hangı mama???

cayyide soruyor: 10

gunduz anne sutu almadıgı ıcın dr tavsıyesı ıle mamaya gectık.ama pek sevmedık.aptamıl 1 ,sma , similac hepsınden denedım kokusu bıle mıdesını bulandırıyor.zorla verdıgımde ıse kusup yuzunde kızarıklıklar olusuyor..anne sutunude sagıp verdıgımde sevmeden ıcıyor ve ardından onuda kusuyor.ama elma suyunu cok iştahla içiyor.

yavrum gunduz ac kalıyor.o yuzden de hıc uyumuyor. 5-10 dakıka sekerleme yapıp uyanıyor.var mı bır onerınız...
 

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


GOGO05

bebelac deneyin benim oğlumda hepsini kustu bunu sevdi gerçi ben çok vermedim ama bunu en azından içiyordu


fistikcik

Gündüz anne sütü almamasının sebei nedir ? Sadece gece mi emiyor ? Gündüz kendini geriye atarak, ağlayarak memeyi red mi ediyor ? Eğer durum böyleyse şurada yazdıklarıma bir bakın isterseniz :

http://www.nurturia.com.tr/questions/bbb07594-7ad9-4f25-bc4c-9f7a01864603/1/1-aydir-bebegim-sutumu-iciyo-ama-beni-emmiyo%28%28

Sebebi çözmek içebileceği bir mama bulmaktan (tabii o da gerekli ama) daha etkin olabilir.


cayyide

fıstıkçık bende herseyı denedım ama olmuyor..bebegım uc aydır bole daldırıp verırısem ıcıyor dıger sekılde ımkanı yok..gazdan suphelenıyorum cunku kolıklı bır bebek ..mama son tercıhımdı ama gıttıkce kılo almak yerıne zayıflıyor bebegım..sımdı mamayı bıle almıyor.bazen caresızlıkten aglıyorum.sız cozebıldınız mı sorununuzu???


gogo05 bebelac aklımda bıde onu denıcem ama guvenılır mı acaba ??


fistikcik

Sakin olun, çok yıpratıcı bir durum, biliyorum, ama çözümsüz değil. Ve mama vermek dünyanın sonu elbette değil. Mama için Pre Aptamil'i bir deneyin isterseniz. Yenidoğanlar için öneriliyor aslında, ama 6. aya kadar kullanılıyor. Normal Aptamil'den daha kolay sindiriliyor. Benim kızım Aptamil 1'i sevmemiş, Pre Aptamil'i içmişti.

3 aydır böyle demişsiniz, demek ki ilk ay emmesinde bir problem yoktu. Sonradan oluşmuş bir durum. Acaba 1. ay biberon verdiniz mi ? Meme-biberon karmaşası da emmeyi reddetmeye yol açarmış (Biberondan süt hızlı ve çaba gerektirmeden akıyor, bu duruma alışan bebekler memeyi reddedebiliyor). Durum bu ise çözümü biraz uğraştırıcı da olsa var. Bu konuda en iyi kaynaklar La Leche League makaleleri, eğer sorunun bu olduğunu düşünüyorsanız bu konuda bir kaynağı çevirip size gönderebilirim. Bir de eğer sorun bu ise mamayı da biberonla değil, kaşıkla verin. Zor olur diye düşünüyor insan, ama aslında değil. Kızım biberon hiç almadı. Şimdi kaşıkla süt içmesi gerekirse 5-10 dakikada içiveriyor.

Kusması var demeniz reflü olasılığını da düşündürtüyor. Aynı zamanda süt alerjisini de... İkisi de kusma ve memede huzursuzlukla kendini gösterebilir. Emdiği zaman oluşan reflü yüzünden bebek daha memeye yaklaşır yaklaşmaz ağlamaya başlayabilir. Bu konuda bir doktora danıştınız mı ?

Sütünüzün durumu nasıl ? Fazla fazla mı geliyor (emzirme aralarında göğüslerinizden taşıyor mu?) Eğer öyleyse, bu durum da bebeğin memede ağlamasına ve kendini geri atmasına yol açabilirmiş. Aynı zamanda çok miktarda gaza sebep olurmuş. Yukarıda bağlantısını verdiğim mesajda bu durumu uzun uzun anlattım. Bunun da çeşitli çözümleri var.

Bizde durum şu şekilde : bazı günler sorun kaybolmuş gibi görünse de tam anlamıyla çözülmüş değil. Ama memede kendini geriye atmanın önüne şu şekilde geçiyoruz : önce müzikle ayakta biraz sallanıyoruz (dans eder gibi). Sonra oturmadan, ayakta ve sallanmaya devam ederek memeye tutuyoruz. O zaman memeyi alıyor. Hafif sallanarak emzirmeye devam ediyoruz. Artık huzursuzluk göstermeyecek gibi görünürse oturabiliyoruz. Bunu bir deneyin isterseniz.

