duvar boyama

hande soruyor: 10

Oğlum geçen hafta salonun duvarına benim resmimi yapmiş. Ben işten gelince büyük bir heyecanla elimden  tutup bana gösterdi "bak Hande" diyerekten. Bende o an yaptığı resmin çok hoşuma gitmesiyle birlikte " olum harika olmuş, teşekkür ederim" şeklinde bir çok cümle kurdum.

Bir süre sonra bu arada duvarları çizmemesi gerektiği gerçeğini ona hatırlatmadığımı farkettim. Ama o resimle ilgili okadar tezahurat yapmıştımki birden çocuğa dönüp bu yanlış diyemedim. Ama bu hatamı düzeltmem lazım yoksa bu hızla evde boyanmadık yer birakmayacak. Siz nasıl engellediniz duvar ressamlarını?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


hande

resmi yüklemek istedim ama yapamadım


BlogcuAnne

Ben en başından beri "kalemler, pastel boyalar kağıt içindir" denklemini oturtmaya çalıştım. Çok da başarısız olmadım herhalde ki duvar boyama olayı pek olmadı. Koltuklar ve oyuncakları ise başka bir konu!

Bence boya-kağıt kafasında oturtmaya çalış, bir. Mutlaka ve mutlaka çıkan boyalardan kullan, iki. O zaman nereyi boyarsa boyasın dert olmuyor. Ama tabii öğrenmeleri de lazım.

Türkiye'de var mı bilmiyorum, Amerika'da özel duvar boyaları satılıyor. Mesela çocuğun odasının bir duvarını kara tahta olacak şekilde boyuyorsun, tebeşirle istediğini yapıyor. Bu da bir düşünce olabilir, eğer mümkünse yani, odasının ya da evin belirli bir bölümündeki duvarı (ya da bir kısmını) ona tahsis etmek. Çok mu ütopik oldu? :)


hande

aslında odasının duvarını ona tahsis etmiştik. "odanda istediğini yapabilirsin ama onun dışında sadece defterine yazıcaksın" diyorduk, çünkü kitaplarada yazmaya başlamıştı. bir ara bir kitabındaki bütün karekterlere gözlük yapmış:)) bilmiyorum bakıcısından mı çıktı bu fikir (olmaması lazım ama) çünkü böyle birşeyi kendi düşüne bilmişmidir bilmiyorum. Ama geçen gün, Can'a bunca zamandır yapmaması gerektiğini söylediğim şeyin üstüne bukadar güzel söz söylediğim için kendimi gercekten kütü hissediyorum!!
acaba yeni bir konuşma yapmak için yeni bir boyama yapmasınımı beklemeliyim dersiniz?


BlogcuAnne

Bence beraber bir "boyama oyunu" oynayın. Ya bir boyama kitabını, ya da boş kağıtları boyayın. O sırada sen de mesajını ver "boyalar sadece kağıtlar/boyama kitapları/senin odandaki duvar için, değil mi?" gibi sorarsın. Daha doğrusu ben öyle yapardım :)

Nasreddin Hoca da testiyi kırmadan dövmüş ya kızını... Ama biz dövmüyoruz, söylüyoruz :)


hande

iyi fikir teşekkür ederim:))Damla

Sanat eseri bu, Hande'nin fotoğraflarından linkini aldım:


hande

teşekkür ederim Damla


BlogcuAnne

Hakikaten süper!esraozlem

Bayıldım ben buna.. Engellemeyin yavruyu :))

4-5 yaşlarımdayken babamın çalışma odasındaki tüm ahşap kitaplıkları ve duvarları -mavi- pastel boyayla çizdiğimi resimler yaptığımı hatırlıyorum. En sevdiğim renk maviymiş o dönemlerde. Annem de babam da bu konuda bana nasıl yaklaştılar çok net hatırımda değil ama herhalde katı bir tavır sergilememiş olmalılar ki hala seviyorum resim yapmayı :))

Şakası bir yana bu tür bir disiplini vermek sahiden zor. Ada da defterinden çok salondaki duvarlara çizmeyi seviyor. Ancak henüz çok bilinçli resim yapamadığından(karalamalardan ibaret :)) ve yaşı itibariyle sanırım kısa süre sonra olayı unuttuğundan, görmediği bir zamanda siliyoruz duvarları.

Odasının bir duvarını ayırmayı ben de düşünmüştüm ama şimdi daha bir pekişti bu düşüncem. 2 yaş dönemi epey bir eğlenceli ama bir o kadar da zorlu geçecek gibi bir his var içimde..


Ozge

Biz de basindan beri Derin'e blogcuanne gibi boya boyama kitabina ya da bos kagida yapilir diye soyledik. Birkac kere duvara cizmeye tesebbus etti biz de al defterine ciz dedik o da israr etmedi...Aslinda odasinin duvarinin bir kismina kocaman beyaz poster kagidi ya da karatahta asip (blogcuannenin dedigi gibi o sekilde boyanabilir, kendi evim olsa yapabilirdim ben bunu, hosuma gitti:)), bak bunu boya, buraya ciz de denebilir...


Cevaplamak için Üye ol