tuvalete oturtmayı ödülsüz öğretmek diye bir şey var mı?

evren soruyor: 10

tan'ı bezden çıkaracağız artık, Hiç gönüllü değil kendisi, tuvaleto oturması için mutlaka bir ödül sistemi mi yapmak lazım?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


CiciAnne

gerekli olduğunu bilirse ödüle gerek kalmaz bence ama o gerekliliği nasıl öğretmek gerek bilmiyorum... biraz kafa patlatmalı buna...

benim de yakın zamanda peşine düşeceğim bir soru.

gerçi bizimki henüz eğlence zannediyor oturak işini keyfi olunca oraya olmayınca bezine şeklinde.


Bubus

Bizimki de oturmak istemiyordu,daha doğrusu oturağını sevmiyordu,gittik beraber klozet adaptörü aldık,onun beğendiği trenli ve yumuşak ,o oldu canım birden çişini söylemeye başladı.Ama ilk 1-2 sefer ödül verdim tabii ki de alışkanlık olmasın diye bu 1-2 de gerçekten kaldı.


jildando

ben hiç ödül vermedim, zaten kendi heves etmişti, hevesi gecince de tuvalette kitap okumaya basladık.


uzaylianne

Oturması için ödülü kullanmadık ancak ilk başarılı çiş deneyiminden sonra babası küçük bir hediye almıştı. Klozetine oturmamak için inat ettiği dönemlerde sevdiği çizgi film karakterlerinden üçüzlerin tuvalet eğitimi ile ilgili bölümünü seyrettirdik.Üçüzlerin klozetine otuması Talya için yeterli bir referans oldu sanırım:) Öncesinde bay bay bezim kitabını her gün bir kaç kere hatmetmişliğimiz var:)Birde bir çiş panosu hazırlayıp banyoya astık.Her çiş-kaka olayından sonra smiley stickerlarını yapıştırdık panoya.
didoba

biz de ödül falan vermedik. hatta hiçbirşey yapmadık. sadece konuştuk. artık büyüdüğünü tuvaleti kullanması gerektiğini söylerek bezini çıkardık. yaklaşık 1 ay bol kazalı günler yaşadık. kısa bir dönem yurtdışında kaldığımızda evimize gelen bebek hemşireleri bize bezi çıkarın ve altına kaçırınca hemen değiştirmeyin 5-10 dk ıslaklığı hissetsin demişti. o yöntemi uyguladık.  bir de tuvalate en hızlı kim koşacak yarışması yaparak tuvaleti geldiğini hissettiğimde oğlumu tuvalate yönelndirdim. çünkü çocuk psikiyatristi bir arkadaşımız bize 2,5-3 yaşta çocukların ebeveynlerine karşı kullnacağı tek koz tuvaletleridir. zorlarsanız ters teper demişti. ben de bunun üzerine hadi tuvalate gidelim demedim, hadi tuvalete kadar yarışalım dedim. hiç direnmedi.şimdi kendisi söylüyor tuvaleti geldiğini.didoba

biz de ödül falan vermedik. hatta hiçbirşey yapmadık. sadece konuştuk. artık büyüdüğünü tuvaleti kullanması gerektiğini söylerek bezini çıkardık. yaklaşık 1 ay bol kazalı günler yaşadık. kısa bir dönem yurtdışında kaldığımızda evimize gelen bebek hemşireleri bize bezi çıkarın ve altına kaçırınca hemen değiştirmeyin 5-10 dk ıslaklığı hissetsin demişti. o yöntemi uyguladık.  bir de tuvalate en hızlı kim koşacak yarışması yaparak tuvaleti geldiğini hissettiğimde oğlumu tuvalate yönelndirdim. çünkü çocuk psikiyatristi bir arkadaşımız bize 2,5-3 yaşta çocukların ebeveynlerine karşı kullnacağı tek koz tuvaletleridir. zorlarsanız ters teper demişti. ben de bunun üzerine hadi tuvalate gidelim demedim, hadi tuvalete kadar yarışalım dedim. hiç direnmedi.şimdi kendisi söylüyor tuvaleti geldiğini.


yuksel_

Evren, biz de hiç ödül vermedik..Daha çok artık büyümüş olmasına, abla olmasına vurgu yaptık. bizimle hep tuvalete girmesini sağladık (zaten aksi mümkün değil, son 1,5 yıldır hiç bir tuvalet mahremiyetim kalmamış vaziyette :)))
bir de ıslaklığı farketmeleri cidden işe yarıyor. yani kazaları göze alacaksınız. 2,5 yaş inatlaşmaya daha elverişli bir yaş dilimi, sırf siz öyle istiyorsunuz diye yapmayı reddedebilir, o yüzden bu konuda siz stresli olduğunuzu hiç belli etmeyin derim. çocuk hazırsa yapıyor zaten, inan gözünde büyütmezsen daha kolay oluyor.
kolay gelsin...


evren

ben diyorum ki; biz artık bez için hazırlık evresini geçtik. Çıkartıp atayım ve ''tamam artık bez bağlamıyoruz" deyip kararlı bir tutum sergileyelim. Ama çok ısrar da etmeyelim, biraz işesin gezsin ve rahatsız olsun.
Gece bağlamamak lazım mı ama? Gece gelip yanımıza yatıyor hala Tan, büyükçe bir su geçirmeyen alez var mıdır? :)))))jildando

iki kişilik yataga gore alez yatas ta var, biz kullanıyoruz.
Gece bezi konusunda cesitli fikirler var , bez bittimi tamamen bitmeli vb.
Biz doktorumuzunda onerisi aşamalı olarak bıraktık bezi.
Oncelikle evde bezsiz dolaştı ki bunun rahatlığına alışsın, dışarı cıkarken takıyorduk gene. İkinci aşama kendi talebi ile dışarda da bez takmamak oldu. Zaten bu donem 1-2 hafta surdu, sonunda da gunduz bezsiz olduk. Gece bezine ise hala devam. Gecenin bir saati cocugun uykusunu bolup tuvalete goturmek mantıklı gelmiyor bana. Zaten kendi de gece beze itiraz etmiyor. Su gunlerde bezsiz yatmak istemeye basladı. Biz de beraber karar verdik, tuvalette bir takvim var. Her kuru kalkış için bir kırmızı nokta koyuyoruz. Ne zaman ki 1 hafta- 10 gun kuru kalkar o zaman gece bezi biter. Henuz kırmızı noktamız yok:( ama her sabah heyecanla bezini acıp kontrol ediyor.


asna

ben bi gün cikardim bezi, bi daha hic takmadim, ne gece, ne gündüz. bu da bi yöntem :)Cevaplamak için Üye ol