Bir de kucağınıza alıp, bir yandan banyo yaptırmak ve emzirmek işe yarayan bir yöntem (tabii günün her saati banyo yaptırmak mümkün değil. Bir de bunun için size yardımcı olan biri olmalı ki siz kucağınızda bebeği tutarken başka biri üzerine yavaşça su döksün).

Yatarak emzirmek bazen işe yarayabilir (Internetten güvenli yatarak emzirme pozisyonlarını araştırın).
Çaresiz hissetmeyin kendinizi. Bu yöntemleri tabii bebek açlıktan ağlarken denemeyin. Biraz mama verin, sakinleşince bir de bunları denersiniz.
Sevgiler..dila

bizimkide aptamili ve başkasını almadı sadece bebelak aldı.polen

bana oğlumu hatırlattınız.çok zor bir durum gerçekten.o da mamayı sevmedi.birsürü marka denemiştim ben de.meme emmek istiyor,ne varki sütüm bitmişti.
bir gece saat 4,açlıktan ölüyor,mamayı içmiyor,çığlık çığlığa bağırıyor,ben perişan halde uğraşıyorum.eşim eline damlatıp tadına baktı.nasıl içecek bunu ne tatsız şey buşeker koysana diye elime tutuşturdu biberonu.
mutfakta şeker koymak istemedim.birkaç damla pekmez damlattım içine.götürdüm geri.oğlum şapır şupur 5 dk da içti mamayı ve uyuyakaldı.
deneyin diye anlatmadım,ama paylaşmak istedim..


cayyide

fıstıkcık ilgin ıcın tessekkurler..ben bıberonu hıc vermedım sımdı yenı yenı alıstırmaya calısıyorum, reflu sıkayetlerı gıbı degıl dedı dr..ole olsa her yedıgını kusar ama emme ve reflu baglantısını bılmıyordum.bıraz daha dıkkat etcem.sutum bol ise evet yuzu -gozu sut ıcınde kalıyor.fıskırıyor ama artık azaldı sutum eskıden ole oluyordu..yatarak verıyorum ama yıne aynı dalmıssa yada uyuyor ıken alıyor..banyo olayını denemedım en yakın zamanda denıcem ama bu her emzirmede yapması bıraz olcak..baslarda bende senın gıbı yapıyordum dıkkatı dagılınca emıyordu hatta esımde koluma gırer halay cekerdık hep bırlıkte ama artık ole de almıyor..pre aptamıl ın tadı aptamıl 1 gıbı mı acaba ole ıse onuda alıcagını sanmıyorum ama denıcem..tekrardan tessekkur ederımm..


polen sonrasında ne yaptın yanı sureklı pekmezlı mama vermedın demı??


GOGO05

ben açıkçası mamalara yani formül mamalara karşı biriyim ama işe başladığım dönemlerde stresten yada başka sebepten sütüm çok azaldı bende mamaya başladım hiç istemeden .hepsini denedim milupa,sma,hero baby ve bebelac sadece bebealacı içti oda 1 yada 2 ay verdim 10 aylıkken devam sütü varya vitaminli sütler ona geçtim mesela arı mama alın onu uyumadan yarım saat önce yoğun kıvamlı değilde daha sulu yapın ya kaşıkla yada biberonla verin benim oğlum onuda çok sevdi hem tok tutuyor muhallebi sanırım 4.aydan sonra yazıyor kutusunda inş severstillo2010

cayyide bebeğin mamayı kusması reflü sorununu akla getiriyor bunun için Bebelac'ın AR yani antireflü formülü var bunu deneyebilirsin, ancak beraberinde yüzünde kızarıklıkta olması allerji ihtimalini ortaya çıkarıyor süt allerjisi olabilir bence bir çocuk dr'nun fikrini alın. Yorum yapan arkadaşlar, karşı olduğunuz o formül mamalar yerine ne önerirsiniz inek sütümü? ne olur açıp birkaç bişey okuyun inek sütünün zararları her yerde yazıyor. bahsettiğiniz arımama bildiğin pirinç unu yani karbonhidrat yani kof şişmanlık içinde ne vitamin var ne mineral arkadaşlar bebeğin beyin gelişimi %80 oranında 0-3 yaşta tamamlanır ve bu arada ne yediği içtiği önemlidir, pirinçunu ile ne almasını bekliyorsunuz lütfen bilmediğimiz konularda çok basit gibi görünen ancak bebeklerimizin tüm hayatını etkileyecek şeyler üzerinde tavsiyede bulunmayalım onlar bizim geleceğimiz, proteine, omega 3 ve6 içeren, vitamin mineral içeren formül sütlere (tabiki eğer anne sütü yoksa) ihtiyaçları var. sadece demir eksikliğinin IQ seviyesinde 15 puan kadar fark yarattığını biliyormusunuz, sizce pirinçunu yada arımama da demir varmı. Lütfen biraz hassas olalım çocuklarımız konusunda.


denizkayla

Oglum hipp icti 11 ayliktan sonra.gazli bir bebek oldugu icin hipp daha organikmis o yüzden dr tavsiyesi üzerine onu vermistim.Cevaplamak için Üye ol