Ben işe gittiğimde bebeğime nasıl anne sütü verilebilir

firis soruyor: 6

ben 2 ay sonra yani bebiş 3 aylık olduğunda çalışmaya başlayacağım.şimdiden buzlukta stok yapmaya başladım ama bu sütleri kızıma nasıl vermeliyim.biberon beni korkutuyor mememi almaz artık diye..... zaten yarım gün çalışacağım yarddıımm

 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


sappho

Hem biberonu hem de memeyi alıyordu benim oğlum. Ben de 2 aylıkken çalışmaya başlamıştım. Kaşığı denemiştik ;ama yarısı dışarıya gidiyor,oğlum sinirleniyor ve doymuyordu. Doktorumuz ısrarla" kaşık" diyordu. Dediğim gibi ben hiç sorun yaşamadım ve çevremde de benim gibi çok anne gördüm. "Biberonu deneyin." derim. Bu arada stok yapmanız çok güzel,rahat olun. Ben onu yapamamıştım işte. Kolaylıklar....


firis

kaşık biberon nasıl acaba işe yarar mı ki?

 


sappho

Ben kullanmadım,kullanan varsa yorum yapacaktır zaten. Anne memesine en yakın chicconun kauçuk emzik başlıkları var,onlardan kullanıyordum. Haaa bir de nasıl unuttum ki önemli bir detay bu. Benim de sizinki gibi bir endişem olduğundan memenin hemen ardından biberon onun hemen ardından meme veriyordum. Belki bu işe yaramıştır.Kaşığı kullanmazsanız deneyin derim.


tubavekizlari

firis bende kızım 3 aylıkken işe başladım ve hala yarım gün çalışıyorum, 4. ayın sonuna kadar stoktaki sütleri veya sağdığım sütü biberonla gayet güzel içen kızım 5. ay başladığında biberonu reddetti ve mama vermek yerine ek gıdaya başladım. demem o ki, biberon vermekten korkma, meme emmeyi bırakmıyor biberonla ama zaman içinde memeyi tercih edip biberonu reddedebiliyor.  zaten anladığım kadarıyla kızın bir öğün yiyecek sen yokken, memeyi unutmaz günde bir kezle.

büyük kızımda kaşıklı biberon almıştık, kaşığa süt dolma hızıyla bebek onu bitiremediği için çok sinirlenirdi en sonunda normal suluk ucunu kullanmıştık. değişik şeçenekler aklında olsun ama bence en iyisi biberon


marina27

ben de aynı dertten muzdaribim. biberona alışıp memeyi bırakmasın derken birden biberonu bıraktı sağdığım sütleri içmedi. bebeğim 40 günlüktü öğleden sonraları işe gidip gelmeye başlamıştım, 1 öğün biberonla besleniyordu. 2,5 aylıkken tatile gittik ben 10 gün boyunca hiç biberon vermedim, döndüğümüzde çok zorlandı bi gün içti bigün içmedi beni bekledi falan. 4 ayını doldurduğunda biberonu da emziği de bıraktı. o yüzden dedikleri gibi şimdiden günde 1 öğün biberona başlayın bence de.


fistikcik

Merhaba,
Kaşık biberon süt gibi sıvılar için değil, yarı katı besinler içindir. Süt için kullanışsızdır, işinize yaramaz.
Bebeğinizin biberona alışma riski ne kadar sıklıkla verdiğinizle ilgili. Gün içindeki öğünlerinin çoğunu biberonla alacaksa bu bir risk yaratır. Ama günde bir ya da maksimum 2 defa alacaksa çok problem olmaz.
Bu arada bebeğiniz 3. ayına kadar biberon almadıysa bundan sonra almayı kabul etmeyebilir. Benim kızım etmedi mesela. Boş yere farklı biberonlar denemekle uğraştım. Sonunda, doktırumuzun da önerdiği gibi, ben işteyken kaşıkla verdik sağılmış anne sütünü. İnsana zor gibi görünüyor önce ama hiç değil aslında. Bebek çok rahat içiyor. Ayrıca ek gıdaya başladığınız zaman kaşıktan gelen herşeyin iyi olduğuna inanan bir bebek çok avantajlı oluyor.

Zaten 5. aydan itibaren ince delikli bir alıştırma bardağı (suluk) kullanması mümkün. Bu aydan itibaren de sütü alıştırma bardağında verirsiniz, böylece biberona hiç ihtiyacınız kalmaz. Biz öyle yaptık.
Biberon almaması (sonradan bırakmakta zorlanmaması açısından) bir avantaj olabiliyor.Cevaplamak için Üye ol