çorap ve toka sorunumuz

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


SelmaOnurEmre

Ben olsam hiç ısrar etmem. Çorapsız gezmekten hiçbirşey olmaz. Ayakları üşürse rahatsız olup giyecektir zaten. Hele ki saçına asla karışmayın. Onun saçı, onun tercihi. Nasıl istiyorsa öyle gezsin bırakın.


CokBilmis

mcs, sorunu okurken annem girdi nurturia'ya sandım! Valla terlikle kovalarım seni ha!

 

Ayakları üşütmez, saçlar açık kaldı diye alnı kıllanmaz.

 

Benim annem alnım geniş olsun diye saçımı sürekli toplar, habire suyla geri vururdu. 3 parmak, daracık alnım var. Saçımı toplu tutmaya alıştığım için saç köklerim inceliyor. Kuaför "Açık tut saçlarını biraz" diyor ama dayanamıyorum.

 

Ayrıca üşütüp hasta olucam diye kat kat çorap patik zırt pırt giydirirdi. 15 günde bir hasta olurdum.

 

Kızım çorap da giymiyor, toka da takmıyor. Hasta da olmadı, anlı da isterse dar olabilir. Umarım tek derdi alnının dar olması olur. Haa, şu anda annemle birlikte evdeler. Annem kesin elinde çorap peşinden koşuturup giymesi için diller döküp, gerekirse rüşvet teklif edip gerekirse de sert çıkıyordur. Kızım illallah deyip giyiyor sonunda. Ben eve girer girmez ilk iş çorapları ve tokayı atıyor benden güç bulup :)

 

Canım ya! Tokayla çoraba karşıyım uleyn, rahat bırak çocuğu! :)


CokBilmis

Karın ağrısıyla çorapsız gezmenin bağlantısı var mı acaba diye netten ufak bir araştırma yaptım. Ciddi bir kaynağa rastlamadım. Hiçbir açıklama yapmadan "Çıplak ayak gezmek gazı arttırır, sistit yapar" gibi ifadeler var ama ne bir açıklama ne de bir bilimsel atıf var.

Ayrıca mantıklı düşününce çıplak ayak gezmek gaz yapıyor olsaydı karda kışta sokaklarda çıplak ayak gezen çingene çocuklarının gazdan kıpırdayamaması gerekirdi.

Bence çocuk annesi sürekli "Çorap giymezsen karnın ağrıyacak" dediği için psikolojik bir ağrı hissediyordur. Benim annem de sürekli bu cümleyi kurar çünkü :)


CokBilmis

gulmina aslında haklısın. Tüm kaynaklar senin gibi deneysel yaklaşmış zaten :) Ama mantık şu şimdi: Tamam, gazın olunca ve ayakalr ısıtılınca gaz çıkıyor, eyvallah. Ama ayaklar üşüdüğü için gaz oluştuğu kesin değil. Öyle düşündüğün için, gazla sonuçlanıyor olabilir. Ciddiyim, gülme :)


akarsum

Terlik almayı deneyin benim kız terlik hastası süslü terlik giycek illaki sandeletleri beğenmiyor.

Ve siz ten rengi corapla değilde normal corapla gezin, ve gercekten cok tedirginseniz halı olmayan yerlere battaniye serin bizim üst katımız halifleks cocuklar corapsizda gezse tedirgin olmuyorum.

Kızınızın nekadar üstüne düşseniz ters tepicektir.

Saclarınida prenses olmak istermisin diye toplayabilirsiniz.bütün tokalarini önüne döküp kendisinin begenmesini isteyebilirsiniz.seres_esra

hepsi öyle galiba benim kız da hemen çoba aç (çorabı çıkar) diyo ben de ayağımdaki çorapları gösteriyorum bak bende giydim kızım hasta olursun sonra diyorum avunuyo toka işine de gelince evet her fırsatta çekip atıyo hele bandana asla takamıyoruz birde benim kızın da alnıda kıllı perçemleri vardı alnında ondan mı oldu acaba şimdi topluyorum değmesin saçı diye birkaç kişiden de duydum bunu benfistikcik

