6 aylık bbeğimin kakasında sürekli kan var

rahsanyasar soruyor: 10

benimle aynı sorunu yaşayıpta aşan anneler varsa bana yardımcı olur musunuz? çocuk doktoruna gittik. süt alerjisi dedi. gastrologa gittik. kolonsokopi yapıldı temiz görünüyor. biopsi sonuçlarını henüz almadık. ama bağırsakta problem görünmüyor. ve inek sütü alerjisi dedi doktor. her tür inekle ilgili et süt ve diğer tüm ürünler bana ve bbeğime yasak. zaten bu olaylar yüzünden henüz hiç bir gıdaya başlayamadık. 1 aydan beri ben sıkı diyette olmama rağmen bebeğimin kaksında tek çzigi de olsa her gün mutlaka kan görüyorum. doktoruna sorduğumda bakacağız, şu biyopsi sonuçları gelsin de diyor. ama ben artık bebeğime birşey olacak diye korkuyorum. aynı şeyleri yaşayan yaşamış anneler yardımınıza ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


GOGO05

benim oğlumunda kakasında oluyordu ama kbızdı ve poposunun çatlamasından oluyormuş o kan inşallah sizinkide öyle geçici bir durumdur geçmiş olsun


rahsanyasar

size de geçmiş olsun ama maalesef öyle değil. kabızlık yok, makatta problem de yok. kolonosopi de yapıldı. bağırsakta da birşey yok. inek sütü alerjisi dendi ama 1 aydır ben ve bebek sıkı diyette olmamıza rağmen devam ediyor. madem inek sütü alerjisi diyete rağmen neden geçmedi, ben bunu anlamıyorum. teşekkür ederim dilekleriniz için.
başka benimle aynı şeyi yaşayanlar varsa görüşlerini bekliyorum


ayse_deniz

Öncelikle geçmiş olsun. Bizdede aynı sorun var oğluma 3 aylıkken inek sütü alerjisi teşhisi kondu. Hatta çoklu alerji diyorlar. Öncelikle rejiminizi gerçekten kaçaksız yaptığınızdan emin olun. Süt, süt ürünleri ve içinde bunlar olan herşeyden uzak olmalısınız. Mesela ketçapın içinde peyniraltı suyu olduğunu biliyormusunuz ya da dışarda yediğiniz etlerin sütle terbiye edildiğini buna dönerde dahil. Eğer rejiminizin % 100 kaçaksız olduğuna inanıyorsanız demekki bebeğinizin başka gıdalarada alerjisi var. Bize yumurta, balık, deniz ürünleri, kuruyemiş, bazı meyvelerde yasak çünkü oğlumun bunlarada alerjisi var. Herşeyden önce sabırlı olmak gerekiyor ve maalesef nelere alerjisi olduğunu sadece deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Çünkü yapılan testlerde çıkmıyor. Rejiminizi genişletirlerse bir süre sonra sıkıntılarınızın geçtiğini göreceksiniz; bizde öyle oldu. Ama ne zaman rejimde bir kaçak olsa tekrar başa döndük. Bütün alerjili bebek annelerine sabır ve kolaylıklar diliyorum ... 


rahsanyasar

size de geçmiş olsun. allah sabırlar versin. biz çok yeniyiz. ama benim diyetim çok geniş . domates ve ürünleri, süt ve ürünleri, dana eti gibi şeyler, balık, yumurta, çerez, bazı meyveler, kakao, gazlı içecekler, kafeinli içecekler, dolayısıyl salça, ketçap falan zaten yok. dışarda yemek yemek imkansız zaten. diyete çok sıkı uymamıza rağmen hala aynı şekilde kakada tek çizgi, tek nokta kan mutlaka her gün oluyor.


rahsanyasar

sizde de kakada kan mı vardıayse_deniz

Evet  bizim kakamızda kanlı, yeşil ve mukusluydu. Umarım biran önce neye alerjisi olduğunu tespit edebilirsiniz. Birde bildiğim kadarıyla bağırsakların kendini toparlaması biraz zaman alıyor. Rejimden önce haftada 1 kanlı kaka görüyorsak, rejimden sonra ayda 1 hatta 2 ayda bir görmeye başladık. Ama her defasında düşününce ya dışarda yemek yemiştim ya da deneme amaçlı balık vs. tüketmiştik. Demem o ki rejime sıkı bir şekilde uyarsanız mutlaka düzelecektir. Birde ek gıdaya başlamak için hiç acele etmeyin, biz 7.ayda ek gıdaya geçtik. İşler iyice karıştı bu sefer onun yediğimi sizin yediğinizmi dokunuyor tespit etmek iyice zorlaşıyor. Oğlum 11 aylık ve maalesef halen tükettiği gıda çok sınırlı. Bu hafta ilk defa yumurta yedirebildik. Ama sanırım dokundu kakamız yeşil ve poposu acayip kızarık :((((


rahsanyasar

inşallah tekrar kan görmezsiniz. çok zor bir durum.ilk bu durum başgösterdiğinde diyete başladıktan ne kadar sonra kakadaki kanı görmez oldunuz. çünkü biz 5 eylülden beri diyetteyiz ama kan en az 2 günde bir görüyoruz. ayrıca demir veriyor musunuz? sizin yemediğiniz meyve ve sebzeler nelerdi?
denizin bu kadar şeyi yiyemezken gelişimi normal mi?
çok oldum değil mi?


melikeninannesi

benim kızımda da alerji var ama astımla ilgili keçi sütü peyniri verdi dr. keçi sütüyle yoğurt yapıyorum hatta tatlıları bile onula yap dedi alerjik durumlarada çok iyi geliyormuş ve anne sütüne en yakın sütmüş haberiniz olsun:)ayse_deniz

Sanırım rejime başladıktan ancak 1 ay sonra kan görmez olduk. Birde demir ilacı (ferrosanol) bize dokundu bağırsaklarda irritasyona sebep oldu tekrar kanlı kaka yaptı onun için kestik. Sizede demir ilacı dokunuyor olabilir.  Deniz 5 aylık olduğundan beri demir ilacı kullanmıyoruz. Bende kansızlıktan endişe etmiştim ama sürekli kan değerlerine baktırıyoruz normal hatta en son kontrolde daha iyi çıktı. Polivit vitamin veriyoruz sadece. Birde kullandığımız alerji mamasının (neocate) içinde demir, kalsiyum vs.vs. var. Onun için Allaha şükür gelişimiyle ilgili herhangi bir sıkıntı yok. En son kan tahlillerinde kalsiyumada baktırdım normal çıktı. Sadece çok kilolu bir bebek değil. (9 kilo) Bende kilosuna üzülüyorum biraz :) Ben meyvelerden portakal, mandalina, çilek, kivi, ananas, çok uzun bir süre muz yani narenciye ve tropik meyveleri yemiyorum. Sizin listenizdeki şeylerin hiçbirini bende yemiyorum. Bebeğinize dokunan bir şey tüketiyor olabilirsiniz mesela ben süt olsun diye sürekli tahin helvası yiyiyordum; Denizin susamada alerjisi varmış :) Buğday, arpa, çavdar, yulaf bazı bebeklerin bunlarada alerjisi var. Yediğiniz ekmeğede dikkat edin. Ve  çok üzülmemeye çalışıp sabredin eninde sonunda geçicek.


foodeng

inek sütü bu problemlere sebep olduğu için çocuklara keçi sütü öneriliyor. anne sütüne çok yakın kalsiyum oarak da daha fazla.
demir ilacı da irrite etmiş olabilir.Cevaplamak için Üye ol