Kundak

rossathelstan soruyor: 5

Merhaba
2 aylık bebeğimi kolay uyuması ve uzun uykuda kalması için son birkaç seferdir kundak yapıyorum. Bacakları serbest kalacak şekilde kollarını kundaklıyorum, yarım kundak deniyor buna sanırım. Harvy Karp'ın kolik bebekleri rahatlatmakla ilgili "Mahallenin En Mutlu Bebeği" isimli kitabında şiddetle kundak öneriliyor. Bebekler istemsiz olarak kollarını kıpırdatıyor ve hareket bebeği uyandırıyor, kolları sarılı olarak yattığında anne karnındaki gibi sınırlı bir alanda kendini korkutmadan yatabiliyor. Kitaptaki argüman kabaca böyle. Annem beni ve kardeşimi hep yarım kundak yapmış. Bebeğe annemle bakıyoruz ve anne kundak yapalım mı deyince aşırı sevindi :) Kundağı yaptık, ağzına emziği verdik, battaniyesinin uçlarından karşılıklı tutup hafifçe salladık, o kadar tatlı bir şekilde sızdı ki uyandırıp sevesim geldi. Başka kundak yapanlar deneyimlerini yazabilirler mi? Kundak yapmaya ne zaman başladınız? Sürekli mi yaptınız? Ne kadar süre yaptınız? Ya da doktoru aman ha kundak yapmayın diyen var mı? Varsa nasıl açıklıyorlar? Herkese şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


berlindenbirseda

Eskiden yarim kundak eller serbest, bacaklar sabit sekilde yapilirmis. Aslinda cok yanlis tabii, kalca cikigi riskini arttiriyor. Harvey Karp'in onerdigi kundaklama sekli ise candir :))) Tabii bacak hareketleri yine de biraz olsun kisitlandigi icin kalca cikigi riski olan bebeklerde dikkat etmek lazim. Bir de -en gec- donmeye basladigi anda birakmak lazim, yüzüstü donup de ger donemezse riskli olabilecegi icin. Bu yuzden bebegini kaybeden bir Amerikali annenin yorumunu okumustum bir sitede, Allah korusun kuzulari.

Ben  oglum 3,5 aylik olana kadar kundakladim, sonra once bir kolunu cikardim, 3-4 gün ona alisinca da tamamen attim kundagi. Anneme esnek bir kumastan kunda bezi yaptirmistim, ama geceleri alt degistirmek icin kundagi bozup yapmak zor geldiginden SwaddleMe cirt cirtli kundak kullandim, hatta ellerini serbest birakmadan evvel alt kismini kesmistim ayaklari tamamen rahat etsin diye.

SwaddleMe yenidogan, 1 aylik ogluma kucuk gelmisti, onu da soyleyeyim, büyük boyuyla degistirmistim o yüzden.dilrubaa

Ben de swaddle me kundak kullanmistim arada. Ama oyle cok uzun kullanamadim 3 aylikken filan cikarmaya basladi cunku elini ayagini. Tracy hoggda okumustum ben de bebeklerin istemsiz olarak ellerini kollarini kipirdatip kendilerini uyandirdiklarini bu yuzden huzurlu uyuyamadiklarini. Cok sıkı sarmamak kosuluyla bana mantikli gelmisti. Ama tabi bi de kizim yaz dogumluydu bu yuzden de cok fazla ozellikle gunduz uykusunda saramiyordum.


sunkey

Swaddle me ben de kullandım. Çok rahattı. Moro refleksi deniyordu sanırım,  irkilme refleksine rağmen  kollar da bağlı olduğundan rahat rahat uyuyordu. Ben 4 aya kadar kullandım harikaydı.


mutluannelif

Kızım yaz çocuğuydu, çok sarıp sarmalamadım ama yarım kundak yaptım battaniyesi ile. İlk aylar öyle uyurdu. Yeni doğan için şahane bir şey bence, sıkmadan çok sarmadan, yarım kundak.


m_eymen

Soruyu yeni gördüm.bende oğlumu yaklaşık 7. Ayına kadar kundak yaptım. Dediginiz gibi sadece kollarını hafifçe sariyordum.gercekten ise yariyor. Zaten hareketlenince kendisi çözüyor ve kundak istemiyorum mesajı veriyor sizeCevaplamak için Üye ol