4 yaşında hala tuvalet sorunu

dido soruyor: 8


Bu soruyu cevapla


8 Cevap


dido

Merhabalar, 4 yaşında 2011 ocak doğumlu tuvaletini hala beze yapıyor bezini hiç çıkarmıyor ve maalesef elimizden gelen ve yapılması gereken her şeyi yaptık doktorlara gittik ama hiç bir yaklaşım çözüm olmadı beziyle arasında bir bağ kurmuş onsuz yapamıyor. Çok bunaldım ve üzülüyorum anasınıfına başlayacak ve bunun öncesinde bu sorunu çözmem gerekiyor bana dr yada başka bir çözüm önerirmisiniz bilgi sahibi olanlar:(

Güncelle


sLnKA

Belki denedi bilmiyorum ama, konuyu kapatın. Hic bezlerle ilgili konuşmayın. Yakınlarınızdan da rica edin kimse aa hala bez mi bitmedi mi bez vs demesin.

Yalnız bu arada siz tuvalete giderken ona söyleyin her seferinde. Aa cisim geldi gidip tuvalete yapayım diyin, ay cok sıkıştım kosup yapayım kaçmasın oh cok rahatladı falan diyerek. Cok uzatmadan abartmadan. Hatta yanınıza gelmesine müsaade edin. Ama ona hic birşey demeyin.

Bırakın biraz gözlem yapsın.

Bezi cisi kakayi olay yapmamayı anlasın.

Bi sure sonra sadece teklif edin. Cisin var mı? Sen de benimle tuvalete gelmek ister misin? gibi ama yine uzatmadan, istemezse kızmadan gülümseyerek sen bilirsin diyebilirsiniz.

Üstüne düşmezseniz belki biraz çözülme olur.


ferhunde79

Bezi çıkarıp tuvalet eğitimi dediğimiz şeyi ilk hangi yaşta nasıl denediniz peki? Hiç mi lazımlık ya da bu klozet aparatı ile tuvalete yapmadı? Müzikli lazımlık, tuvalete ilgilendiği sevdiği yapışkanlı süsler, ödüllendirme vb. Neler denediniz de olmadı tam olarak. Merak ettiğim için soruyorum kusura bakmayın. 

Yani mesela evdeki tüm halıları kaldırıp, koltuk vs. için tedbir alıp bu şekilde kaç gün nasıl uğraştınız? 


dido

Bahsettiklerinizin bir çoğunu yaptım ama nafile emzik gibi bir saplantı yapmış adeta:( sevgili sinka önerini deneyeceğim.



hece

Öncelikle biraz rahat olunmalı, bezini çıkart at bir daha da alma, bırak çocuk birkaç kez altına yapsın, dünyanın sonu değil, altına kaçırdığında da ona kesinlikle kızma. O zaten altına yapmış olmaktan rahatsız olacak. Ama altına kaçırmadan önce ona bir şekilde tuvaleti hatırlatmalısın. Geceleri uyumadan önce yemek yedirilmemeli ve tuvaletini yaptırmalı. Tuvaletini yaparsan çok güzel rüyalar görürsün diyebilirsin mesela. Ödül her zaman işe yarıyor. Sana kolay gelsin.


kle

Benim oğlumda kakasını tuvalete yapmıyor.Kakası gelince bez bağlamamı istiyor.Ben de ne yaptıysam başaramadım.Yakında pedogoğa gideceğiz.Ondan bu konu da da yardım isteyeceğim.


hece

Öğrenciyken ikiz erkek çocuklara bakmıştım 3 yaşındaydılar ve aile tuvalet eğitimi konusunda başarılı olamamıştı. Onları sık sık tuvalete götürdüm ve eğer kakalarını ya da çişlerini tuvalete yaparlarsa onların çok sevdiği sürpriz yumurtalardan vereceğimi söyledim. İşe yaradı. Sanırım siz de çocuğunuzun çok sevdiği bir şeyi tuvalet sonrasında bir ödül olarak verirseniz işe yarar. Pedagogun bu durumda faydası olacağını düşünmüyorum. Sadece sabırlı olmalısınız ve bunu bir sorun olarak görmekten vazgeçmelisiniz. Çocuklar bunu hisseder ve ilgi çekmek için daha çok yaparlar.


ozgurvicdan

Peki gece yatak ıslatma var mı? Gece de bez bağlıyor musunuz?


Cevaplamak için Üye ol