Kres secimi. Tad mi? yuva ilkadim mi?

knmrv soruyor: 1

Merhaba cocugum 20 aylik onumuzdeki birkac ay icinde krese baslatmak istiyoruz. Fakat turk amerikan dernegi gop subesi ile ankara english preschool (yuva ilkadim) arasinda kaldik. Bilgisi olanlar aciklarsa cok sevinirim. Gerci cok subeli yerlere sicak bakmiyorum ama yine de arastirmakta fayda var.

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


arelsmommy

nereyi seçerseniz seçin çocuğun mutluluğunu ve ruhsal-fiziksel sağlığını önemsemesine dikkat edin. Başta söylenenlere, abartılı ilgiye, diplomalara vs aldanmayın.  Biz 6 ay gop'ta Kucak Yuva'ya devam ettik ve bardağı taşıran en son damla olarak yaşadıklarımız aşağıda. Fikir vermesi için buraya bırakıyorum. 

KUCAK YUVA sahibi ve başöğretmeni Sonya Songül Souleyman’dan çocuğa psikolojik ve fiziksel şiddet uygulamaktan, çocuğu ihmal yoluyla istismar etmekten ve tarafımı da yaşattığı ve söyledikleriyle bir anne olarak psikolojik yıkıma uğratmaktan şikâyetçiyim. Şikayetçi olduğum olayın detayı şöyle;

Velilere 30 Haziran 2019 pazar günü, 14:00-17:00 saatleri arası Çankaya / Oran Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde yuvanın yılsonu gösterisi yapılacağı ve herkesin katılacağı bilgisi verildiğinden talep edilen 250 tl gösteri ücretini ödeyerek; ilgili tarihte istenildiği gibi çocuğumuzu saat 12:00 itibariyle Merkez’e teslim ettik.

Gösteri için oğlumun 85 yaşındaki babaannesi ve dedesi Antalya’dan, amcası ve ailesi Bolu’dan geldiler. Ayrıca 60 yaşındaki anneannesi ve dedesi de oradaydı. Eşim ve ben büyüklerle başka bir alanda gösteri saatini beklerken amcası ve ailesi salona erken giriş yaptılar. Amcası salona girdiğinde gördüğü manzara karşısında derin bir endişe yaşadığını aktardı, zira oğlum ve akranı bir arkadaşı sırtlarında çantaları yanlarında herhangi bir görevli ya da öğretmen olmaksızın sahnede kendi başlarına oyalanmaktaymışlar. Sahne boyunun o yaştaki bir çocuğun düşmesi halinde ciddi şekilde yaralanabileceği yükseklikte olması bir yana; salon kapıları da çocukların kendi başlarına çıkıp gidebilecekleri ya da birileri tarafından çıkarılıp götürülebilecekleri şekilde denetimsizce açık halde imiş. Ki çocuğum amcasını fark edince ona doğru atılarak “amca beni götür” diye boynuna sarılmış. Burada ben amcayla husumetli de olabilirdim ve amcası çocuğu alıp kaçıradabilirdi. Ya da tamamen yabancı biri tarafından çocuğuma zarar verilebilirdi, ya da çocuğum başıboş bırakılması sonucu herhangi bir kaza nedeniyle telafi edilemez şekilde de yaralanabilirdi. Bu nedenle çocuğu ihmal yoluyla istismardan şikâyetçiyim, ancak olay bununla sınırlı değil.

