Emerken başka süt!!!!

dilek80 soruyor: 3

Selamlar, oğlum 1 yasına gelmek üzere. hala emziriyorum. Doktor keçi sütüne başladı ama ağzına sürmüyor. Nasıl alıştırırım sadece çorbalarına mı katsam başlangıçta?. Tecrubelerinizi anlatır mısınız?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ipekkusgoz

Ben 21 aylık olana kadar başka bir süt vermedim. Arada doktora soruyordum sırf yanlış olmasın diye ama o da içmesin gerek yok derdi. Ama 21. ayda yine kendi artık başlasın dedi. Ama sizin doktorunuz başlasın dediyse o başka tabii. Keçi sütüyle yoğurt yapabilirisniz. Ya da keçiboynzuu tozuyla belki sütü çekici hale getirebilrsiniz.Benimki sağdığım anne sütünü keçiboynuzu tozuyla içiyordu.


fistikcik

Doktorunuz herhalde sütten keseceğiniz zamanlar için hazırlık olsun diye böyle demiş, ama inek ya da keçi sütüne alıştırmak gibi bir mecburiyetiniz yok.
Bazı uzmanlara göre tüm canlıların sütleri kendi yavruları için faydalıdır. Başka canlılar için yararlı olmak bir yana, sakıncaları da olabilir. İnek sütünün bu kadar çok insanda alerjiye sebep olmasının bir sebebi de budur. (Yoğurt ya da kefir gibi, sütün mayalanmış halleri bu kapsamın dışındadır ve çok faydalıdır. Süt mayalanınca sindirilemeyen ve zararlı olabilecek bileşenleri dönüşüme uğrar).

Ben kızıma hala inek ya da keçi sütü vermiyorum. Emzirmeye devam ediyorum. Ek gıdaya dahil olarak yoğurt ve kefir veriyorum (en çok sevdiği şeylerdendir, bıraksam sürekli yoğurt yiyip kefir içebilir).

Sizin de, emzirmeye devam etmeyi düşünüyorsanız, inek ya da keçi süt vermenize gerek yoktur. Yoğurt, ayran ve kefir seviyorsa sizin sütnüzden başka süte ihtiyacı yoktur.


dilek80

İpekkuşgöz, fıstıkçık çook teşekkür ederim. Hersorduğum soruya titizlikle, çok güzel cevaplar veriyorsunuz ve gördüğüm kadarıyla herkese yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Bu siteyle ve sizlerle tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.:-)

Süt olayı biraz ertelemek istemiştim ama annem Pınar bebek sütünü muzla denemiş biraz. Arkasından ishal oldu ve hafif pişiğimiz var (hep yıkarım altını ona rağmen). Sanrım süt alerji yaptı, çünkü bebekken vardı alerjisi, 6. ayda yoğurt ve peynir denediğimizde sıkıntı çıkmamıştı ama galiba süt çok başka oluyor. Biraz daha beklemek en güzeli...Ama bu aralar emmeyi azalltı, çünkü gece emzirdikten sonra memede uyumasın diye pış pışlıyorum ve beklediğimden çok çabuk adapte oldu:-) Memeye çok düşkün bir bebek değil benimkisi, bu zamana kadar hep danslarla, şarkılarla gittik, inşallah 2 yaşına kadar devam edebiliriz.Cevaplamak için Üye ol