hastalık bronşoit olduk?

ilke08 soruyor: 9

bronşoit olmuşuz. gerçi daha başlangıcıymış ama geçiren var mı? ilaçlar dışında ne yapmalı bir doğduğumuzdan beri burnu sürekli tıkalı gibi nefes alırken ses geliyor. bakıyorum bir şey yok sürekli serum fizylojik damlatıyorum çok sık olmamakla birlikte yinede o sesten kurtulamadık. doktorda tam bir şey söylemiyor. her şey olabilir gibi genel bir cevap veriyor sizler ne yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


kedidirkedi

Bu ara salgın var, olana da olmayana da dayıyorlar ilacı. Bir baska doktora da götürün mutlaka derim. Bebeginiz çok küçük, bos yere ilaç kullanıyor olmasın

 


ozdenin_oykusu

biz de olmuştuk.şu ara yine hastayız tekrralanmamamsı için dua ediyorum.

geçen seferki hastalığımız sırasında dr.önerisiyle sekrol ve ventolin şurupları kullandık. dr.bol sıvı almalısınız dedi özellikle de su.ılık ballı limonlu su verebilirsin demişti ama sizinki bal için çok küçük.o yüzden bir damla limon sıkılmış su verebilrisin rahatlatıyormuş boğazları.bir de hasta insanlarla tmas etmesin dedi.temiz hava şart.terli olup olmmasına ve üşüme durumlarına daha da çok dikkat ettim.her zaman yaptığım gibi her uykudan sonra odasını havalandırdım.nevresimlerini daha sık değiştirdim vs..
çok geçmiş olsun.bir an önce atlatmanız dileğiyle...


Sanemm

Biz de olduk, doktoru hırıltı var, başlangıcı dedi antibiyotik verdi. Benim şahsi fikrim bebeğime gözlemim altında son çare olarak ilaç vermekti.

İlaçları kullanmadım, anne sütüne ağırlık verdim, bol bol uyuttum, ek gıdasında tavuk suyu, maydonoz, sarımsak vb... gibi gribal enfeksiyona karşı yararlı gıdalardan kullandım. Burun tıkanıklığı için geceleri yakasına coldmix damlattım, odasında buham mak. çalıştırdım.

Doktoruna tekrar muayeneye gittiğimizde hırıltı ve başlangıç tamamen gitmiş dedi. Burada önemli olan bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek, tabi ki hasta olacak ama ilk çare ilaç değil, vucudun savunma mekanizmasına fırsat vermek lazım, vucut dirençsiz ve hastalık seyrinde ilerleme varsa tabiki ilaç kullanılmalı. Ama önce vucuda fırsat tanımalı...


CokBilmis

sanemm +1

Benim kızıma da geçen sene bronşiolit teşhisi kondu. Sürekli gittiğimiz doktoru, alanında en genç kadın profesör, çok tecrübeli, bilgili ve ilgili bir doktor. ROntgen çektirtti ve "Hemen antibiyotik başlayalım, salgın var, zatüreye dönebilir" dedi.

Tek bir damla ilaç vermedim.

Bronşiolit antibiyotik ile geçen bir hastalık değilmiş zaten. Eğer akciğerlerde iltihap varsa, onu kurutmak için gerekebilirmiş. Steteskopla dinlemek de iltihabik bir durum olup olmadığını anlamaya yetmiyor ne yazık ki...

Bağışıklığını kıvvetli tutup, hastalığı rahat atlatması için çaydı, baldı, cold mix'ti, buhardı hepsini kullandım. 29 aydır hala ilaç kullanmadan atlatabiliyor hastalıklarını.ozgelif

