Anasinifi öğretmeninin dediği normal mii

bigsister soruyor: 5

Merhaba. 5 yaşında bi kardeşim var

Bi gün gözleri şişmiş okulda aglamis. Ne oldu diye sorduk. Öğretmen bağırmış.  29 ekim gösterisi için oyun hazırlıyorlardi kardeşim bi hareketi yapamamis yapamayınca oynamak istememiş. Öğretmen de yapabilirsin gibi cesaret içerikli konuşma yapmak yerine yapmazsan oynatmam hiç seni demiş bağırarak. O da ağlamış sonra öğretmen arkadan gelmiş sarılmış. 

Ertesi gün okula gitmek istemedi. Korkuyorum siz de gelin dedi. Neyse o gün çıkışı annem konusmus öğretmenle neden korkuyor b çocuk diye. Öğretmen de demiş 4 yaş grubuna yazdirsaydiniz da olurmuş başkalarına 1 2 kere deyince anlıyorlar ona 3 4 kere demek zorunda kalıyorum.  Suratıma bakıyor falan demiş.  Bu vocuk kesinlikle 1.sınıfa başlayamaz seneye. ( seneye 73 aylık olacak eylülde).

Annem tabi o sokla bi şey konuşamamış. Aksam aradı ogretmeni ne var bu çocukta diye.. Sınıfın en gerisi demiş telefonda. Bunları yüz yüze konuşalım demiş.

Annemle ertesi gun okula gittik. Kardeşimi ben aldım onlar okulda konusacaklardi.  Annem pedagog a danışmayı düşünüyoruz demiş.  Öğretmen önermiyorum ben demiş. Ben memnunum ondan. Bazen dediklerimi yapmıyor ama iletisimsizlikten benden kaynaklanıyor olabilir. Sınıfın en yavasi ama güzel yapıyor bakın göstereyim demiş. Gayet güzel yaptiklari.Solak acaba ondan olabilir mi yavasligi demiş annem. Aaa evet ondan da olabilir demiş öğretmen de. Annem de demiş bu çocuğa seneye 1.sınıfa başlayamaz dediniz bunu soylemekri için erken değil mi sizce de demiş. Eeee yanii gibisinden cevap vermiş.  

Ben anlamadım bu işten. Kardeşim haftanın günlerini falan ezberlediklerinde ilk ezberleyenler arasındaydı. Gene de uzman pedagogla gorustuk. Eve geldi. Gelişim testi uyguladı.  Gelişimde bi problem yok yaşının özelliklerini gösteriyor.  Sadete utangaç bi çocuk.  Gözlerime bakmyor kısa kısa cevaplar veriyor. Dedi. Öğretmen 1 yıl öncesinden nasıl böyle konuşabilir okula başlayamaz diye anlamış değilim dedi. Ayrica gelisim gerilgii olsa bile boyle soylenmez anne baba onceden aranir karsilikli oturulur ve yapılmasi gerekenler konuşulur dedi.

Uzun oldu kusura bakmayın ama öğretmene olan güvenimiz kayboldu. Bu çocuğu evet okula gönderiyoruz ama nasıl bi gözleme eğitime tutuluyor emin değiliz. Solak acaba o yüzden olabilir mi yavaşlık dediğimiz de aaa evet o yüzden de olabilir mi demeli öğretmen tam tersi olması gerekmz mi biz mi söylemeliyiz bunu... siz ne düşünüyorsunuz? 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


bigsisterkedilerinannesi

Okuldaki rehber öğretmenle görüşün bir de

öğretmeni çok bağırdığı için korkuyor olabilir oyüzden de telaş edip yapamamış olabilir

böyle öğretmenlerden nefret ediyorum


bigsister

Bu olay olalı 3 hafta oluyor o günden beri kardeşim mutlu geliyor okuldan. Cunku ailecek olayin ustune cok gittik. Bir daha kardesime o derece bagirip aglatacagini dusunmuyorum. Sorun bağırması da değil acikcasi daha büyük bi problem. Mesela öğretmen bu konuşmayı kardeşimin yanında yapmış sınıfın en yavası vs.. konuşmasını. Annem kardeşimi yanlarindan uzaklaştırmaya çalışmış kadın o sokla bi de bunu akıl ediyor ama bir eğitimci olan öğretmen akıl edemiyor. Çocuğun yanında yapılır mı bu konuşma yaaa. Aklıma geldikçe deli oluyorum. Rehber öğretmen neye çarre olabilir bilmiyorm.


fisstik

Çok üzüldüm kardeşiniz bu küçücük yaşında böyle bir öğretmenle karşılaştığı için.. Öğretmenin yaptıkları normal mi diye sormuşsunuz.. Hayır değil.. Bu gibi insanlar yüzünden küçücük çocukların kendine güvenleri kayboluyor.. Ben olsam öğretmen değişikliği ya da okul değişikliği düşünürdüm.. “Aslında herkes bir dahidir.. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız, balık tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir” A. Einstein


ayazlali

Bence de normal değil yaptıkları. Benim oğlum dört yaşında, anaokuluna başladı, öğretmeninin ilk senesi, tecrübesiz, ama şefkatli ve çocuklara karşı yumuşak. Zaten başka birşey de gerekmiyor, anaokulunda tiyatrocu mu yetiştireceğini sanmış, peh! Bence öğretmenle lütfen çocuğu korkutmamasi, ona şefkatle yaklaşması için konuşulabilir. Zaten davranışlarında iyileşme var diyorsunuz, bu güzel bir gelişme. Kardeşinizin okula hazır olup olmaması hakkında da onunla konuşmayın bir daha. Zorlanabilir, ama zorluklar onu daha güçlü yapar. Böyle araştırmalar var, ilkokulda zorlanan çocuklar daha azimli ve sonra daha başarılı oluyorlar diye tespit etmişler. Okulun kolay gelmesi iyi birşey değil yani. Çalışarak zoru başarmak önemli olan. Solak diye yavaş olması diye birşey duymadım, onun da tarzı öyledir. Benim amcam mesela çok akıllı çok çalışkan bir insan, babam da öyle, ama biri yavaş yavaş ve dikkatli yapar işlerini, diğeri hızlı hızlı ve arada başka şeylerle ilgisini dağıta dağıta, ama sonuçta ikisi de benzer sürede çok başarılı işler çıkarıyorlar, insanların çalışma tarzı, karakteri farklı olabilir. Cevaplamak için Üye ol