Göz yaşı kanal tıkanıklığı

mugebil soruyor: 4

Merhaba,

2 yaşında kızımda göz yaşı kanal tıkanıklığı var. Sağ gözü sürekli sulanıyor ve çapaklanıyor. Konjuktivit için damla ve krem kullandık. İlacı kullandığımız sürede daha iyi oluyor fakat bırakınca sulanma sonucu tekrar çapaklanma oluyor.

2 yaş sonrası çocuklarda geçmezse genelde cerrahi müdahale gerekiyormuş. Daha önce bu rahatsızlığı yaşayan oldu mu?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


seyircikoltugu

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Benim oğlum doğumdan itibaren bu sıkıntıyı yaşadı. Sürekli çapaklıydı. Hatta çapak o kadar fazlaydı ki üstüne başına yatağına bulaşırdı. Doktoru damla verdi, yeni doğan geçer dedi ama 4 ay geçmedi. En sonunda göz doktoruna götürdük, o da antibiyotik etkili bir damla verdi. Damlayı sıkınca iyi ama bırakınca devam ediyordu. Eğer geçmezse cerrahi müdahale dedi doktor. Kendi kızına da böyle bir müdahalede bulunmuş. Bir de göz masajı tekniği gösterdi. Bu göz masajı sayesinde kanalı açıldı. Tabi sizin bebeğiniz 2 yaşında, masajla geçmeyebilir belki.

Bence iyi bir göz doktoruna daha götürün. Tek bir doktorun dediğine göre karar vermeyin.


serra77

Kizim 6 aylikken kanal acma ops gecirdi. Kanal tekrar tikaninca kanal genislesin diye tup takildi , 6 ay sonra tup cikarildi.

Yani toplam 3 ops ile goz duzeldi ama burun cok tikanirsa nadirende olsa sulanma olabiliyor , damla kullaniyoruz.

(masaj vs.ile duzelecek gibi degildi kizimin gozu)

Korkulacak operasyonlar degil fakat gec kalmamaniz gerekiyor.

Cok gecmis olsun..


ssebnemm

Oğlumun iki gözünde de vardı doğduğundan itibaren hem damla hem de günde yüz defa bahsedilen masajı yapmıştık ancak dördüncü ayını doldurunca geçti. Her ay kontrole gidiyorduk. Capaklanmasi ilk ay geçmişti sulanma da yoktu ama tıkanıklık ancak dördüncü ayda iyilesti. Kesinlikle iyi bir göz doktoruna gidin çocuk doktorları anliyor ama tedavi edemiyor.


kurablyemm

Kizimda 2aylikken oldu masajla gectiCevaplamak için Üye ol