Geçmiş olsun
Bir kere bronşiolit ile karşılaşınca çoğunlukla hastalıkların devamı aynı şekilde geliyor. Bundan sonra hazırlıklı ve tetikte olmanız gerekiyor.
Burun sürekli açık olucak öncelikle bu. Serum fizyolojik arkasında otri bebe ile temizleme bizim baş uygulamamız. Özellikle yatmadan önce.
Yatarken başını yükseltin ince bir yastıkla ki genze akma kısıtlansın.
Onun dışında doktor tavsiyesi ile kullanacağınız ilaçlar var.
Herşey olabilir şeklinde bir cevap çok saçma geldi bana kusura bakmazsanız.
Çünkü ciğerlere inmesi ile tehlike yaratacak ve allah korusun ama zatürreye çevirebilecek bir hastalık bu.
Bu arada göğüs hırıltısı ve solunum hız ve sayısına dikkatli olmanız gerekmekte. Hırıltı ciğerlere indiğinin göstergesi ve hızlı soluk alma verme de acil durum işareti. Solunumda hızlanma (sanki nefesi alıyor ama tamamını geri vermeden,hızlı tekrar soluk alması gibi) Bu durumda vakit kaybetmeden acile gitmeniz gerekir.
Tabi bu yazdıklarımın tamamı hastalığın ileri aşamaları.Ama dikkatli olmanızda fayda var.
Nem cihazı bronşiolit de tavsiye edilmiyor.
Onun dışında bol sıvı ve ıhlamur çiçeği demlemesi son derece işe yarıyor.


CokBilmis

Bebeklerde 38 dereceye kadar ateş normal sınırlar içinde kabul ediliyor (NEtten araştırırsanız pek çok tıbbi kaynak bulabilirsiniz bunu doğrulayan)

Gribal enfeksiyonlarda 3 gün ateşli olması gayet normaldir zaten. Eğer çocukta anormal bir durum yoksa, paniklemek hçbir işe yaramaz.

Bir ay önce salgından ben de kızım da nasibimizi aldık. Tüm çocukluğu boyunca antibiyotikler ile büyümüş olan ben hala öksürüyorum. 29 ay boyunca tek bri damla ilaç almamış olan kızım ise 3 gün 39,5 derece ateşle gezdi ve 1 hafta içinde de hastalığın tüm belirtileri geçti.

Ben ısrarla her faranjit, üst solunum yolu enfeksiyonu, bademcik, bronşiolit teşhislerinde doğrudan antibiyotik ve diğer ilaçların kullandırılmasına karşıyım.


CokBilmis

Eklemeyi unutmuşum: EMen çocuğun ateşinin yükselmesi de gayet normal.

İnsan vücudunun ısısı da akşama doğru artar, yemek yedikten sonra artar.

Vücud herhangi bir işlem için (yemek yemek, konuşmak, yürümek) efor sarf ederse, vücut ısısı da (biz ateş diye tabir ediyoruz) bu efora paralel olarak artacaktır.

Bunda da telaş yapacak bir şey yok.

En iyisi çocuğun ateşini hiç ölçmemek. Zİra ateş ölçerek yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ateşin yüksek olduğunu görmek sadece sizi ateş dürücü vermeye zorlar içten içe, başka da bir işe yaramaz.


kamelya28

Ben küçükken çok bronşit ve zatürreye yakalanmış biriyim.. Anneme büyüklerinin tavsiyesi benim hayatımı kurtarmış... Çok zorda kaldığımda hala uyguladığım ve bence çok işe yarayan bir yöntemdir. Denemenizi tavsiye ederim.. Bir kaç tatlı kaşığı iyi balı sırtına süreceksin ve hafif karabiber dökeceksin. Üstüne ütü ile ısıtılmış karalahana örteceksin. Bu  işlemi gece yatmadan yapacak ve sabaha kadar ellemeyeceksin. Bu yöntem ciğerlerdeki iltihabı kurutuyor. ve nefes almayı normal haline döndürüyor.
Çok geçmiş olsun...


seyma_eymen

malesef benim oğlumda sekiz aylıkken bronşit oldu bir sabah uyandık ve takır takır öksürüyor sonra hava verdik antibiyotikler ilaçlar iğneler ve süreklide hasta yavrum memleketimizin havası çok sert azıcık terlese ve soğusa direk hasta ne yapacağımı bende bilmiyorum ilaçsız geçmiyor ayda bir doktor yolundayız bıktım ilaçdan ama ilerler diyede götürmeden olmuyor ilaç verincede kullanmasna olmuyor çözemedim


Cevaplamak için Üye ol