Ek gıda-tereddütler ve yardım??

nilayc soruyor: 9

merhaba,

gecen ay yavas yavas ek gıdaya basladık yogurt ve meyve-sebze purelerıyle...meyvelerden elma, armut ve seftalı sebze de kabak, havuc ve patates verdım ilk olarak. ama mıktar olarak az az yıyor.mesela 4-5 kasık yogurt, 1-2 dılım kadar da sebze ve meyve gıbı.Ama temel besınımız hala daha anne sutu:)bu ay dr sabah kahvaltı da peynır pekmez bebek bıskuvusu ve yumurta ve devam sutununu karıstır o sekılde ver dediyse de benım tereddutlerım var. Yumurta ıcın erken oldugunu dusunuyorum ve bulamac yapılmasına da karsıyım. Ayrıca anne sutu alan bı bebege neden devam sutu verıyorum?? Sızlerın 6.ay bıttıkten sonrakı menulerınız ne sekıldeydı?Nasıl devam etsem bu ay ek gıda maratonuna? :))

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ozgu_naz

bence de neden devam sütü anlamadım.bazı doktorları anlamakta güçlük çekiyorum.çeyrekten daha az yumurta sarısı minik bir kaşar rendesive br tatlı kaşığı pekmezi çokaz anne sütüyle karıştırırdım ben.bir süre bulamaçtan başka çaresi yok gibime geliyor çünkü ağzında yumurta sarısını ezmezi zor.ama 1 yaşında normal kahvaltıya döndü kızım.ama khvaltı öğünü bence çok önemli.onun için bulamaçtan hiç sakınmadım ben.diğer öğünlerde pütürlüye geçmeden direk bizim yediğimiz yemeğe başladı zaten kızım.eline kaşık vermekten çekinmedikçe öğrenmeleri çok daha kolay oluyor


ketrin

sabah kahvaltısına devam sütü yerine anne sütün varsa onuda katabilirsin. Sabah kahvalatıları var 7 ve 8 tahıllı olarak onlara yumurta sarısı 8/1 kadar.1 tatlı kaşıpı labne peynir, pekmez karıştırıp verebilirsin. Ama azar azar başla 3-4 kaşıkla sonra artırırsın. öğlen yine kolay sindirebileceği sebze püreleri (taze fasülye-patates-bezelye vb karışık çok azda parça etle ya da kıyma ile pişirip püre yapabilirisn. Aralarda benimki hiç sevmedi ama yoğurt ve meyve püreleri ile anne sütüne devam edersin. Anne sütünün yetmedği yerde devam sütlerini mutlaka kullan vitamin eksikliği yaşamaman için. Yumurtayı 8/1 verebilrisin rahatlıkla zaten çay kaşığının içi kadar bile değil o ölçü. Ama yalnızca sarısı için konuşuyorum beyazını sakın verme.


julyet

biz kahvaltıya 7. ayda başladık, doktor bize de bir bulamaç tarifi verdi ama ben vermedim o şekilde.  çeyrek yumurta sarısına biraz zeytin yağı ve kimyon serperek yedirdim, yutması kolay olsun diye, beyaz peyniri de akşamdan suya koyuyordum rahatlıkla yiyebiliyordu o dönemlerde pekmeze de tam buğday unundan yapılmış ekmek içini banıp veriyordum. ayrı ayrı yemeye alıştı, şimdi her şeyi yiyor kahvaltıda. biraz uzun sürse de yemesi, bu şekilde olduğu için memnunum. 


nilayc

tesekkurler herkese:)ipekkusgoz

Ben hala emzirdiğim için anne sütünden başka süt vermedim. Geçen ayki kontrolde ancak başladık çocuk sütüne.


gulenozel

1 ay arası var bebeklerimizin bana ne bebe biskuvisi ne de şu tahılı muhallebi önerdi, emziriyorum ve kesinlikle devam sütü yok hayatımızda. Keza bulamaç da öyle, ben omlet yapıyorum mesela ama yumurta için erken diye düşünmüyorum 6. Ayda çeyrek yumurta sarısı ile başladık şimdi 1 tam yumurta sarısına geçtik.


bade02

cocugunuz icin en dogrusunu siz bilirsiniz, icinize sinmeyen bir seyi asla yapmayin. anne sutu veriyorsaniz devam sutune de ihtiyaci yok bence.


kem

bende bulamaç taraftarı değilim haftaya kahvaltıya geçicez bizde tek tek yedirmeyi düşünüyorum herşeyi büyük oğluma da aynı şeyi yapmıştım 7. ayınız bittiğinde yumurtanın sarısını rahatlıkla yiyebilir biraz zeytinyağıyla yutabilir sütünüz varsa tabiki devam sütü kullanmayın bebe bisküvilerinden uzak durun yüksek ısılarda pişirildiklerinden oldukça zararlı kendiniz evde pişirebilirsiniz isterseniz labneyle ilgilide burada bi çok yazı okudum o nedenle kesinlikle vermeyi düşünmüyorum evde kendim lor yaptım çok da kolay yapılıyor hatta bence yoğurt mayalamaktan daha kolay.hazır muhallebilere de karşıyım mümkün olduğunca herşeyin evde pişirilmesi taraftarıyım


damlaecrin

mereba  ben o gün yumurta verdim sabah öglende tarhana ama tarhana sadeydi aksama alerji oldu acaba yumurtadanmı yoksa tarhanadanmı anlamadım


Cevaplamak için Üye ol