Çokbilmiş haklı, elbette çorap giymese, ya da toka takmasa birşey olmaz.
Ama "2 yaş çocuğuyla ne olursa olsun inatlaşmamalı" öğretisi uğruna çocuklara yapılması gerekenleri öğretmekten kaçınır mı oluyoruz ? Bu ne kadar doğru ? Daha kızımın iki yaşına epey var, ama kafamı çok kurcalıyor bu soru. Etrafımda gördüğüm ve sınır konulmamış, dolayısıyla şımarık o kadar çok çocuk var ki... Kızımın onlardan biri olmasını istemiyorum.
Tracy Hogg'a sorarsanız, anne yapılması gerektiğini düşündüğü şeyi yaptırmak için çocuğuna dil dökmemeli, uzun açıklamalarda bulunmamalı. Kısa bir açıklama elbet yapılabilir, ama çocuğunu ikna etmek gibi bir zorunluluğu yok. Kısaca "Çocuk kaçınıyorsa duruma müdahele etmeli. Kıyamet kopuyorsa da çocuğun yanında durarak sakinleşmesini beklemeli. Çocuk sakinleşince de ona sarılıp sakinleşebildiği için övmeli" diyor Tracy Hogg. Burada kastettiği elbette inatlaşmak değil. Ama kararlı olmak ve yapılması gerekeni yapmak.
Bana da bu yöntem daha akla yatkın geliyor. Çünkü bugün sorun çorap giymemek olur, yarın yapmasını istemediğiniz başka bir şey. Tüm sorunlarda "aman inatlaşmayalım" diyerek müdahale etmekten nereye kadar kaçınacağız ? Sınırları nasıl çizeceğiz o zaman ?
Bu sorular epey kafamı kurcalıyor. Siz ne düşünüyorsunuz ?


CokBilmis

fistikcik: Aynı konu şu sıralar benim de kafamı kurcalıyor. Hatta bu konuda bir soru da sordum:

http://www.nurturia.com.tr/questions/d9151200-739d-485d-a322-a022013b3ef2/1/2-yas-sendromu

Ama cevaplar hep aynı: İnatlaşma ve ikna etmeye çalış. Tipik Türk annesi... Sonra da Alman çocuklarına özeniyoruz.

Bana da farklı bir şeyler olmalı gibi geliyor ama uygun cevabı bulamıyorum. Şu ara çok megulüm kütüphane araştırması da yapamadım :) İlerleyen günlerde bir cevap bulursam paylaşırım :)

Toka ve çorap olayında ve benim sorumda verdiğim örnek gibi işetme vb olaylarda sorun şu: Vücut çocuğun vücudu, üzerinde otorite kuramıyorsun ki?

Zorla giydirdin çorabı diyelim. Çocuk kendini yere atıp tepinecek sonra da kabullenecek mi sanıyosun? Çekip çıkarıyor çorabı. Sen 10 takla da atsan giydiremiyorsun. Giydirsen, gene çıkarıyor. 50 defa dil döküyorsun, giydiriyorsun. İki dakka sonra bir bakıyosun gene çıkmış.

Zorlamak da, tatlı dille ikna etmek de, dikkatini dağıtıp kandırmak da işe yaramıyor. Giymek istemiyorsa o çorabı giydiremiyorsun, giydirsen de çıkarıyor engel olamıyorsun.dinlebeni

Biz bu durumu çok ağır geçirdik ve artık çözdükkk.....Bizde çorap yanında ayakkabı ve mont giymeme sorunuda vardı geçen kış çok çektik her yere yalın ayak montsuz çocuk götürdük insanların bana bakışını hala unutamıyorum. Çorap giymemek, üstünü örtmeme meselesi benide hasta olacak diye evhamlandırıyordu. Bir kez bile hasta olmadı, soğuğa duyarsızlaştı zor bir dönemdi ama vücud direnci arttı biz öldük bittik bu kış hastalıktan maşallah bana mısın demedi soğuk algınlığı bile yaşamadı :)

   Toka sorununu tesadüfen bir kitap ile çözdük timaş yayınlarından misi misi saçını tarıyor diye bir kitap okudum toka takmayan bir köpeği anlatıyor o kitaptan sonra anne ben misi misiyim toka takıcam dedi.. bi de tokaları hep ben aldım ama sevdiği kişiler hediye getirdi diye anlattım o da bugün dayımın getirdiği tokayı bugün halamın getirdiği tokayı sabah  takıcam flan demeye başladı artık uyku saatine kadar toka saçımızda yeni yeni saç bandı istemeye başladı ve 2 yıllık toka kabusu böylece bitti:)

  çorapta çare olarakta çorapları kişileştirdim yine hediye geldi sanıyor tüm çoraplar ona hikaye anlatıyorum ''kzım pembe kuşlu çorapların var ya işte onlar çok üzülüyor neden beni giymiyor yeşil çorabı giyiyor falan diye'' o da annne tamam üzülmesin bugün onları giyicem diyor her gün başka hikaye ya da evdeki çorapları özellikle külotlu olanları hediye paketine koyup kızım bak bunu sana ..... göndermiş kapıya bırakmış biz uyurken falan diyorum tüm gün giyiyor o çorabı ....

Çok zor günlerdi çok şükür geçtiiiii:)


ZeynepYenice

benim kızımda toka hiç sevmezdi, renkli renkli bileziklerle çözüm bulmuştuk, bileziklerin rengine uygun tokalar takarak. belki bu şekilde dikkatini çekebilirsiniz..


Cevaplamak için Üye ol