Saat 14:00 gibi salondaki yerimizi aldık ve gösteri başladı. Perde açıldığında tüm çocuklar ve öğretmenleri sahnedeydi. Önce İstiklal Marşı, sonrasında ise İzmir Marşı okundu. Çocuğum, öncelikle gösteri saatinin yaşının gereklerine uymaması (çocuğun bizden gösteri için alındığı 12:00- 17:00 saatleri arası 2 yaş grubunun uyku ve yemek zamanı olması); ayrıca karakter itibariyle grupla harekete meyilli bir çocuk olmaması sebebiyle kareografiyi bozarak ağladı. Bunun üzerine Songül Hanım çocuğumu sahne kenarına aldı ve sonraki 2 saat boyunca oğlumu bir daha göremedik. Haliyle tarafımda ve aile büyüklerinde merak ve endişe oluştu; zira oğlum 10-23 haziran tarihleri arasında ağır zatürre sebebiyle okula devam edemediği gibi gösteriden önceki hafta içi de okula gitmesine rağmen tamamen iyileşmiş değildi. Ayrıca büyükler yoldan geldikleri ancak oğlumu sahnede göremedikleri için yorulduklarını ve sıkıldıklarını belirterek gitmek istediler. Bu sebeplerle sahne değişimi arasında fark ettirmeden perde arkasına geçtim (ki benden önce pek çok veli zaten sürekli bir şekilde girip çıkıyordu, ben tam 2 saat bekledim); Songül Hanım’a durumu izah edip “oğlum nerede?” diye sordum. Bana bağırarak “3 saat k.çlarının üstüne rahat rahat oturup bir şeyi izleyemiyorlar mı?” diye çıkıştı. Ben tavrını günün yoğunluğuna vererek tekrar “Songül Hanım oğlum nerede, eğer çıkarmayacaksanız ben çocuğu alıp gideyim” dedim. Bunun üzerine iyice sinirlenen şahıs “senin derdin belli zaten” diye bağırmaya devam edip üzerime yürüdü ve hemen arkamda olan ancak fark edemediğim oğlumu kolundan sertçe tutarak çöp poşeti fırlatır gibi önüme attı ve “al al defol git” diye bağırdı. Durumun vahametini gören bir öğretmen hemen oğlumu kucaklayarak kenara çekti ve sınıf öğretmeni de beni yatıştırmaya çalıştı ne var ki sergilenen tavır üzerine aşırı sinirlendiğim ancak çocuğun gözü önünde olayı büyütmek istemediğim için “almıyorum” diyerek sahne arkasını terk ettim ve zaten tahmin ettiğim üzere oğlum arkamdan apar topar yollandı. Devamında herhangi bir olay çıkarmadan biz mekânı terk ettik zaten ve yaşananlar nedeniyle pazartesi ve sonraki günler ben çocuğumu okula götürmedim.

İki haftalık hastalık dönemlerinde bile arayıp neredesiniz demeyen Songül Hanım, 4 temmuz 2019 Perşembe günü saat 14:55’te beni aradı. 3 dakika 38 saniye görüştük. Gayet yapmacık bir ses tonuyla hiçbir şey olmamışçasına oğlumu sordu “neden gelmiyorsunuz hasta mı?” dedi. Benim sakin ancak soğuk yanıtlarımdan sorunun hastalık olmadığını anlayınca ise bana “bak açık konuşacağım kocanla konuş kararınızı verin benim kayıt dönemim devam etmeyecekseniz başka çocuk alacağım” dedi. Ben bu tavrın üzerine “tamam biz gelmiyoruz, buraya kadar ki kısmı için teşekkür ederiz” dedim ve buna aşırı sinirlenen Songül Hanım bir anda yine bağırıp çağırmaya, beni olmamam gereken yerlerde olup gösterisini bozmakla suçlamaya, yaşanan bir sorun varsa sebebinin ben olduğumu söyleyerek kendini haklı çıkarmaya çalıştı. Bense yine aynı sakinlikle çocuğuma yaptığını fiziksel ve psikolojik şiddet olarak gördüğümü, bunu tolere etmemin mümkün olmadığını kendisine belirttim ve “artık konuşacak bir şeyimizin kalmadığını anlıyorum” diyerek telefonu kapattım. Peşi sıra ise kendisi tarafından whatsapp yoluyla taciz edildim. Yazdıkları fotoğraf olarak eklidir.

Tüm bu yaşananlara istinaden Songül Souleyman’dan şikayetçiyim zira çocuğumu tanıyorum eğer bana sınıf öğretmenince söylendiği gibi sahneye kendi çıkmak istemiyor olsaydı ona ne kostüm giydirebilirdiniz ne de sahne kenarında öyle sessiz sedasız boynu bükük bekletebilirdiniz. Bu yönüyle resmen çocuğu ağladığı için cezalandırıp sahneden alıkoydu, psikolojik şiddete maruz bıraktı. Ki zaten çocuğu alıp fırlatması başlı başına bir şiddet ve cezasız kalmamalı.

Ve ayrıca evet benim derdim çocuğumu sahnede görmek de olabilir 250 tl ücreti başkasının çocuğunu 3 saat izleyip kendi çocuğumun nerede olduğunu sorgulamamak için ödemedim. Ki adı kostüm olan ancak fazlasıyla çıplaklık barındıran giysilerle klima altında saatlerce bekletilmek yüzünden oğlum Pazar gecesi yeniden ateşlenip hastalandı. Çocuğuma her türlü zarar verdi. Sergilediği tavırla ve sonrasında yazdıklarıyla ise beni psikolojik olarak buhrana sürükledi, oğlumun kreşte geçirdiği 6 ay boyunca başka türlü kötü muamelelere de maruz kalıp kalmadığı endişesi yarattı (zira çocuk sürekli anne orası kötü okul, beni başka okula götür diye yalvarıyordu ancak ben ne zaman Songül Hanım’a bu söylediklerini aktarsam beni çocuğun aklıyla hareket edecek kadar cahil olmakla suçlayıp bir şekilde ikna ediyordu).Cevaplamak için Üye ol