisine içim epey ısındı ancak tuvaletler arasında bölme olmaması çok kafamı karıştırıyor. Bir taraftan mahremiyet eğitimi diye yanıp yakılınırken öteki taraftan ortalamanın üstünde nitelikte kreşlerde bile tuvaletlerin arasında bölme olmaması ya da çok kısa/göstermelik olması dikkatimi çekiyor. 


Bunu kreş yöneticilerine sorduğumda o yaş grubunda sorun olmayacağını söylüyor. O yaş grubu dediği 3-4 yaş grubu ama bunun 5-6'sı nasıl olacak peki, onlar da aynı kreşte? Kaldı ki bazı kreşlere bu konuda ısrarla sebebini sorduğumda pes edip tuvalet alanının küçük olduğunu, bölme koyarlarsa geçişi engelleyeceğini "itiraf" ediyorlar. Tecrübeli anneler bu duruma ne der? Sorun yaşadınız mı ya da ileride yaşayacağınızı düşünüyor musunuz, yoksa aslında bazı konuların açıklanmasında kolaylık mı sağladı?

Ben bu konuda muhafazakar bir anneyim sanırım bir parça, çocuk sordukça doğru ve olabildiğince açık şekilde anlatmaya çalışıyorum ancak bir taraftan özel bölgen, kreşteki öğretmenlerinden balka kimseye elletme, kimseye gösterme derken öteki taraftan o özel bölgeyi kamuya açmış oluyoruz, ya da başka çocugunkini benim çocuğum görmüş oluyor, bu durum normalleşiyor. 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


nisa2010

Benim kızim 3 farkli yere gitti belli donemlerde.hiçbirinde de tuvaletler bölmesiz degildi.bölmesiz olsaydı pek hoş karşılamazdım sanirim.


ozdenin_oykusu

Bölmeli tuvalet anaokulları için kesin kural, şart yani. Meb e bağlı ise bölmesiz oluşu büyük sıkıntı olur okul içinde. Ben de sizinle aynı fikirdeyim. Mahremiyet duygusunu nasıl kazanacaklar?


berlindenbirseda

Oglumun gittigi okulda sadece kres tarafinda bölmesiz tuvaletler vardi, orada cocuklar en fazla üc yasina kadar kaliyor, cogu 2 yasinda anaokulu tarafina geciyor ve o zamana kadar bezli oluyorlar zaten genelde.

Anaokulu tarafinda tuvaletlerde cinsiyet ayrimi yok, ama bölme var, acikcasi olmasa idi cok garip karsilardim. Aralarinda 5-6 yasinda cocuklar var, bence o yasta cocuklar kendileri de rahatsiz olurlar.


glcn_kayra

Benimde gezdiğim kredilerde wc dikkatimi çekti hatta gittiğim en pahalı olanı bölmesizdi devlet okulu gibi geldi ama benim oğlumun gittiği yerde wc ler kız erkek olarak ayrı yerdeler hepsi lavabolu ayrıyeten el yıkama lavaboları yine mevcutguta

4 yaşına kadar olabilir ama bence de daha büyük çocuklar için bölmesiz olmamalı. Bir de o yaşlarda çok meraklı oluyorlar, hiç hoş değil. Oğlumun gittiği ilk kreşte dediğiniz gibi bölmesizdi ama zaten 4 yaşına kadar gittiği için sorun olmamıştı. Diğeri hem bölmeli hem de kız erkek tuvaleti ayrıydı.


kakamel

Tesekkur ederim cevaplar icin. Gercekten cok zor olmamali suntadan bir plaka kestirip monte ettirmek, hadi ayri bolmeden, kapidan gectim.


cancun

kız erkek ayrı ve bölmeli olmalı. kreşin dediği gibi fark etmez vs diye bir şey yok. ayrıca 3 yaştan sonra artık çocuk her şeyi farkında oluyor. hele 4 yaşında bir çocuk 85bin tane çıkarım yapabilir bu durumdan. 


mutluannelif

5 yaşı bilemiyorum ama 4 yaş için bizde sorunsuz geçti. ( dışardan gördüğümu söylüyorum tabii ) Kreşte bölmesiz ve kız erkek karışıkti tuvalet. Mahrem eğitimi vermiştim ama sadece kendisiyle ilgili olarak tabii. Yani genel bi cinsel bilgi vermedim, erkeklerden bahsetmedim. Arkadaşlarımın pipisi var ben görüyorum dediğinde ilk tepki nasıl ve nerde oldu o da aynı tuvaleti kullanıyoruz ya aynı anda yapıyoruz filan dedi. Babasına ve dedesine pipin var biliyorum gibi cümleler kurdu. Ama hepsi bu. Kardesi doğunca da yadirgadigi bir durum olmadı. Aslında iyi oldu görmesi bilmesi. Farkı gördü, biliyor. Evde hiç konuşmuyoruz bu konuları ondan talep gelmedikce. Ayıp, bakılmaz gibi baskilayici meraklandirici tarzda da asla konuşmuyoruz. 5 yaşta çok daha büyük bir okulu tercih ettik o yüzden tuvaletlerimiz farklı. 4 yaşta gittiği kreş gündüz Bakımevi diye bahsettiğimiz bir butik kresti. Sorun etmeyin bence, çocuklar çok masum asıl tehlike hep biz Büyüklerde ve ogrettiklerimizde farkında olarak ya da olmayarak.


Cevaplamak için Üye ol