reflü, 1 yaş gece beslenmesi

minigim_sare soruyor: 10

arkadaşlar, kızım biraz rahatsızlandı, yatırdığım andan itibaren sürekli öksürüyor ve öksürürken de kusuyordu. birkaçgün ne o uyuyabildi ne ben. ama uyanıkken öksürüğü yok denecek kadar azdı. ben balgam atamıyo, geniz akıntısı var diye götürdüm doktora. doktor reflü dedi, inanamadım. bi de kbb ye gösterdim. akıntısı var ama çocuk dr daha iyi bilir dedi. sanki reflü değil, ben pek benzetemedim. tek ortak nokta yatınca öksürmesi.ilaçlarını kullanıyoruz bakalım ne olacak.bir de balgam sökücü verdi kbb dr u. umarım faydası olur.

bir de çocuk dru artık 1 yaşına girdiğini, gece mama vermemem gerktiğini söyledi.ben saat 23 de ve sabah 6 da 2 öğün devam sütü veriyordum. en son öğünü saat 9 da olmalıymış. aynı bizim gibi beslenme düzenine geçmeli sadece yemek yemeliymiş.arada devam sütü verebilirsin dedi.zaten anne sütü almıyor. kaşık maması veriyordum kahvaltıda ve günde 1 kez. onları kesinlikle kullanmamalıymışım.2 gündür uygulamaya çalışıyoruz. bütün gece ağlıyor, dalgın uyuyamıyor. dayanamadım sabah 6 da verdim çocuk rahatladı. acaba bir süre daha devam etsem mi böyle diyorum. akşam yatarken vermesem, sahaha karşı versem. çocukları 1 yaşında olan mama ile besleyen anneler, siz nasıl besliyorsunuz meleklerinizi? yardmlarınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ipekkusgoz

Bizim hiç mama tecrübemiz olmadı, belki o yüzden bana garip gelmiş olabilir ama 1 yaşındaki çocuğa niye kahvaltıda kaşık maması verilir ki.Doktorunuz doğru şeyler söylemiş söylemesine ama niye 1 yaşına kadar beklemiş bu tavsiyeleri vermek için onu anlamadım.


minigim_sare

kahvaltısını 1 yumurta sarısı, peynir,pekmez, ceviz ve sütlü pirinçli mama ile hazırlıyordum. ayrıca bizimle beraber domatesin suyuna bandırılmış ekmek falan yiyordu.


ipekkusgoz

Yumurta sarısı,peynir,pekmez,ceviz yiyorsa bence mamaya gerek yok. Bunlar olur zaten bir kahvaltıda .Domatesin suyunu içiyorsa yani alerjisi yoksa kendisini de yiyebilir.salatalık da yer.


minigim_sare

onların hepsini ve kaşık mamasını karıştırılmış muhallebi gibi yiyor. ayrı ayrı vermeye çalıştığımda yemiyor


ipekkusgoz

Hımm anladım ama 1,5 yaşına hatta 2 yaşına geldiğinde burada kızım katı gıda yemiyor,ne yapmalıyım gibi sorular sorabilirsiniz.Şu an yemiyor olmasına sığınarak bu şekilde devam etmemeniz gerekir. Evet az biraz geç kalmışsınız belki ama daha ileriki yaşlarda bu sorunu yaşayanlara bakarak da zararın neresinden önülürse kardır noktasındasınız , bence vakit geçirmeden o şeyleri tek tek yedirmeye, eline verip kendisinin yemesine destek olmaya çalışın.minigim_sare

arkadaşlar 1 yaşına girip de çocuğunun gece öğününü kesen var mı aranızda?


minigim_sare

kimse yok muuu :)


dincelay

benim büyük kızım 1.5 yaşına kadar sabah 5 te kalkıp süt içti. sonra bıraktı. 2.5 yaşına kadar bulamaç ve püre yedi. Sonra bir günde normal yemek yemeye başladı. Ben bu tip şeylerde " olması lazım" sözüne açıkcası sinir oluyorum. Eylül zayıf bir bebekti, çok az kilo alırdı ve tek tek asla yemezdi yumurta hariç. Yalnız ben pirinçli değil, 8 tahıllıyı kullanıyordum o zaman. Geçen bir arkadaş tam buğday ekmeğini blendırdan geçirip onu verdiğini yazmıştı. O da yapılabilir bence, gayet de güzel olur.dincelay

bir de geniz akıntısı varsa, geçene kadar gece süt vermeyin, çünkü süt salgıları artırıyor ve kusmasına neden oluyor.


nilan

Ya bazen ciddi anlamda sinir oluyorum buradaki annelere. Insan soru sormaya cekiniyor sorduguna da pisman oluyor bazen, Kotu beceriksiz yetersiz anne durumuna dusuruluyor. Buradaki cvplar icin demiyorum sadece forumdaki cogu cvplar boyle. Sen ne soruyorsun , ne cvp aliyorsun. Neyse...

Benim oglum 12 aylikbende devam sutu veriyorum yatmadan once. Daha yeni yeni gece beslenmesini kesiyorum bu durumu oglum belirliyor aslinda. Cok aglatsa daysnamiyr veriyorm acliktan agliyor diye. Bir iki mizirdayip su verince susup uykuya daliyorsa sorun yok zaten. Kahvalti mamasi olarak milupanin peynirli pekmezli olanini 2 gunde bir veriyorum. 1 gun yumurta 1 gun mama. Hergun yumurta vermektn kaciniyorm alerji yapmasin diye. Yumurtasiz gunler kahvaltida zirlaninca mamayi care olarak buldum. Bizim duzenimiz boyle.

Tavsiyem yavas yavas gece ogununu azalt. Ve her cocuk bir degil, sen kendi cocugunun durumunu bizden iyi bilirsin. SevgilerCevaplamak için Üye ol