Oğlum herkesin tabagından yiyor

derya08 soruyor: 10

Merhaba anneler.Bizim evet böyle bir sorunumuz var.Oglum 2 yasında ve eve gelen her misafirin tabagından yemek istiyor.

Her gelende veriyor kendi çatalıyla sorun yapmıyor kimse.Esim ve benim için buyuk bir sorun bu.Bizdemi bir anormallik var !!

Ona tabak hazırlıyorum 'senin tabagın ve bundn yemelisin'diyorum ama hayır vazgeçiremedim..Lütfen degerli fikirlerinizi benimle paylasın.Yada tamamen normal canım ne olacak ki deyin..

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


maviboncukk

Siz istediğin kadar 'hayır'deyin, misafirler evet dedikçe almaya devam edecektir. Misafirlerle iletişim, paylaşım gibi de algılıyor olabilir. Ben misafirleirn yanında da tavrımı dile getirir, onlarında hayır demesini sağlardım. Tabi kırmadan, açıklayarak..


sefemu

oğlunuz misafir tabağına yaklaşınca hemen onun çatalını uzatıverin:) "herkesin çatalı ayrı" diyin  üstlerine alınırlar onlar da.. inş. ben de hiç hoşlanmam aynı çatal aynı bardak..

şu an merak ediyordur acaba onlar ne yiyor ya da hep siz yediriyorsanız başkalarından almak hoşuna gitmiştir.. kızım da bi kaç kez yapmıştı küçükken.. şimdilerde mümkün değil..
"herkes kendi tabağından.." diye diye alışacaktır.. sizin tabağınızdan yemesine izin verince herkesinkinden yerim diye düşünmüş olabilir.. gayet normal..

çatal, havlu, bardak vs nin kişiye özel olduğunu ev içinde de hep vurgularım.. herkes aynı duyarlılıkta olmuyor maalesef..


DoRuK_DiLeK

Siz üsteledikçe bunu oyun gibi algılamıştır. Böyle oluyor genelde. bir başkasının ağzını sürdüğü bişeyden yemesi "sağlık" açısından evet hoş değil ama dehşete düşürecek bir olay değil. çatalıyla birşey vermeye çalışan misafirinizi başka çatal getiriyim ben diyerek uyarabilirsiniz. fazla titizlenmek üstüne düşmek ya daha fazla bunu yapmasına yada tamamen bu durumdan rahatsız olup huy edinmesine sebep olabilir.

bende şuan tam aksi durumla uğraşıyorum. kimsenin hatta benim kullandığım çatal/kaşık, su içtiğim bardakla su içmeyen, dahası başka kaşık tabağına girerse ben bunu yemem pislendi diyen bir oğlum var. parkda kaydırağa ellerini sürmüyordu. yeni yeni alıştı. her kaşık yemekten sonra ağzını sildiriyor mesela. şimdi neyse ama bunun ilerisi takıntılı olabileceği için düşündürüyor beni. herseyden huzursuz olacak rahatsız olacak. ben önüne geçmeye çalışıyorum. bizde bu aylarında "aman oğlum başkasının kaşığını kullanma bak o kullandı onun ağzı değdi" diyerek bu noktaya geldik. şimdi bunu kırmak için ona verdiğim sudan önce ben içiyorum. o benim içtiğim yeri siliyor.


derya08

Bu neden hosuna gidiyor oglumun anlamıyorum.Gecen aksam misafir geldi istiznasız 2 tanesinin tabagından kendi çatallarıyla yedi.

Ertesi gun birisi daha geldi onunda tatlı kasıgıyla yedı ve arta kalan cayını ıctı.Inanın cok sık olmasa zaten onemsememeye calısırım.Ama cok sık yapıyor bunu.

