17 aylık kızımı emzirmeyi bıraksam mı?Ama nasıl?

lonelywalk soruyor: 3

Merhaba,

17 aylık kızım çalıştığım için gündüz meme emmeden gayet güzel uyuyor, akşam ise beni görür görmez meme demeye başlıyor,ve yatana kadar 1-2 sefer emiyor.Gece son zamanlarda en az 3-4 kere uyanıyor ve uyanınca da meme diyerek ağlıyor.Mümkünse beraber uyuyalım istiyor ama ben dayanabildiğim kadar yatağında uyutmaya çalışıyorum. Bu ara birkaç diş birden de çıkarıyor.Sizce emzirmeyi bıraksam mı?Bu kadar bilinçlendikten sonra onu çok da üzmeden nasıl yapabilirim?Tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


honeygirl

hımm zor bir konu,anne bebeğin en yakın, en özel anıdır meme olayı bu duygusal bağını onu üzmeden nasıl bıraktıracaksın tam bilemem ama bir arkadaşım göğsüne kahve sürmüştü çocuğu da artık memesine tiksinti davranışlarda bulunarak sürekli istememişti iğğğ falan, sonra da tamamiyle bıraktı. Ama arada annesinin göğsüne öpücük kondurmayı da ihmal etmiyor. Halbuki kahve güzeldir:)
Beraber uyumak içinse dyeceğim uzmanları boşvermek bu zamanlar bir daha ele geçmiyor sımsıkı sarılıp doyasıya kokusunu hissetmek lazım kuzucuklarımızın, güven duygusu daha çok gelişir.


lugesya

Merhaba,
Tavsiyem/Önerim yok sadece kendi tecrubemi/görüşümü yazmak istedim.

Kızım 5 aylıkken işe başladım. Tam 32 aylık olana kadar meme emdi ( son hedef zamanımız 36 ay/3 yaş idi ) Son zamanlarda ( 30.aydan itibaren ) artık büyüdüğünü/meme'nin tadının kötü olduğunu söylüyordum. Bir gün tadı kötü olan bir şey sürdüm ve ondan sonra toplamda 2-3 talebi dışında yaklaşık 3 aydır meme istemiyor.

Düşüncem: Çalışan anne, çocuguna 3 yaşa kadar meme verebilir. Bu tamamen annenin buna ne kadar hali/ruhu/canı kalabileceği ile alakalı bir durum. Yogun iş temposu/ya da yoğun ev işleri/ ya da psikolojik etkenler/ eş veya yardımcısız/desteksiz hayat vs vs nedenlerinden emzirme süresi kısaltılabilir/kesilebilir .da

Aynı odada/yatakta uyuma konusunda yYine düşüncem : içimden geldiği gibi davranmak ve kimi zaman aynı yatakta kimi zaman da ayrı yatmak.

her anne/her çocuk kendi dinamikleri ile bir arada değerlendirilebilir, bu nedenle yüreğiniz doğru yolu size gösterecektir.
Kolaylıklar dilerim


loreena85

bence bırakın bu saatten sonra ona bişey verdigini sanmıyorum.bende 17 aylıkken bıraktım.uyku düzeni filan olmuyor hem siz hem o yoruluordur.bence iikinizinde gününüzü verimli gecirebilmeniz iççin saglıklı kesintisiz uykuya ihtiyacınız var ben hiç bırakmaz sanıyordum bir iki gece feci gecti ama sonra unuttu yeterki siz kararlı olun.ben tuzlu su sürdüm bideha istemedi ama kendinide yerden yere attı ... şimdi cok şükür diş agrıları dışında gece kesintisiz uyuyoruz sadece arada su veriyorum.oda bende rahatladık :))Cevaplamak için Üye ol