Ve ben bunu dile getirdigim an bana kusecekler bizde mikropmu var deyip tavır yapacaklar.

off ne bileyim uyarıp soylemekten baska care yok sanırım..


leylaleyla

misafirlere cocuğunuzun durumunu anlatın ve vermeyin deyin bunu acıkca söyleyin, ben söylüyorum valla herkes çatalına bardağına sahip çıksın oğlum durdurmuyor diyorum, hatta oğluma diyorum başkalarının kaşığı kullanılmaz diye o arada ona vermeye çalışanların da mesajı aldığını düşünüyorum,

bazen de hayır bişey vermeyin bu sefer öğününde yemiyor ben ona biraz sonra yemek vercem diyorum bu da işe yarayabilir,
eğer misafirler üstlerine vazife alıp çocuğa yedirmez ve kaşık çatal bardaklarını vermezlerse o da kendininkiyle yemekten başka çare bulamaz zaten,mustafamami

valla isterlerse bozulsunlar ağzımızın içi mikrop yuvası bence. sigara içiyor olabilir, çürük dişi olabilir, uçuk vs yüzlerce mikrop var. bence leylaleyla'nın önerileri çok mantıklı. mikrop mu var diyene de 'bilemem ki' demezsiniz de 'ay yok olur mu biz kendi tabağından yemeğe alıştırmaya çalışıyoruz' filan dersiniz :)) bence bizim çatalımızla bardağımızla bile yememesi içmemesi lazım. hele daha da küçükken bizim bağışık olduğumuz mikroplara karşı daha açık oluyorlar... geçici bir şeydir muhtemelen ama siz yine de şöyle bir oyun da yapabilirsiniz. 


babası mesela size kendi çatalıyla birşey vermek ister, siz de "o senin çatalın ben kendi çatalımla yicem, kendi tabağımdan yicem" diyebilirsiniz. kızım sana söylüyorum gelinim sen anla metodu :)) direk ona söylemeseniz de onlar herşeyi dinliyor ya ondan ;)


sefemu

kibarca uyarmak en güzeli.. ben uyarmasam tabağındaki baklavayı kıvırıp kızımın ağzına tıkacak akraba görmüşlüğüm var:) oğlunuz sadece oyun yapıyor o kısma takılmayın.. koca koca insanlar düşünmeli ağızdan tükürükten geçecek mikrobu vs.. aşırı titizlik değil bu ama herşeyinde bi sınırı olmalı..


Hamster

Bence önemsenmeyecek bir durum değil,kızım bu yüzden viral enfeksiyon kapıp bir gece hastanede yatmıştı ki çok dikkat ettiğimiz halde.Kalabalığı kontrol etmek çok zor ama takmayın hiç topu doktoruna atın mesela geçen kontrolde viral enfeksiyon çıktı doktoru uyardı asla başkasının bardağını çatalını kaşığını kullanamayacak dedi deyin.Doktor deyince biraz daha duyarlı oluyorlar.Sonuçta kimse vermezse bir süre sonra unutur.Eğer mikrop kaparsa sıkıntılı bir süreç yaşayacaksınız,kızım sabaha kadar kusmuştu serum takmak için elleri delik deşik oldu.Değer mi insanlar kırılmasın diye.Hiç bir şey yavrunuzdan önemli değil.nevinc

Onemsenmiyecek bir konu degil :(kesin tavrinizi koyun ben teyzesinden dahi müsade etmem nihayetinde kimin ne mikrop tasidigi nerden belli bu kirilcak alinicak bir konu degil once cocugunuzun sağlığı onemli sevgiler :)


bbade

insanlarda boyle bir hobi var. hele ki cocuk istahliysa illa sokarlar agizina bir seyler.

disarda da durum ayni. seker cikolata kek borek vs ikram etmeler.

benim oglum alerjik mesela ve ne yiyebilecegini ben biliyorm. ama karsidakiler bu detayi atliyor.

ayni catal ayni kasik zaten igrenc otrsi bi durum.

benm esimin tarafi birbirlerininn her seyinden yer icer. o yuzden ogluma da hic dikkat etmeZ verirler. defalarca vermeyin hatta agzibiz mikroplu kimbilir en son ne zaman fircaladnz dahi dedim :))

gorgu kardesm gorgu. her seyin basi gorguuuCevaplamak için Üye ol